Jump to content
Sign in to follow this  
zbynieks

Pszenica z estraktu niechmielonego - plan do oceny

Recommended Posts

Szaconek kulieżeństwu :)

Jestem po dwóch warkach z brewkitów (stosunkowo udane, nic chyba się nie zaraziło, smakuje piwem, cieszy, acz staniki w powietrzu nie latają...) i chcę wleźć stopień wyżej. Umyśliłem sobie, że zadziałam z niechmielonym ekstraktem Weyermanna: http://browamator.pl/szczegoly.php?Bavarian_Hefeweizen_pszeniczne_-_ekstrakt_slodowy_Weyermann_R_-_4_kg&przedm=1589704&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164395%2F183072&sortuj=kod.

Planuję to tak: podgrzać ekstrakt, wymieszać z 5 litrami wody ok. 80 C, w garze warzelnym dopełnić wodą do objętości 22 litrów i zagotować. Chmielić 60 minut lubelskim granulatem i 20 minut cascadą. Myślę, że po gotowaniu będzie tego ok. 20 litrów. Zadrożdżyć planuję uwodnionymi WB 06. NIe przeprowadzać cichej. Może być? Zadziała? Ktoś testował?

Zanim każecie mi zacierać od początku, to informuję, że zaraz zamówię słody, jak wyjdzie mi coś sensownego z samodzielnym chmieleniem to znowu spróbuję uczynić kroczek w górę. OK?

Może być?

PS. A takie pytanie na przyszłość: A jeżeli zechcę zlać za czas jakiś, to jeśli zostawię w fermentatorze drożdże i z 2 litry piwa, a potem wleję tam jakiś słodki syrop owocowy (litr) i doleję 5 litrów wody, to mi to ruszy i powstanie jakiś podejrzany napój alkoholowy przeznaczony do tumanienia niewyrobionego smakowo udomowionego osobnika pci żeńskiej? Można tak? Paragrafy pozwalają?

Pozdrawiam, kłaniam się nisko.

Zbyszek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do ekstraktów się nie wypowiem bo nie mam doświadczenia.

 

Natomiast pozostawienie gęstwy i jakiejś ilości piwa w fermentorze to zdecydowanie zły pomysł. Chyba że "jakiś czas" to powiedzmy kilka godzin. Bankowo masz infekcję , szkoda syropu i wody. A jeśli chodzi o takie eksperymenty , polecam ten wątek : http://www.piwo.org/topic/4990-jak-zrobic-kobiece-piwo-moje-doswiadczenia/

Share this post


Link to post
Share on other sites

ten "jakiś czas" to w zasadzie "niezwłocznie", zaraz po zakończeniu butelkowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie robiłem z tego ekstraktu piwa, ale często warzę z niechmielonego ekstraktu słodowego WESa. Wlewam 5-7 litrów wody, dodaje ekstrakt i to wszystko chmielę. Chłodzę i wlewam do fermentatora. Resztę dopełniam woda mineralną 5l z Biedronki, lub Tesco. Wg mnie, nie ma sensu tracić czasu, ani energii na chmielenie całej pojemności warki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Natomiast jeśli mimo wszystko chcesz uwarzyć z tego piwo to podaruj sobie chmiel cascade i zostaw go sobie na inna warkę. Tutaj wystarczy Ci lubelski w niewielkich ilosciach-10-20g

Share this post


Link to post
Share on other sites

ten "jakiś czas" to w zasadzie "niezwłocznie", zaraz po zakończeniu butelkowania.

 

No to nie widzę przeciwwskazań , tak jak pisałem , kieruj się tym co wyczytasz z tematu do którego linka podałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.