Skocz do zawartości

Fermentis Safale S-04


Rekomendowane odpowiedzi

Ja u siebie mocno chmielone EIPA fermentowałem w temperaturze otoczenia średnio 18°C (czasami spadała do 16°C, czasami na krótko wzrastała do 20°C) i czuć lekkie estry w stylu angielskim. Przy piwie fermentowanym tymi drożdżami w 20°C estry są na tyle intensywne, że mnie już od piwa zaczynają odpychać. Na S-04 wychodzą też dość czyste piwa jak fermentacja przebiega w temperaturze 14-16°C, ale do US-05 i tak się nie umywają. Dodatkowo, od jakiegoś czasu mam problem z klarowaniem się piw na tych drożdżach, stosuję niemodyfikowaną kranówkę. Dla mnie to był ostatni sezon z tymi drożdżami, znacznie bardziej pasuje mi charakter US-05, czystszy profil i znacznie lepsza tolerancja niskich temperatur pracy.

 

Temperatura otoczenia 18st a temperatura fermentacji 18st to jednak dwie różne rzeczy. Z tego co czytałem S-04 są dosyć gwałtowne więc przypuszczam, że z tych 18st. miałeś na burzliwej lekko z 22st., może więcej. Ja miałem na myśli zapewnienie drożdżom ciągłej temperatury 18st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Temperatura otoczenia 18st a temperatura fermentacji 18st to jednak dwie różne rzeczy. Z tego co czytałem S-04 są dosyć gwałtowne więc przypuszczam, że z tych 18st. miałeś na burzliwej lekko z 22st., może więcej. Ja miałem na myśli zapewnienie drożdżom ciągłej temperatury 18st.

Piwo przechładzam 2-4 stopnie poniżej temperatury fermentacji (docelowo zbliżonej do temperatury otoczenia) przed fermentacją. W zupełności pokrywa to skok temperatury po zafermentowaniu i rozpoczęciu najbardziej burzliwej części fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Fermentowałem tymi drożdżami Scottish 80 /- z 11,5 Blg zeszły do 4. Jednak temperatura była zbyt wysoka, w najcieplejszym momencie 23 st. C w otoczeniu. W efekcie otrzymałem jakiś taki lukrecjowy posmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szybkie pytanie. Aktualnie fermentuje mi American Stout na tych drożdżach w 2 dni z 14 blg zeszło mi do 7 w planach mam trzymać na burzliwej minimum 10 dni i tu pojawia się moje pytanie opłaca się teraz wstrząsnąć wiadrem czy lepiej nie ruszać i niech się dzieje wola niebios? Ew. Zrobię drugi pomiar jakoś pod wieczór w niedzielę i jak wtedy by jakoś nie zeszło super np do 5-6 to wtedy zamieszać? A no i bym zapomniał temp ok 19C cały czas.

 

Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie.

Widać, że lubisz szybkość ;) - po 2 dniach zastanawiasz się czy coś ruszać przy fermentacji, a piwo zeszło z 14 do 7? Serio? Nad czym się tutaj zastanawiać? Wszystko jest w porządku. Wyluzuj, daj mu czas. Zostaw je w spokoju, wpadnij za co najmniej kilka dni - uwierz mi nie będzie tęsknić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szybkie pytanie.

Widać, że lubisz szybkość ;) - po 2 dniach zastanawiasz się czy coś ruszać przy fermentacji, a piwo zeszło z 14 do 7? Serio? Nad czym się tutaj zastanawiać? Wszystko jest w porządku. Wyluzuj, daj mu czas. Zostaw je w spokoju, wpadnij za co najmniej kilka dni - uwierz mi nie będzie tęsknić :P
Tak zrobię ale jak to się mówi kto pyta nie błądzi xD dzięki za odp!

 

Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie. Aktualnie fermentuje mi American Stout na tych drożdżach w 2 dni z 14 blg zeszło mi do 7 w planach mam trzymać na burzliwej minimum 10 dni i tu pojawia się moje pytanie opłaca się teraz wstrząsnąć wiadrem czy lepiej nie ruszać i niech się dzieje wola niebios? Ew. Zrobię drugi pomiar jakoś pod wieczór w niedzielę i jak wtedy by jakoś nie zeszło super np do 5-6 to wtedy zamieszać? A no i bym zapomniał temp ok 19C cały czas.

