Skocz do zawartości

Pomysł na napowietrzanie brzeczki (szybkie)


Dr2

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że mogę zrobić to mikserem, wiertarką ale te narzędzia do najczystszych nie należą(kurz,brud opiłki, resztki miksowanych rzeczy)

No wiertarka to może nie jest najczystsza, ale mikser?

Nie wiem jak u innych, u mnie to raczej takie rzeczy są po użyciu i umyciu raczej czyste. Poza tym przed użyciem końcówki dezynfekuje porządnie i w związku z tym uważam, że jeśli jest się w posiadaniu takowego urządzenia to wykorzystanie go do napowietrzania brzeczki jest rozwiązaniem w miarę optymalnym.

IMHO zagrożenia przy innych metodach są porównywalne, albo i większe. No chyba tylko "kołysanie" jest bezpieczniejsze, ale to polecam może zamiast ćwiczeń na siłowni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

czytam o napowietrzaniu mieszając/bujając baniakiem

wyeast twierdzi, że można tak osiągnąć 8ppm jednakże niezależne testy userów homebrewtalk mówią, że jednak tylko od 2.4-4.5ppm

poniżej parę linków, na które natrafiłem

  • tutaj pomysł DIY użycia efektu Venturiego aby napowietrzyć płynącą brzeczkę
  • tutaj różne pomysły DIY jak wytworzyć samemu zwężkę Venturiego
  • tutaj wymieniony wcześniej "cheap and easy gadget" z hbt - nakłuta rozgrzanym spinaczem rurka zasysająca powietrze do brzeczki w przepływie
  • tutaj dysza Venturi do napowietrzania wody w zastosowaniach akwariowych 19zł wysyłka 6zł
  • trójniki "plastic venturi" na aliexpress za $17 - na allegro 100zł i więcej

może ktoś z Was używa zwężki venturi do napowietrzania brzeczki?

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlen, ale woda utleniona dostarcza go w dość trudnej do zniesienia przez mikroorganizmy postaci. Mówiąc krótko, nie można.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlen, ale woda utleniona dostarcza go w dość trudnej do zniesienia przez mikroorganizmy postaci. Mówiąc krótko, nie można.

 

mozna

wystrarczy zastosowac jakiś katalizator rozkładu wody utlenionej np pylisty węgiel aktywny . Rozłozy wodę utlenioną w przeciagu ułamka sekundy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, ale co później zrobić z węglem :D a tak poważnie, to mogą powstać inne wolne rodniki, oraz część związków zwartych w brzeczce ulegnie niekontrolowanemu utlenieniu -dość niekorzystny efekt. Poza tym jestem Ciekaw ile z tego tlenu rozpuści się w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dziś pierwszy raz użyłem blendera do napowietrzania brzeczki. Mam model 600W, z końcówką do rozdrabniania (nie z trzepaczką). Istotne jest, żeby kapturek nad ostrzami miał otwory. Wytwarza się wtedy całkiem spory przepływ przez nie. Po 5 minutach pracy efektem była piana po krawędź fermentora i brzeczka w kolorze mleka, jak świeżo nalany Guinness.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam model 600W, z końcówką do rozdrabniania (nie z trzepaczką)

Po 5 minutach pracy efektem była piana po krawędź fermentora

Ten sam efekt uzyskuję za pomocą końcówki do ubijania piany po niecałej minucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam efekt uzyskuję za pomocą końcówki do ubijania piany po niecałej minucie.

Nie mam takiej końcówki w moim blenderze (właściwie mam tylko jedną), więc ciężko mi się ustosunkować do ewentualnej przewagi jednego nad drugim :). Trzepaczka faktycznie wtłacza powietrze w ubijaną masę, więc może być nieco lepsza.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chyba chodziło o napowietrzenie brzeczki a nie bicie piany, która jest raczej produktem ubocznym procesu napowietrzania przy takim mechanicznym podejściu

ależ jak najbardziej, piana to efekt uboczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.