Skocz do zawartości

Fermentis Safale S-04


Rekomendowane odpowiedzi

Ingredients: Yeast (Saccharomyces cerevisiae), rehydrating agent

Properties: A well-known, commercial English ale yeast, selected for its fast fermentation character and its

ability to form a very compact sediment at the end of the fermentation, helping to improve beer

clarity. This yeast is recommended for the production of a large range of ale beers and is

specially well adapted to cask-conditioned ales and fermentation in cylindro-conical tanks.

Sedimentation: high. Final gravity: medium.

 

Dosage: 50 g/hl to 80 g/hl.

 

Pitching instructions:

Re-hydrate the dry yeast into yeast cream in a stirred vessel prior to pitching. Sprinkle the dry

yeast in 10 times its own weight of sterile water or wort at 27C ? 3C. Once the expected

weight of dry yeast is reconstituted into cream by this method (this takes about 15 to 30

minutes), maintain a gentle stirring for another 30 minutes. Then pitch the resultant cream into

the fermentation vessel.

Alternatively, pitch dry yeast directly in the fermentation vessel providing the temperature of

the wort is above 20C. Progressively sprinkle the dry yeast into the wort ensuring the yeast

covers all the surface of wort available in order to avoid clumps. Leave for 30 minutes and

then mix the wort e.g. using aeration.

 

Fermentation temperature: Recommended fermentation temperature: 15C ? 24C.

 

Packaging: 4 display units each 38 x 11.5g nitrogen-flushed sachets in cardboard box.

 

Storage: Store in cool (< 10C), dry conditions.

Opened sachets must be sealed and stored at 4C and used within 7 days of opening.

Do not use soft or damaged sachets.

 

Shelf life: Refer to best before end date on sachets. 24 months from production date under recommended

storage conditions.

 

Typical analysis:

% dry weight: 94.0 ? 96.5

 

Viable cells at packaging: > 6 x 109 / gramme

Total bacteria*: < 5 / ml

Acetic acid bacteria*: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Wild yeast non Saccharomyces*:< 1 / ml

Pathogenic micro-organisms: in accordance with regulation

 

*when dry yeast is pitched at 100 g/hl

i.e. > 6 x 106 viable cells / ml

 

Important notice:

Please note that any change to a fermentation process may alter the final product quality. We

therefore advise that fermentation trials are carried out prior to using our yeast commercially.

 

Źródło: http://www.fermentis.com/FO/pdf/HB/EN/Safale_S-04_HB.pdf

 

 

 

Fermetnis Safale S-04

 

Skład: Drożdże (Saccharomyces cerevisiae), środek uwadniający.

 

Właściwości : Dobrze znane angielskie drożdże górnej fermentacji, wyselekcjonowane ze względu na szybką fermentacje,

charakter i zdolność tworzenia bardzo zbitego osadu na końcu fermentacji, co pomaga w zwiększeniu

klarowności piwa. Ten szczep drożdży jest polecany do produkcji szerokiej gamy piw górnej fermentacji i są

dobrze zaadaptowane do piw kondycjonowanych w beczkach jak również do fermentacji w fermentorach stożkowo-cylindrycznych.

 

Sedymentacja: wysoka. Odfermentowanie: średnie.

 

Dozowanie: 50g/hl do 80g/hl

 

Zadanie drożdży: Uwodnij drożdże do postaci kremu drożdżowego w mieszalniku przed zadaniem drożdży. Alternatywnie wysyp

suche drożdże bezpośrednio do brzeczki o temperaturze 20C. Stopniowo posypuj suche drożdże na powierzchni

brzeczki upewniając się, że cała powierzania brzeczki jest pokryta, aby uniknąć tworzenia się grudek. Pozostaw na

30 minut i wymieszaj brzeczkę np. poprzez napowietrzanie.

 

Temperatura fermentacji: Zalecana temperatura fermentacji: 15C ? 24C.

 

Opakowanie: 4 opakowania zbiorcze każde po 38 x 11.5g płukanych azotem saszetkach w kartonowym pudełku.

 

Przechowywanie: Przechowuj w chłodzie (<10C) w suchych warunkach. Otwarta saszetka musi być zostać zamknięta i

przechowywana w 4C i zużyta w ciągu 7 dni od otwarcia. Nie używać miękkich albo zniszczonych saszetek.

 

Czas przechowywania: Najlepiej zużyć przed datą na saszetce. 24 miesiące od daty produkcji, pod warunkiem przechowywania w zalecanych warunkach.

 

Typowa analiza:

 

% waga sucha: 94.0 ? 96.5

 

Ilość żywych komórek: > 6 x 109 / gram

Bakterie ogółem*: < 5 / ml

Bakterie kwasu octowego *: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Dzikie drożdże inne niż Saccharomyces*:< 1 / ml

Patogenne mikroorganizmy: zgodnie z regulacjami

 

*w przypadku gdy drożdże są zadane w ilości 100 g/hl

i.e. > 6 x 106 żywe komórki / ml

 

Ważna informacja: Zauważ, że każda zmiana w proces fermentacji może modyfikować jakość końcowego produktu.

Dlatego zalecamy aby robić próby fermentacji przed użyciem drożdży komercyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jakie są wasze doświadczenia w kwestii stopnia odfermentowania tych drożdży? Strong Bitter zszedł mi z 13,5Blg do 4,0Blg w 6 dni. Jutro miałem przelewać na cichą, ale zastanawiam się, czy nie jest jeszcze niedofermentowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda na to, że z 13,5 do 4 można uznać za normalny wynik.

