Skocz do zawartości

Zmętnienie brzeczki


bronek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po małej przerwie :)

Jako że zima w pełni, a czas pozwala postanowiłem coś uwarzyć. Zostało mi kilkadziesiąt kg słodu z 2011 i miałem obawy czy oby coś wyjdzie z niego.

W między czasie dorobiłem się gniotownika home made, nabyłem drożdże i chmiel w granulacie.

Podczas filtracji wszystko ok, brzeczka prawie że klarowna jak dawniej. Wydajność 70% czyli lepiej niż było wcześniej.

Podczas pierwszego warzenia użyłem do chmielenia szyszek marynki a na aromat granulatu. Co zauważyłem to po zakończeniu gotowania brzeczka bardzo zmętniała.

Druga próba podobnie. Brzeczka podczas filtracji prawie że klarowna. Tym razem chmieliłem na goryczkę extraktem marynki (8g na 50l) zauważyłem że przełom był wybitny.

Masa farfocli i nawet zbite 5-6 cm bryły spacerowały po garnku :) Brzeczka super klarowna po dodaniu granulatu, trochę zmętniała. Dziś patrzę a brzeczka koloru bagnistego :/

Jakieś sugestie?

Edytowane przez bronek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiki jest coś o tym, jak dobrze pamiętam to najlepiej 5.3?

Mierzyłem tak z ciekawości i wyszło mi 5.5 ale pomiar był wykonany testerem do ziemi :)

pH optymalne dla zacierania to 5,6-5,9, podczas gotowania (po chmieleniu na goryczkę) dobrze obniżyć pH do 5,2 wtedy najlepiej strącą się białka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo na razie fermentuje, ale testy kontrolne nie wykazują zbytnich obaw. Osobiście nie przeszkadza mi delikatna mętność piwa ale wszystko ma swe granice :)

Zważywszy, że kilka produkcji lagerów w poprzednich sezonach wyszło mi super, nawet zwerbowałem jednego obywatela do warzenia, gdy zasmakował mojego lagera :D

Więc uważacie, że to wina pH? Naprawdę myślałem że to słód. Wszak 2 lata.

btw 1

czym obniżać pH ?

btw 2

ktoś się bawił z filtrowaniem ziemia okrzemkową bo tak jakoś wyszło że mam kilka kilo a testy mile widziane :)

Edytowane przez bronek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego się obawiam że się nie wyklaruje :/ Mam jeden litrowy słoik, w którym miała miejsce "testowa fermentacja" w temp pokojowej. Zakończyła się pomyślnie.

Po 1,5 tygodnia w lodówce nie widać żadnej poprawy. Nigdy nie filtrowałem piwa bo nie było potrzeby. Jako dobry patent w poprzednich sezonach było wystawienie piwa pod koniec

cichej fermentacji na mróz. Raz przesadziłem i normalnie piwo zamarzło tak ze 5 cm od góry. Miałem obawy co do refermentacji ale wszystko było ok. To piwo uważam do dziś za jedno z najlepszych jakie kiedykolwiek

uwarzyłem.

 

edit:

W ramach testu do tego słoika wsypałem wczoraj pół łyżeczki ziemi okrzemkowej.

Testy trwają.

Edytowane przez bronek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pH optymalne dla zacierania to 5,6-5,9, podczas gotowania (po chmieleniu na goryczkę) dobrze obniżyć pH do 5,2 wtedy najlepiej strącą się białka.

 

Czy to jakieś nowe zasady zacierania? Dlaczego sądzisz że to jest optymalne pH podczas zacierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekaw jestem jak sobie z tym poradzisz bo ja mam ten sam problem - po filtracji klarowne po gotowaniu mętne. Irish Red Ale (zestaw z BA) wyglądał jak błoto. Po 2 miesiącach się jako tako zrobił klarowny w butelce. Pale Ale z CP to samo. IPA z CP to samo, ale już do niej dodałem przy gotowaniu mchu irlandzkiego i mam wrażenie że jest trochę lepiej (za tydzień będą butelkował) i zobaczę jaki efekt po cichej jest. Do następnych już warek będę używał mchu i mam nadzieję że to przynajmniej w części rozwiąże problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiecie coś przy zacieraniu

a co można skopać przy zacieraniu jednotemperaturowym przez 60 minut gdzie po 10 minutach jest negatywna próba jodowa ?

chyba że przy mash out do 76 stopni są nad dnem przegrzania brzeczki powyżej 80 stopni i co się dzieje niedobrego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH optymalne dla zacierania to 5,6-5,9, podczas gotowania (po chmieleniu na goryczkę) dobrze obniżyć pH do 5,2 wtedy najlepiej strącą się białka.

 

Czy to jakieś nowe zasady zacierania? Dlaczego sądzisz że to jest optymalne pH podczas zacierania?

WYBACZ

za pokutę zamilknę na wieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiecie coś przy zacieraniu

a co można skopać przy zacieraniu jednotemperaturowym przez 60 minut gdzie po 10 minutach jest negatywna próba jodowa ?

chyba że przy mash out do 76 stopni są nad dnem przegrzania brzeczki powyżej 80 stopni i co się dzieje niedobrego....

Może sprawdź termometr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprawdź termometr

Termometry dla pewności są dwa - Ikea + analogowy z BA i pokazują dobrze.

Zobaczę jak będą wychodziły kolejne warki. Najważniejsze, że piwa smakują dobrze - przynajmniej mi się tak wydaje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WYBACZ

za pokutę zamilknę na wieki

 

To jest dział "Wsparcia piwowarskiego", czyli doradzania innym piwowarom w oparciu o merytoryczną wiedzę bądź doświadczenie. Nie mam Tobie co wybaczać, ani nie chcę byś zamilknął na wieki. Wolałbym się dowiedzieć dlaczego poradziłeś innym takie wartości pH. Wyczytałeś gdzieś to, czy doszedłeś do takich wniosków doświadczalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wszystkie 100 warek mętniało po schłodzeniu.

 

hmm... tylko ja mam taki efekt że mętnieją w trakcie gotowania. Generalnie Pale Ale i IPA z BA były OK (dwie pierwsze moje warki). Problem się pojawił przy IRA z BA i Pale Ale z CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest normalne. Zwie się to zimny osad. Podczas studzenia w okolicy 60°C wytrącają się związki białkowe rozpuszczalne w wyższej temperaturze.

Edit: dotyczy wypowiedzi Bieloka

Edit 2: zimny osad to nie jest "samo zuo" Wpływa korzystnie na pełnię piwa, dlatego jego całkowite usuwanie przed fermentacja nie jest korzystne.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.