Skocz do zawartości

Pomysł na napowietrzanie brzeczki (szybkie)


Dr2

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny "dziwny" pomysł jaki mi przyszedł do głowy to wykorzystanie blendea do szybkiego napowietrzania brzeczki.

Poniważ mam takowy z metalową końcówką (łatwość sterylizacji przez wygotowanie) myślę, że umiejętnie go stosując można by nim szybko napowietrzyć brzeczkę przed zadaniem drożdży/gęstwy.

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że niektórzy na tym forum tak robią. Ja teraz używam podobnej metody, tzn. na wiertarce mam mieszadło do farby (ok. 1/2m długości). Namówił mnie na to Makaron i muszę powiedzieć że drożdże startują wcześniej niż z innymi metodami. Wcześniej używałem przelewanie z gara do fermentora z wysokości, bujanie zamknietym fermentorem i pompka akwaryjna.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum "zestaw akwariowy " wg mnie powinien najbardziej napowietrzyć brzeczke. Poszedł bym w tym kierunku, ale jakoś nie wyobrażam sobie sterylizacji kamienia do napowietrzania. W tej chwili stosuję "duży mikser" czyli wiertarkę i mieszadło murarskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z drutu kwasówki fi 6mm zrobiłem coś na podobieństwo mieszałki

prosty drut długości 40 cm na końcu wygięty w kształcie trójkąta , zakładam

do małej Celmy na duże obroty i napowietrzanie / mieszanie / jak złoto dezynfekcja

nad palnikiem lub spirytusem i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum "zestaw akwariowy " wg mnie powinien najbardziej napowietrzyć brzeczke. Poszedł bym w tym kierunku, ale jakoś nie wyobrażam sobie sterylizacji kamienia do napowietrzania. W tej chwili stosuję "duży mikser" czyli wiertarkę i mieszadło murarskie.

 

Ja wrzucam kamień wraz z wężykiem do gorącej wody z OXI, tak samo jak wąż do rozlewu, po napowietrzeniu przepłukuję i zostawiam w pojemniku z OXI do następnego użycia. Również robię tak z wężami do rozlewu, przetrzymuje w OXI cały czas i używam tych samych węży już 2 rok.

 

Mieszadła do farb również używałem.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że niektórzy na tym forum tak robią. Ja teraz używam podobnej metody, tzn. na wiertarce mam mieszadło do farby (ok. 1/2m długości). Namówił mnie na to Makaron i muszę powiedzieć że drożdże startują wcześniej niż z innymi metodami. Wcześniej używałem przelewanie z gara do fermentora z wysokości, bujanie zamknietym fermentorem i pompka akwaryjna.

Też stosuje mieszadło na wiertarce , spełnia swoją role . robi wir taki jak na mieszadle magnetycznym tylko w skali makro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z drutu kwasówki fi 6mm zrobiłem coś na podobieństwo mieszałki

prosty drut długości 40 cm na końcu wygięty w kształcie trójkąta , zakładam

do małej Celmy na duże obroty i napowietrzanie / mieszanie / jak złoto dezynfekcja

nad palnikiem lub spirytusem i po sprawie.

Dezynfekcja nad palnikiem dezynfekuje samo mieszadło- a z powietrza jakieś dzikusy nie wpadną przy tym mocnym wirowaniu?Chyba ,że drożdże z gęstwy zjedzą ew dzikusy ,co?

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko - stosując mieszadło z wiertarką ile czasu napowietrzacie brzeczkę?

Pomysł wydaje się ciekawy, ja na razie mieszam metalową trzepaczką do ubijania piany :) ale po kilku-kilkunastu minutach ręce bolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to różnie. Zwykle robię w tym czasie coś innego, ale tak 5 minut to minimum.

Stosuję taką metodę, że wiertarkę mocuję do stołu. Pod spodem jest fermentator. Mieszadło przekładam przez otwór na rurkę w deklu fermentora i całość zamykam. Włączam wiertarkę i zapominam. Polecam tą metodę. Nic nie pryska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny "dziwny" pomysł jaki mi przyszedł do głowy to wykorzystanie blendea

 

Nie taki dziwny, jankesi od dawna ten sposób promują. Jeśli już w domu jest blender to dość naturalne podejście. Ważne żeby odpowiednio trzymać końcówkę tak by zasysała powietrze i "wmielała" je w brzeczkę - podobno nie wszystkie końcówki to potrafią. Na pewno bardzo skuteczny, wygodny, pomysł i minimalizuje ryzyko rozlania czegokolwiek.

 

 

kupiłeś w Polsce czy ze stanów ciągnąłeś?

Dobra wiem, pytanie nie do mnie ale się podłączam. Przeorałem co mogłem i w Polsce nie znalazłem, kupiłem w USA za 14 $. Toteż jestem ciekawy jak Wesoły to załatwił.

Edytowane przez gacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujecie. Ja robię brzeczkę o wyższym BLG niż zakładane i po prostu dolewam zimnej wody z prysznica. Ze słuchawki płynie napowietrzona woda, brzeczka jeszcze trochę się schładza. Jedynym problemem jest piana, która nieco utrudnia pomiar gęstości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak przymierzam się do wiertarki. Szybko i bez dźwigania fermentora jak przy przelewaniu. Chciałem jeszcze dopytać "wiertaczy" :) - mieszadło z nierdzewki czy ew. ryzykować klasyczne z marketu? Byłem właśnie w jednym na L - mają tylko powlekane... Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy akwarysta wie, że to mało efektywny sposób, bąbelki ładnie wyglądają i tyle

Używam tej metody, ma podstawową, niezaprzeczalną zaletę :

Wkładasz kamień do brzeczki odpalasz i "się" napowietrza, odpowiednio duży kamień i wydajna pompka i po 10 - 15 minutach picia piwka :beer: można wpuścić drożdżęta.

Edytowane przez gacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig13, jeśli masz możliwość załatwienia kwasówkę pręcik to samo wygięcie mieszadła

to pryszcz, ale łatwiej adezynfekować bo mniej zakamarków do osadzania syfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.