Co prawda zrobiłem na nich tylko 3 warki -pierwsza z 13Blg zeszła do 2,5 , następna 16/4(tą zabutelkowałem w pet-y,żeby można w razie czego upuścić gaz)

a przedwczoraj trzecią zlałem na cichą z 15zeszła na 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nie do końca. Lepiej uwadniać w wodzie. W 10krotnisci wagi drozdzy suchych. Delikatnie i powoli sypiesz drozdze na powierzchnie wody o odpowiedniej temperaturze. Zostawiasz na pòł godziny. Bardzo delikatnie mieszasz, studzisz jak potrzeba i didajesz do brzeczki o odpowiedniej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w ogóle można, to do jakich płynnych drożdży porównalibyście S-04 ? (na zasadzie, że S-05 to American Ale)

WY1968 English Ale.

 

Raczej British Ale (1998?). To podobno szczep Whitbread B (dry).

 

A ja znowu czytałem że WY1099 Whitbread Ale. Za tym byłaby wysoka flokulacja tego szczepu, British Ale ma medium.

Chociaż inni sugerowali rzeczywiści WY1098 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Lepiej uwadniać w wodzie. W 10krotnisci wagi drozdzy suchych. Delikatnie i powoli sypiesz drozdze na powierzchnie wody o odpowiedniej temperaturze. Zostawiasz na pòł godziny. Bardzo delikatnie mieszasz, studzisz jak potrzeba i didajesz do brzeczki o odpowiedniej temperaturze.

Dzięki za poradę. Jakie są niekorzystne konsekwencje lub co grozi przy sposobie, który wcześniej napisałem. Odpowiednia temperatura to rozumiem taka, jaki przedział jest zalecany do fermentacji, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WY1968 English Ale.

Dokładnie to się nazywa Wyeast 1968 London ESB Ale, czyli drożdże z browaru Fullers. S-04 i WY1968 są bardzo do siebie podobne, jeżeli nie te same. Tak się przynajmnie tutaj uważa, chociasz ja nigdy nie zrobiłem żadnych testów porównawczych z tymi drożdżami. Jedno, co mogę powiedzieć o S-04 i WY1968 - piwo robi się czyste i klarowne po kilku dniach fermentacji. Drożdże układają się na dnie fermentora, butelki lub kega, zbite w cieńkie "ciasto", praktycznie przyklejone do dna a piwo jest 100% klarowne.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Lepiej uwadniać w wodzie. W 10krotnisci wagi drozdzy suchych. Delikatnie i powoli sypiesz drozdze na powierzchnie wody o odpowiedniej temperaturze. Zostawiasz na pòł godziny. Bardzo delikatnie mieszasz, studzisz jak potrzeba i didajesz do brzeczki o odpowiedniej temperaturze.

Dzięki za poradę. Jakie są niekorzystne konsekwencje lub co grozi przy sposobie, który wcześniej napisałem. Odpowiednia temperatura to rozumiem taka, jaki przedział jest zalecany do fermentacji, tak?

 

Chodzi o to, że wysuszona błonka komorkowa drożdża przepuszcza wszystko do środka. Nie kontroluje tego co się do niej dostaje. Powoduje to sporą śmiertelność komorek drożdżowych.

A odpowiednie temperatury uwodnienia podaje producent nie pamiętam dokłądnie ale chyba coś około +- 3°C od 27°C Ale sobie to sprawdz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to co piszesz :) Czy w takim razie ten sposób uwadniania drożdży mógł wpłynąć na słabe odfermentowanie drożdży (z 11blg do około 5)?

 

Ciężko jednoznacznie odpowiadać na takie pytania. Ale chyba mógł mieć wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba nowy rekord odfermentowania z 18 do 6 w niecale 3 dni.

Pierwszy raz fermentuje piwo na suchych i jakos tak nie jest to to samo jednak. Zapach fermentujacej brzeczki i teraz swiezo zlane na cicha tez jakies takie... no nie takie;)

Wszystko niby poprawnie ale szalu nie ma, London Ale albo Whitbready jednak przyjemne bardziej w obyciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do zapachu nie mam uwag, piwo pachnie ładnie "po angielsku", tylko smak mało przekonywujący, trochę cierpki na końcu. Pomimo słabego odfermentowania wrażenia pełni również brak, piwo jest dość wytrawne, wręcz powiedziałbym że puste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem ze bittery i pale ale wychodzą średnie na tych drożdżach. Pozatym z tego co pamiętam produkują sporo dwuacetylu przy chłodnej fermentacji.

Ale ciemne i czarne ale ponoć wychodzą już całkiem niezłe. Ale to zasłyszana opinia, bo drożdży tych nie używałem od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Safale S-04 charakteryzuje się bardzo klarownym piwem, drożdże są niezwykle żarłoczne i szybkie w fermentacji i opadają na dno szybko tworząc zbite i twarde "ciasto" drożdżowe. Piwo jest tak szybko klarowne, że po tygodniu piwo wygląda jakby przeszło przez fltracje.

W smaku jest to typowe "brytyjskie ale". Owocowe i esterowe w temp. fermentacji powyżej 20°C, poniżej 20°C daje czyste w smaku piwo. Nadaje się do IPA, PA, ESB, Porter, Bitter, Brown, Stout, American Wheat, etc, etc.

Safale S-04 to suchy odpowiednik Wyeast 1968 London ESB i WLP002 English Ale (czyli drożdże z browaru Fullers).

 

Np. już po po dwóch tygodniach fermentacji piwo o ok. 13 blg możesz przelać do kega (będzie już klarowne) i po następnym tygodniu-dwóch refermentacji możesz z kega pić, po wylaniu pierwszego pinta piwo w kegu będzie czyste jak łza.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.