Skocz do zawartości

Fermentis Safale S-04


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Zakładając 20 litrów 19 Blg potrzeba ~380 mld komórek. Zakładając 10 mld/g sucharków mamy w jednej paczce 11.5 g ok. 115 mld komórek. Więc tak naprawdę potrzebne by były ~3 paczki... Zakładając 20 mld/g wystarczą dwie. A Fermentis podaje >6 mld/g komórek. Tyle mówią kalkulatory. W praktyce jedna paczka też przefermentuje, kwestia tego czy prawidłowo (przefermentowałem ostatnio amber ale 14 Blg na FM52 zadanych bezpośrednio z fiolki - ok. 30 mld komórek dla wymaganych 210 mld według kalkulatora - przefermentowało, nawet smaczne... I pewnie jest mega słabe tylko nie umiem tego wyłapać. Ale było widać że się męczą i stanęły ostatecznie na 64% odfermentowania a nagazowanie ślimaczy się strasznie).

 

Osoboście jestem zwolennikiem zrobienia jakiegoś lekkiego piwa na nowych drożdżach a potem używania gęstwy...

 

http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

Edytowane przez ivosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwsza warka (APA 12blg na S-04) 3dni temp. fermentacji 21st. potem się uspokoiło i temp. spadła do 19st. Po tyg. burzliwej było 4blg. i przelałem na cichą. Zebrałem gęstwę i za bardzo trupów nie widzę - jednolity kremowy kolor po 2 dniach trzymania w lodowce.
10 dni cichej - 2blg i butelkowanie. (temp. zacierania 65st)
Do warki nr 2 (Dry stout 12,5 blg) zadana tygodniowa gęstwa, ok. 2 duże łyżki (na 13l), fermentacja ruszyła z kopyta po 2h. 3dni temp. 21st potem spadła do 19st.

Na końcu 4blg. (temp. zacierania 67st)

Warka nr 3 Oatmeal stout 14,5blg początkowe zeszło do 4,5. (temp. zacierania 68st)
 

Edytowane przez Przemo_666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

Dry Stout 13°Blg po 12 dniach w temp 17-19 zeszły jedynie do 9°Blg.

 

Jesteś pewny, że BLG a nie brix? Raczej niemożliwy jest taki wynik.

 

 

To nie jest prawie jednoznaczne?? Brix/1,04= BLG, przy tym wyliczeniu i tak jest dosyć sporo. Wytrząsałem fermentor i wstawiłem do cieplejszego o 2-3 stopnie pomieszczenia. Wieko się wybrzuszyło, więc coś ruszyło wtedy. było tak przez dobę. Dzisiaj sprawdzam ile zeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodziło czy mierzysz refraktometrem czy spławikiem, bo wynik z refraktometru trzeba przeliczyć, jeśli w roztorze jest alkohol.

 Przy zlewaniu do fermentora spławikiem, teraz tylko refraktometrem mierzę. Właśnie sprawdziłem i jest 8,5 Brix. Jest jakiś wzór żeby to na szybko policzyć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, w czasie i po fermentacji musisz przeliczyć kalkulatorem. Z tym 1.04 to też nie jest do końca prawdziwe, bo każdy refraktometr pokazuje nieco inaczej. Ja np. dzielę przez 1.06, żeby mieć to samo co na spławiku. Polecam tą apkę na fona http://www.piwo.org/topic/16718-android-kalkulator-do-refraktometru/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po 8 dniach burzliwej mój Milk Stout zszedł na S-04 z 14 na 5,5 blg. Dobry wynik, zlewać na cichą, czy może pominąć w ogóle cichą? Jeśli pominąć, to ile jeszcze trzymać w wiadrze? Temperatury: na początku fermentacji 17-18 stopni, aktualnie 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Takie pytanie. Czy można z powodzeniem przy przelewaniu z burzliwej na cichą zebrać gęstwy i od razu zaszepić nią świeżą brzeczkę ?

To jest najlepszy sposób, drożdże są świeże, wystarczy zdezynfekowaną łyżką (4-5) dodać do świeżej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem już przez kilka tematów o tych drożdżach tutaj i na fora zagranicznych i dalej nie wiem w jakiej temperaturze nimi fermentować, każdy pisze nieco inaczej. To prawda, że przy 19st.C i więcej już za dużo estrów? Zależy mi na wprowadzeniu jakiegoś angielskiego charakteru ale też żeby nie przykrył całkowicie chmielu, warzę EIPA z fuggles i ekg. Może być 18st.C?

 

Z wypowiedzi powyżej wnioskuję, że warto sypnąć trochę chlorku wapnia? Nie wiem co dokładnie oznacza woda z kałuży ale nie kojarzy mi się z niczym dobrym. Ostatnio przy mocniej chmielonym PA dałem chlorku wapnia (były to wysłodziny po BW więc z myślą o tym piwie dodałem chlorku) i wydaje mi się, że goryczka wyszła dużo lepsze niż w poprzednich piwach, które były nieco łodygowate i gryzące pod względem goryczki. Niestety nie wiem jakie mam proporcje siarczków do chlorków w wodzie, na której warzę bo wodociągi udostępniają tylko informacje o siarczkach ale z powyższych doświadczeń wnioskuje, że może jednak siarczków jest za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie S-04 nie są jakieś ekstremalnie estrowe, spokojnie w 18-19°C możesz robić, a nawet wyżej, EIPA to nie AIPA, jakiś charakter estrowy powinien być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mocno chmielone EIPA fermentowałem w temperaturze otoczenia średnio 18°C (czasami spadała do 16°C, czasami na krótko wzrastała do 20°C) i czuć lekkie estry w stylu angielskim. Przy piwie fermentowanym tymi drożdżami w 20°C estry są na tyle intensywne, że mnie już od piwa zaczynają odpychać. Na S-04 wychodzą też dość czyste piwa jak fermentacja przebiega w temperaturze 14-16°C, ale do US-05 i tak się nie umywają. Dodatkowo, od jakiegoś czasu mam problem z klarowaniem się piw na tych drożdżach, stosuję niemodyfikowaną kranówkę. Dla mnie to był ostatni sezon z tymi drożdżami, znacznie bardziej pasuje mi charakter US-05, czystszy profil i znacznie lepsza tolerancja niskich temperatur pracy.

Edytowane przez gr000by
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 18C miałem dobre rezultaty. Więcej raczej nie radzę, zwłaszcza w mocnych piwach (większy balling = więcej estrów). Przy RISie 25Blg temperatura na 1 dzień uciekła do 20C i piwo wyszło zdecydowanie zbyt estrowe, wchodzące w rozpuszczalnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.