Skocz do zawartości

[piwolog] Piwo Roku 2012 – triumf piwowarów domowych!


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj ogłoszono wyniki prawdopodobnie najbardziej miarodajnego plebiscytu na Piwo Roku 2012 organizowanego przez portal Browar.biz. Plebiscyt jest wiarygodny, ponieważ obejmuje swoim zasięgiem wszystkie piwa warzone w Polsce, a oceniają ludzie, którzy na piwie znają się nieco lepiej niż przeciętny Kowalski. Mam na myśli aktywnych użytkowników forum browar.biz.

Głosowałem i ja. Przyznam, że ostateczne wyniki nie zaskoczyły mnie szczególnie – co najmniej w połowie zgadzają się z moimi wyborami. Jedyne spore zaskoczenie, to wysoka pozycja piw z browarów restauracyjnych (w szczególności Browar Widawa). Dziwi to o tyle, że są to piwa wypuszczane w niewielkich ilościach i są trudno dostępne. Ciężko jednak nie przyznać racji konsumentom. Browary restauracyjne, które porzuciły sztywny kanon jasne-ciemne-pszeniczne, warzą naprawdę ciekawe i udane piwa.

Chciałbym jednak szerzej skomentować inny fakt. Mianowicie za czołowymi polskimi piwami stoją piwowarzy domowi. Bodajże Tomek Kopyra ułożył sformułowanie, że piwowarzy domowi będą kuźnią kadr dla browarów rzemieślniczych. Chyba sam nie spodziewał się, że jego słowa spełnią się tak szybko.

Spójrzmy tylko pobieżnie na listę:

  • Browar Pinta – receptury Ziemka Fałata, ale też innych piwowarów domowych.
  • AleBrowar – choć chłopaki się tym jakoś specjalnie nie chwalą, to jestem przekonany, że mają piwowara domowego na pokładzie.
  • Artezan – trio piwowarów domowych – Materski/Doroszkiewicz/Wypych
  • Browar Widawa – część nagrodzonych piw autorstwa Tomka Kopyry.
  • Manufaktura Piwna (Jabłonowo) – Marcin Chmielarz jest autorem Alta, Burego Kocura i Pilsa.
  • Browarnia Gdańsk – Michał Saks
  • Żywiec/Bracki Browar Zamkowy – Rauchbock autorstwa Andrzeja Milera
  • Haust – receptury Krzysztofa Kuli

I to dopiero początek. W tym roku na pewno powstanie kilka nowych browarów, w których warzyć będą ludzie wywodzący się ze środowiska piwowarów domowych. Toruński Jan Olbracht już rozpoczął wspólne warzenie z piwowarami domowymi. Agnieszka Łopata buduje od podstaw mały browar w Bieszczadach. Tomek Rogaczewski kończy powoli procedury związane z otwarciem Pracowni Piwa. Browar Przystań w Chorzowie na stanowisku piwowara zatrudnił Adama Wróbla, utytułowanego piwowara domowego. Można by jeszcze wymieniać dłużej.

Wynika z tego jedno. Zapowiada się fascynujący piwny 2013 rok!


2025 b.gif?host=bimbelt.wordpress.com&blog=17

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.