Skocz do zawartości

Fermentis Safale S-04


Rekomendowane odpowiedzi

Drożdże zadałem w 21°C o 18, ruszyły po około 5 godzinach, o 23. Temperatura utrzymuje się około 17,5°C. Rano nie było połowy wody w rurce, i wściekle bulgotała co około 5 sekund. Dzisiaj mija 4 dzień, wychodząc o 6 wściekle bulgotało, o 16 kiedy wróciłem, można zaobserwować jakieś bulgotnięcie co 3-4 minuty. Szybko zaczynają i szybko kończą. Gęstwy na dnie jakieś 0,5 cm, piany najwięcej było tak z 5 litrów. :) Jak dojdzie mi nowy cukromierz to zrobię na pomiar, chociaż na cichą i tak nie mam zamiaru przelewać wcześniej niż po 7 dniach.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Orientuje się ktoś jak wygląda ich praca w niskich temperaturach rzędu 12 stopni Celsjusza? Mam do wyboru piwnicę z temperaturą około 12 stopni lub korytarz ze skokami temperatury w zakresie 18-23 stopni. Wolałbym fermentować w niższej temperaturze i zastanawiam się czy dadzą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent podaje minimalną temperaturę 12°C, więc pracować zapewne będą, najwyżej wolniej. Na pewno piwo będzie też czystsze niż w 18-23°C. :)

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo 12blg stoi już 13 dni na fermentacji w temperaturze 16,8 C, piana cały czas się utrzymuje na powierzchni (ok. 1 cm grubości) i jest dosyć zbita, nic już nie bulga. 

Miał ktoś z was taką sytuację? Zastanawiam się czy czekać aż opadnie piana, czy zlewać już na cichą po takim okresie czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baldini - odczekaj założony czas przed przelewaniem na cichą, a przy samym przelewaniu odciągnąć piwo rurką spod piany. Podoba sytuacja ma często miejsce przy drożdżach US-05.

 

A co do mojego pytania o niską temperaturę fermentacji. 

W planach mam właśnie stouta, więc czysty profil mi wcale nie przeszkadza. Spróbuję przefermentować w niskiej temperaturze i podzielę się spostrzeżeniami. W odkrywaniu nowych rzeczy i przeprowadzaniu eksperymentów jest pewien urok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baldini - odczekaj założony czas przed przelewaniem na cichą, a przy samym przelewaniu odciągnąć piwo rurką spod piany. Podoba sytuacja ma często miejsce przy drożdżach US-05.

 

A co do mojego pytania o niską temperaturę fermentacji. 

W planach mam właśnie stouta, więc czysty profil mi wcale nie przeszkadza. Spróbuję przefermentować w niskiej temperaturze i podzielę się spostrzeżeniami. W odkrywaniu nowych rzeczy i przeprowadzaniu eksperymentów jest pewien urok :)

Dzięki za informacje :) sprawdziłem, odfermentowało do 3 Blg i jest klarowne.

Edytowane przez Baldini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek - jestem na etapie eksperymentowania więc próbuję różnych rozwiązań. Nie pisałem że chcę czysty profil :P co wyjdzie to wyjdzie. Przy tej warce jestem ciekaw dolnej granicy temperatury pracy S-04 i jej wpływu na produkt finalny. Aktualnie w piwnicy dysponuję temperaturą 10-12 stopni C, a dolniaków nie chcę warzyć więc czas na testy :) Nie wiem jeszcze kiedy wystartuję z tym piwem, ale przed końcem miesiąca powinno być uwarzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

S-04 są dość podatne na schemat zacierania, a jakie odfermentowanie Cię interesuje? Jak zależy Ci na profilu S-04 to możesz blend zrobić z np. US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zejść do ok 2blg w dry stoucie

64° to już minimalna bezpieczna temperatura zacierania, teoretycznie dobra do głębokiego odfermentowania. Mało za to prawidłowa dla Dry Stouta. Z 12 do 4 na S-04, to zupełnie normalny wynik. Mało możliwe, żeby jeszcze niżej zeszły. 

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Drożdże żarłoczne, ale chyba nie aż tak żeby butelkować po tygodniu?

Pytam bo kontroluję temperaturę fermentacji Ryżowego 13blg wkładami w pudle styropianowym, ale po tygodniu jadę na urlop.

Mogę śmiało zostawić na kolejny tydzień w wysokich temperaturach otoczenia?

Edytowane przez kranu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siemka, mam kilo mąki pszennej, uda mi się zrobić frytki?

Nie

Kiepsko, to czego użyć żeby zrobić frytki?

Najlepiej jakiś ziemniaków...

 

 

Czego użyć żeby zrobić belga?

Najlepiej jakiś drożdży belgijskich. A saison to styl wybitnie zależny od drożdży, na byle czym wyjdzie Ci byle co.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem żadnym mistrzem, ale jak chce się zabrać za jakiś styl to cokolwiek o nim czytam, patrzę jakie drożdże są do niego używane. Tak samo jak mam drożdże to patrzę do jakich styli pasują, jakie efekty dają.

Drożdże do saisona mają dawać m.in. dużo fenoli, przyprawowosci, kwaskowaty finisz, być mocno odfermentowujące. S04 daje tylko estry, i dość płytko odfermentowują, pasują do piw angielskich.

Do belgów, gdzie drożdże grają bardzo dużą rolę, polecane są płynne szczepy. Na suchych piwo wyjdzie najwyżej średnie, nie ma dobrych suchych szczepów do belgów. Możesz kombinować z gozdawą -oni mają jakieś nibybelgi suche, ewentualnie t-58.

Osobiście do saisona użyłbym fermentum mobile -odkrycie sezonu lub wyeast french saison.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.