Skocz do zawartości

Fermentis Safale S-04


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przelałem stout na cichą. Z 16 BLG zeszły do 5, przy czym fermentowały w niskich temperaturach (w powietrzu, koło fermentora było momentami 14 stopni). Drożdże zbite na dnie w błoto, piana była raczej mało obfita sądząc po śladzie chmielin na fermentorze. W ogóle tak samo jak przy poprzednim piwie mam wrażenie, że zanim się zdążyłem zorientować to już skończyły robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie, że zanim się zdążyłem zorientować to już skończyły robotę.

 

Dokładnie - sprawdziłem właśnie Blg: po 43 godzinach od zadania drożdży przeżarły z 15,5 Blg do 5-5,5. Piana zostały małe pojedyncze ogniska punktowe, na dnie wyraźny osad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem zobaczyć, czy coś złego się nie dzieje

jak będziesz tak często grzebał to na pewno się coś zadzieje, takim grzebaniem prosisz się o infekcję. Moim zdaniem nie ma sensu zaglądać wcześniej niż po 7 dniach od rozpoczęcia fermentacji. Jeśli piwu zapewnisz spokój na pewno się odwdzięczy :)

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniej niż po 7 dniach

 

Też nie przesadzajmy, jeśli piwo przefermentowało już po 2-3 dniach (jak ma to miejsce w przypadku tych drożdży) to jaką różnicę zrobi czy zajrzysz do niego po tygodniu czy po 3 dniach? Środowisko zdominowane, roztwór kwaśny, alkohol na wysokim poziomie.

 

Ale żeby nie było, nie polecam i sam tak dla świętego spokoju nie robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie przesadzajmy, jeśli piwo przefermentowało już po 2-3 dniach (jak ma to miejsce w przypadku tych drożdży) to jaką różnicę zrobi czy zajrzysz do niego po tygodniu czy po 3 dniach?

Idąc tym tropem to dlaczego nie butelkować po 3 dniach skoro fermentacja się już zakończyła.

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja do zapachu nie mam uwag, piwo pachnie ładnie "po angielsku", tylko smak mało przekonywujący, trochę cierpki na końcu. Pomimo słabego odfermentowania wrażenia pełni również brak, piwo jest dość wytrawne, wręcz powiedziałbym że puste.

 

Po serii piw na tych drożdżach mam identyczne odczucie. Zwłaszcza w jasnych Ale. W ciemnych nieco lepiej wypadło, ale tej pełni mi brak (na us-05 było z tym lepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc test porównawczy US-05 vs S-04, mam swoje zdanie ;-) Na S-04 piwo dojrzewa dłużej, znacznie dłużej, do 4 -6 tygodni od butelkowania na US-05 piwo miało znacznie lepszy smak, ale później zdecydowanie to samo piwo na S-04 dostało pozytywnego kopa, zrobiło się bardzo zbalansowane, żadnego braku pełni, cierpkości w nim nie wyczułem. Jak dla mnie S-04 wygrały ten test, ale jeśli piwo ma być na szybko, na imprezę to US-05 będą odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czwartek wieczorem zadane, rano już ostro bulgotało (tak bulbadełko :D). Wróciłem po południu w niedziele już ustało. Po tygodniu cukier zmierzony zjadły 15>3blg. Jednak czuć fajniejszą pełnię niż na us-05.

Zadałem bez napowietrzania, bez uwadniania. Czy wyjdzie jakiś off flavor się zobaczy w gotowym piwie, albo i nie bo chmiel przykryje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozlewałem Barley Wine 27Blg, które fermentowało sobie od 4 tygodni. Jakież było moje zdziwienie, kiedy już po napełnieniu połowy butelek, nalałem próbkę do wypicia i przy okazji pomiaru blg :P, a balingometr wskazał ~13,5 Blg. Rozumiem, że 0,5 blg może być od surowca do refermentacji, ale dalej pozostaje 13 blg. Z tego co koledzy pisali wcześniej, że 23 blg zeszło do 8, a 22 do 7 (23- 13 podobny wynik), wnioskuję, że może to jest kres ich możliwości jeśli chodzi o alkohol. Dodatkowo niektórzy pisali o problemach z refermentacją, więc może coś jest na rzeczy.

Jako, że dalej wydaje mi się to dosyć dziwne, to kontrolną próbkę w butelce PET wziąłem do domu, aby stale kontrolować poziom nagazowania. W najgorszym wypadku, jak się coś ożywi, to rozszczelnię kapsle i dokończę fermentację w butelkach.

A do was forumowicze mam pytanie, czy komuś wiadomo coś o podobnym zachowaniu się tych drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli można mam w planach mocnniejsza IPA myślę że 16-17blg i dysponuje właśnie s04 11,5g warke na 20l planuje, zastały mi jeszcze drożdże coopersa z bodajże real ale. I pytanie moje brzmi skoro kalkulator na taka mieszanke podaje 14g drożdży czy mogę te s04 zmieszać z tym z coopersa?. Znaczy ogólnie czy można mieszać takie drożdże (ale + ale, lager + lager) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuje dwa tygodnie ale od czterech, no juz pięciu dni blg stoi w miejscu.Bujałem fermentorem dwa dni temu, póki co bez efektu. Temp fermentacji to na chwile obecną 17C

 

Za pomocą czego mierzysz końcowe Blg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam pytanko odnośnie tych naszych kochanych S-04. Mianowicie jestem włąśnie po perwszej warce wyszło mi Imperial IPA o ekstrakcie początkowym blg 22, po ponad tygodniu zeszło do 10blg a teraz na cichej trzyma się w okolicach 9-10blg(tydzień cichej). czy w zwiazku z tym mogę już butelkować czy one jeszcze będą coś zjadały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.