 

Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka

 Przede wszystkim to nie zaglądaj tak często, a najlepiej w ogóle do fermentora bo złapiesz infekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam do wyboru dwie temperatury otoczenia 18C i jakieś 20C, różnica niby niewielka, ale zawsze. Oczekuję estrów na poziomie bittera, czyli JAK DLA MNIE dość wysokich, w skali od 1-10 dałbym 7. Teraz pytanie, która temperatura zapewni mi pożądane estry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję praktycznie cały sezon jechać piwa z wysp. Szukam odpowiedniego szczepu, płynne też wchodzą w grę. Chociaż S-04 wydają się nawet w stosunku do drożdży płynnych być konkurencyjnymi. Stąd piwa będę warzył począwszy od lekkiego bittera, milda, a skończę gdzieś wysoko, może bardzo. Chociaż nie wiem jaka jest tolerancja na alkohol S-04. No nic, niczego się nie dowiem, jednak sam muszę się przekonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak chcesz cały sezon jechać na jednych, to Scottish Ale są bardzo uniwersalne. W sumie moje ulubione.
Chodzi Ci o FM12 W szkocką kratę?

Boję się trochę: klasyczny szkocki szczep, neutralny profil, niska produkcja estrów.

Nie wiem czemu, ale strasznie mnie kręcą te owocowe nutki w piwach wyspiarskich i na czyste szczepy jeszcze przyjdzie jeszcze czas. Mam w miarę fajną piwnicę i chcę to wykorzystać.

Jeżeli płynne myślałem raczej między: FM11 Wichrowe wzgórza, a FM10 O czym szumią wierzby. Chociaż te ostatnie to pewnie już hardcore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie są jakoś szczególnie aldehydogenne. Czy można pomylić? To zależy czy wąchałeś kiedyś aldehyd w piwie czy kierujesz się samymi deskryptorami. Aldehyd to jest dla mnie takie bardziej zielone, niedojrzałe jabłko z nieco sztuczną nutą farby emulsyjnej. S-04 z kolei mogą produkować w wyższych temperaturach sporo heksanianu etylu, który jest estrem i pachnie jak czerwone, dojrzałe jabłko, w większych stężeniach wchodząc nawet w nuty anyżowe. Może to czujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Scottishy nie znam, ale zgoda może mieć rację.
  ?  :D 

 

 

Czy S-04 są jakoś szczególnie aldehydogenne?

S-04 mogą być w tym sensie aldehydogenne, że mają intensywny początek fermentacji i temperatura może polecieć ale jak masz temp otoczenia np. 20°C to lepiej użyć S-04 niż np US-05 bo profil estrowy jest dużo przyjemniejszy przy tej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Scottishy nie znam, ale zgoda może mieć rację.
  ?  :D 

 

 

Czy S-04 są jakoś szczególnie aldehydogenne?

S-04 mogą być w tym sensie aldehydogenne, że mają intensywny początek fermentacji i temperatura może polecieć ale jak masz temp otoczenia np. 20°C to lepiej użyć S-04 niż np US-05 bo profil estrowy jest dużo przyjemniejszy przy tej temp.

 

Myślę, że temperatura otoczenia była ok. 17-18. Nie wąchałem nigdy aldehydu, kieruję się opisami. Niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w takiej może powstać już jakiś tam heksanian, choć nie powinien raczej dominować. Tutaj możemy sobie gdybać. Musisz dać do powąchania to piwo komuś przeszkolonemu sensorycznie, żeby powiedzieć coś na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Milk Oatmeal Sweet Stout (MOSS - skrót sam wymyśliłem :P ) 20 Blg (18,5 Blg + 1,5 Blg laktoza) po dwóch dniach w temp. 16°C (temp. otoczenia) zszedł do 10 Blg (8,5 Blg + 1,5 Blg laktoza) Po 5 dniach jest 9,5 BLG (8 Blg + 1,5 Blg laktoza) Zacierane w 68°C. Dla tych co nie wiedzą laktoza nie jest cukrem fermentowalnym przez drożdże, stąd zapisy w nawiasach. W następnym poście dam znać co wyszło ostatecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.