Skocz do zawartości

Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej


Karol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

to mój pierwszy post na tym forum i drugie piwo, które uwarzyłam :)

Mija 9 dzień fermentacji burzliwej mojego piwa pszenicznego Hefe-Weizen z zestawu HB z zacieraniem. W rurce nie bulga mi od początku fermentacji ale czytałam, że rurką się nie przejmować. Dwa dni temu postanowiłam zmierzyć blg piwka i z 12 blg zeszło do 4,5. Wydawało mi się, że zbyt mało odfermentowało zatem pobujałam trochę fermentatorem i czekałam. Dziś ponownie dokonałam pomiaru i wciąż 4,5 blg! Wiem, że wg zaleceń fermentacja burzliwa tego piwa powinna trwać 7 dni. Co mam zrobić? Czekać? Czy przelać na cichą? Ponownie pobujałam fermentatorem i podniosłam temperaturę w pomieszczeniu. Zamierzałam odpuścić sobie cichą i butelkować po burzliwej.

 

Temperatura fermentacji burzliwej: 19 stopni

Drożdże: Mauribrew Weiss

 

Z góry dziękuję za odpowiedź doświadczonych piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum (możesz przywitać się również w odpowiednim wątku)

4,5 blg to nie najgorzej, zależy jak zacierałeś. Przelewać na cichą pszenicznego nie musisz.

Jeśli stanęło na 4,5 i sprawdzałeś kilka razy to najpewniej drożdże przerobiły już cały fermentowalny cukier.

Dobrze zrobiłeś z tą temperaturą.

Jeśli zlejesz na cichą piwo też może jeszcze dofermentować na tym etapie o ile jest cukier. Jak zrobisz będzie dobrze.

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie:

44 stopnie - 20 min

63 stopnie - 30 min

72 stopnie - 30 min

75 stopni - filtracja

 

Drożdże poddałam rehydratacji - zatem wszystkie powinny przeżyć.

 

Boję się tzw "granatów". Jak zabutelkuje przy takim blg nic się nie stanie? To będzie moje pierwsze butelkowanie więc stąd te obawy :)

Chyba jednak poczekam jeszcze 3 dni - jeśli nie spadnie po mojej dzisiejszej interwencji - będę butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej temperaturze zacierałeś?

 

edit:

 

 

 

Chyba jednak poczekam jeszcze 3 dni - jeśli nie spadnie po mojej dzisiejszej interwencji - będę butelkować.

 

Tak też zrób jeśli masz obawy, możesz też jeszcze spróbować napowietrzyć, jak blg nie spadnie to śmiało butelkuj.

Edytowane przez Usiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to mój pierwszy post na tym forum i drugie piwo, które uwarzyłam :)

Mija 9 dzień fermentacji burzliwej mojego piwa pszenicznego Hefe-Weizen z zestawu HB z zacieraniem. W rurce nie bulga mi od początku fermentacji ale czytałam, że rurką się nie przejmować. Dwa dni temu postanowiłam zmierzyć blg piwka i z 12 blg zeszło do 4,5. Wydawało mi się, że zbyt mało odfermentowało zatem pobujałam trochę fermentatorem i czekałam. Dziś ponownie dokonałam pomiaru i wciąż 4,5 blg! Wiem, że wg zaleceń fermentacja burzliwa tego piwa powinna trwać 7 dni. Co mam zrobić? Czekać? Czy przelać na cichą? Ponownie pobujałam fermentatorem i podniosłam temperaturę w pomieszczeniu. Zamierzałam odpuścić sobie cichą i butelkować po burzliwej.

 

Temperatura fermentacji burzliwej: 19 stopni

Drożdże: Mauribrew Weiss

 

Z góry dziękuję za odpowiedź doświadczonych piwowarów.

 

Instrukcją nie sugeruj się aż tak bardzo dzisiaj mija 6 dzień fermentacji mojej pszenicy a czapa drożdży wcale nie ma zamiaru opaść i tak pewnie przedłużę fermentację do 12-14 dni i dopiero butelki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Brawo za zacieranie od początku :okey:

poczytaj, bo rozmumiem że dałeś drożdże wb-06?

Czytaj uważnie :P

Mauribrew Weiss to bardzo dobre drożdże. Przeważnie odfermentowują do ok. 3°Blg. Stawiam na błędne wskazania termometru podczas zacierania. Zaniża temp. w przedziale nas najbardziej interesującej lub na nieodpowiednie zadanie drożdży, co może w na etapie butelek źle się skończyć.

Zamierzałam odpuścić sobie cichą i butelkować po burzliwej.

Przy pszenicy przedłuż burzliwą 2-3 tygodni i butelkuj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za szybki odzew :)

 

Ballingomierz skalibrowany - pokazuje poprawnie. Termometr również pokazuje poprawnie temperaturę wrzenia oraz temperaturę pokojową. Co do temperatur zacierania - pewności nie mam bo dopiero dziś nabyłam drugi termometr - wtedy będę mogła porównać.

 

Drożdże uwodniłam wydaje mi się, że odpowiednio. Jako że początkuje staram się wszystko robić idealnie i przykładam się niesamowicie. A jak widać - coś się nie udało.

