Skocz do zawartości

Fermentis Safale S-04


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

U mnie na razie bulka na nich RIS (początkowo 15 stopni teraz 17 po 9 dniach) i równolegle milkstout z 18,9blg na 7,6blg w ciągu 9 dni zeszło (z czego 3,5blg to laktoza). Estrów nie czuć choć milk fermentował w temp pokojowej. Jedno co mogę powiedzieć na razie o nich to to, że te drożdze to beton. Jak zbierałem dziś gęstwę to można było kopiatą łyżkę nabrać, bez porównania od us-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie chciały mi się te s-04 brać do roboty przy dry stoucie. Temp. otoczenia 21st i temp. w wiadrze 22,5.

Po 36h (!) przestały wyraźnie pracować. Po zmierzeniu okazało się, że odfermentowały do 5BLG i stanęły. Zdezynfekowałem łychę i wzruszyłem tę gęstwę z dna. Ruszyło. Po kolejnych trzech dniach jest 2,5BLG. Udalo się leniwce zmusi do pracy

Kulanie fermentorem, owszem pomaga, ale na biceps. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciały mi się te s-04 brać do roboty przy dry stoucie. Temp. otoczenia 21st i temp. w wiadrze 22,5.

Po 36h (!) przestały wyraźnie pracować. Po zmierzeniu okazało się, że odfermentowały do 5BLG i stanęły. Zdezynfekowałem łychę i wzruszyłem tę gęstwę z dna. Ruszyło. Po kolejnych trzech dniach jest 2,5BLG. Udalo się leniwce zmusi do pracy

Kulanie fermentorem, owszem pomaga, ale na biceps. ;)

Po czym poznałeś, że po 36 godzinach fermentacji (!) przestały pracować? Przestało bulkać? :) cierpliwość w piwowarstwie to podstawa...

 

Nie jestem prorokiem, ale myślę, że gdybyś nie mieszał w fermentorze to i tak by odfermentowało do tych 2,5blg. Jeśli to świeża sprawa to czekaj jeszcze kilka dni, bo wcale nie jest powiedziane, że piwo nie odfermentuje jeszcze niżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym poznałeś, że po 36 godzinach fermentacji (!) przestały pracować? Przestało bulkać? :) cierpliwość w piwowarstwie to podstawa...

 

Nie jestem prorokiem, ale myślę, że gdybyś nie mieszał w fermentorze to i tak by odfermentowało do tych 2,5blg. Jeśli to świeża sprawa to czekaj jeszcze kilka dni, bo wcale nie jest powiedziane, że piwo nie odfermentuje jeszcze niżej...

 

Też tak pomyślałem, ale mam szczelne fermentory i lewe CO2 nigdy mi nie uciekało. Co do czekania - oczywiście masz zupełną rację :)

Edytowane przez fraterpafnutz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 36 godzinach posądzać drożdże o porzucenie roboty i nazywać je leniwcami :D

 

80% cukrów jest przerabiane przez pierwsze 20% czasu fermentacji. Normalne, że po jakimś czasie aktywność mocno spada. Jakbyś nic nie ruszał to spokojnie by dofermentowały. Typowe plastikowe fermentory praktycznie nigdy nie są zupełnie szczelne. Jak fermentacja jest gwałtowna to wiadomo, rurka bulka jak szalona, po jakimś czasie tempo spada tak, że małe ilości produkowanego gazu wychodzą tymi mikro nieszczelnościami, albo bulknięcia są tak rzadkie, że ich nie widzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 36 godzinach posądzać drożdże o porzucenie roboty i nazywać je leniwcami :D

 

80% cukrów jest przerabiane przez pierwsze 20% czasu fermentacji. Normalne, że po jakimś czasie aktywność mocno spada. Jakbyś nic nie ruszał to spokojnie by dofermentowały. Typowe plastikowe fermentory praktycznie nigdy nie są zupełnie szczelne. Jak fermentacja jest gwałtowna to wiadomo, rurka bulka jak szalona, po jakimś czasie tempo spada tak, że małe ilości produkowanego gazu wychodzą tymi mikro nieszczelnościami, albo bulknięcia są tak rzadkie, że ich nie widzisz.

 

jest duża różnica pomiędzy tym, co było wtedy (czyli leniwce ;-P) a fermentacją cichą, na którą piwo przelałem kilka dni temu. Jeżeli chodzi o typ pojemnika, rurkę to nic się nie zmieniło a drożdże radzą sobie znacznie lepiej - i to na cichej, gdzie sporo drożdży żywych odchodzi razem z trupami z dna.

BTW moje fermentory są szczelne do tego stopnia, że kiedy fermentuję w nich bez rurki, odrobinę wybrzusza się nawet dno.

 

Drożdżom musiało pomóc natlenienie w trakcie burzliwej, inaczej nie umiem sobie tego wytłumaczyć.

 

Pzdr!

Edytowane przez fraterpafnutz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Drugie piwo na S-04, Christmas Ale 21°Blg. Zadałem we wtorek wieczorem, rano bulkało jak szalone. Po 2 dniach piana zaczęła opadać. Sprawdzam dzisiaj, a tu... 6°Blg. Aż się wierzyć nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie piwo na S-04, Christmas Ale 21°Blg. Zadałem we wtorek wieczorem, rano bulkało jak szalone. Po 2 dniach piana zaczęła opadać. Sprawdzam dzisiaj, a tu... 6°Blg. Aż się wierzyć nie chce.

 

uwodnione czy gęstwa?

 

I pytanie, jaka była temperatura zadania drożdży i w czasie fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwodnione, jedna saszetka, temperatura zadania 20, w czasie fermentacji 18-20 parę razy może 22. 

 

P.S. Chyba były dość świeże, bo pamiętam że była długa data przydatności.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie jaka jest tolerancja tych drożdży na alkohol? Szukałem informacji, ale niestety nigdzie nic nie znalazłem.

RIS 27 Blg odfermentował do 10 Blg po 3 tygodniach. Zadałem 2,5 paczki sucharów uwodnionych. Mam obawy czy nie będzie problemu z refermentacją. Świeżych do butelek nie dodawałem, po przeczytaniu sporej liczby opinii, że to bez sensu. Chodzi mi głównie o to czy fermentacja skończyła się na 10 Blg z powodu braku większej ilości cukrów fermentowalnych, czy dlatego, że drożdże padły od alkoholu?

Edytowane przez baczek1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przy overpitching'u w American wheat, wyszły goździki. Zadane około 2x więcej gęstwy niz zwykle do brzeczki o temp 14C. Fermentacja w 16C wzrastająco do 20C. Goździki utrzymuja sie od kegowania do dzisiaj czyli około 10 dni.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.