 

No nic, przedłużę burzliwą. Jeśli nie spadnie mi blg mam butelkować i dodać mniej środka do refermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj lekko zawirować brzeczką tak aby drożdże z dna zmieszały się ponownie z piwem i postaw to w cieplejszym miejscu na ok. 24-48h.

Drożdże pszenne są często bardzo leniwe, szczegulnie w niższych temperaturach, więc w ten sposób postaramy się "obudzić" drożdże i zachęcić je do ponownej pracy.

Może być jeszcze inny powód tego: niewykalibrowany areometr. Sprawdz czy twój areometr podaje ci równo 0 blg w wodzie o temp 16°C.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4,5 to rzeczywiście niebezpiecznie dużo. Pomimo, że to pszeniczka to radzę przelać na cichą, zaciągając odrobinę drożdży z dna. Po tygodniu-dwóch powinno zejść do 3 Blg przynajmniej.

Przy okazji, to raczej dla elroya, nie można gdzieś przy nazwie użytkownika zamieszczać symboli , ?

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwko siedzi już w wyższej temperaturze - ok 22-23 stopnie. Poruszałam również fermentatorem. Boję się mieszać czymkolwiek ażeby czasem nie zakazić ;/

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy twój areometr podaje ci równo 0 blg w wodzie o temp 16°C

 

nie wiem jak to w USA ale w Polsce "zero"ma być przy 20°C,myślę że i tak nie ma te 4 stopnie znaczenia na pomiar za dużego ale lubię się czepiać :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol - polecam na przyszłość robić szybki test fermentacji (FFT) by wiedzieć do jakiej wartości powinno odfermentować.

 

Gawon - ale to już chyba zależy od tego w jakiej temperaturze wyskalowany jest aerometr. Choć w sumie chyba ważniejsze by mierzyć tym samym w tej samej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu postanowiłam zmierzyć blg piwka i z 12 blg zeszło do 4,5. Wydawało mi się, że zbyt mało odfermentowało zatem pobujałam trochę fermentatorem i czekałam. Dziś ponownie dokonałam pomiaru i wciąż 4,5 blg! Wiem, że wg zaleceń fermentacja burzliwa tego piwa powinna trwać 7 dni. Co mam zrobić? Czekać? Czy przelać na cichą? Ponownie pobujałam fermentatorem i podniosłam temperaturę w pomieszczeniu. Zamierzałam odpuścić sobie cichą i butelkować po burzliwej.

 

Temperatura fermentacji burzliwej: 19 stopni

Drożdże: Mauribrew Weiss

 

Z góry dziękuję za odpowiedź doświadczonych piwowarów.

Mi też odfermentowały te drożdże z 12,5 do 4,5 Blg, dodałem 6g cukru na litr do refermentacji i po 3 tygodniach jest OK, a nawet troszkę za mało nagazowane. Ale ja wolę mniej nagazowaną pszenicę, niż przegazowaną :)

Przynajmniej można normalnie nalać do szklanki za jednym razem :) , ja fermentowałem 12 dni na burzliwej i później w butelki, piwko wyszło zacne, więc pewnie szybko zostanie zdegustowane. A w łikend kolejna warka na tych samych drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu postanowiłam zmierzyć blg piwka i z 12 blg zeszło do 4,5. Wydawało mi się, że zbyt mało odfermentowało zatem pobujałam trochę fermentatorem i czekałam. Dziś ponownie dokonałam pomiaru i wciąż 4,5 blg! Wiem, że wg zaleceń fermentacja burzliwa tego piwa powinna trwać 7 dni. Co mam zrobić? Czekać? Czy przelać na cichą? Ponownie pobujałam fermentatorem i podniosłam temperaturę w pomieszczeniu. Zamierzałam odpuścić sobie cichą i butelkować po burzliwej.

 

Temperatura fermentacji burzliwej: 19 stopni

Drożdże: Mauribrew Weiss

 

Z góry dziękuję za odpowiedź doświadczonych piwowarów.

Mi też odfermentowały te drożdże z 12,5 do 4,5 Blg, dodałem 6g cukru na litr do refermentacji i po 3 tygodniach jest OK, a nawet troszkę za mało nagazowane. Ale ja wolę mniej nagazowaną pszenicę, niż przegazowaną :)

Przynajmniej można normalnie nalać do szklanki za jednym razem :) , ja fermentowałem 12 dni na burzliwej i później w butelki, piwko wyszło zacne, więc pewnie szybko zostanie zdegustowane. A w łikend kolejna warka na tych samych drożdżach.

 

ooo.. to się trochę uspokoiłam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o moje warki , to chyba większość została zabutelkowana z Blg powyżej 4 :) Pewnie to wynika z blędu albo termometru , albo cukromierza. Jeśli przez kilka dni pod rząd Blg nie spadnie , to lałbym w butelki. Szczególnie po tych wszystkich zabiegach w celu rozruszania drożdży. Poza tym , pszenicę trzeba pić świeżą , zanim wybuchnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój aerometr pokazuje prawidłowy pomiar przy 20 stopniach. Wszystko jest z nim ok. Zatem wina leży pewnie gdzieś po mojej niedoświadczonej stronie.

Ja również stawiam na termometr. Żółty Alla France?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.