Skocz do zawartości

Uprawa chmielu


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

W tym opracowaniu jest wszystko napisane: http://www.piwo.org/files/file/43-integrowana-ochrona-chmielu-urszula-skomra/ Na stronie 55 ;)

 

W tym okresie szyszki charakteryzują się

najkorzystniejszym składem chemicznym, a ich masa osiąga najwyższą wartość. Lupulina

znajdująca się między listkami szyszki nabiera żółtego zabarwienia, pojawia się

charakterystyczny chmielowy zapach. Szyszki stają się sprężyste, a ich listki zamykają się.

Wybór odpowiedniego terminu zbioru jest bardzo istotny i wymaga dużego doświadczenia

chmielarza. Zbyt wczesne rozpoczęcie zbioru powoduje obniżenie plonu z powodu niskiej

masy szyszek oraz zwiększonych strat podczas zrywania maszynowego. Szyszki zebrane

zbyt wcześnie charakteryzują się też niższą zawartością alfa kwasów. Opóźnienie zbioru

wpływa niekorzystnie na jakość surowca. Szyszki stają się kruche, co zwiększa straty

podczas zbioru maszynowego. Pogarszają się również ich właściwości chemiczne ważne dla

przemysłu piwowarskiego.

 

Ale i tak polecam całe opracowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przystąpiłem dzisiaj do zbierania Sybilli, niestety zastał mnie widok, jak na zdjęciach.

Profilaktycznie zebrałem do 2 pojemników: 1 z całkowicie zielonymi, a 2 z tymi gorszej jakości, lekko brązowymi. Te całkowicie otwarte i brązowe wywaliłem.

Można tego użyć, czy lepiej dać sobie spokój i wywalić resztę od razu? To jest jakieś choróbsko, czy tylko chmiel zaczął się sam suszyć?

post-7114-0-42663800-1409999992_thumb.jpg

post-7114-0-84265600-1410000020_thumb.jpg

post-7114-0-02360700-1410000044_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie. W tym roku podzieliłem karpę na kilka nowych sadzonek i posadziłem w wiaderkach, jednak rośliny które z nich wyrosły są małe (2 do 3m), a pędy chude. Uciąć je teraz czy pozwolić żeby trochę jeszcze podrosły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Odkopuję nieco temat, bo myślę, że ten wątek będzie najbardziej adekwatny do mojej sprawy. :) Niedaleko mojego domu rośnie sporo dzikiego chmielu, który ma bardzo obiecujący aromat i w najbliższym czasie mam zamiar wykorzystać go do uwarzenia jakiegoś polskiego ale. Moje pytanie: w jaki sposób mógłbym przenieść ten dziki chmiel na własne podwórko tak, by prowadzić uprawę w sposób uporządkowany? Kiedy muszę się tym zająć, teraz, czy na wiosnę? I jak ma wyglądać cała procedura? Z góry dziękuję za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, pierwszy raz podejmuje sie zrobienia malego domowego chmielnika.

Mam jednak jedno pytanie do was. Nie moge znalezc informacji czy odrywac boczne odrosty z rosliny. (cos podobnego usuwa sie np. przy pomidorach)

 

http://www.tinypic.pl/4xvmkegk9l7o

 

http://www.tinypic.pl/13b2idj7o9tt

 

edit. sorki, nie zauwazylem ze to mega stary watek, napisze w chmielnik 2017.

Edytowane przez paweln0101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jako, że wiosna tuż, tuż to odświeżymy nieco wątek. Jak już pisałem w innym wątku ze względu na warunki mam zamiar puścić chmiel w poziomie pomiędzy dwoma palikami. Pierwotnie planowałem na wysokości ok 2,5-3 metra, ale jest problem ze znalezieniem tak długich słupków. Tzn są, ale cena zabija. Dostępne są takie które pozwoliły by mi uprawiać chmiel na wysokości ok 2 metrów nad ziemią. Mam zatem kilka pytań

Czy 2 metry nad ziemią wystarczą w kontekście możliwości zaatakowania chmielu przez szkodniki. Coś mi świta, że ma to znaczenie.

Planuję 4 rzędy słupów z rozpiętym pomiędzy nimi drutem do wspinaczki dla chmielu. Pytanie. Jaka odległość pomiędzy słupami. Planowałem ok 6 metrów, czyli chmiel miałby do dyspozycji 8 metrów. 2 w górę i 6 poziomo. Za dużo, za mało???

Kolejna sprawa to odległość pomiędzy rzędami tak, aby zapewnić wystarczającą ilość światła każdej z roślin. Dostępne są opracowania dla upraw w pionie, ale poziomo to nie mam pojęcia. 2 metry wystarczą??

No i ostatnie. Orientacja względem stron świata. Jak ustawić rzędy, aby zapewnić jak najwięcej światła dla roślin?

Jak ktoś coś wie, to będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Edit: Jeszcze jedno. Jakie fi drutu do zbudowania konstrukcji, żeby nie jeb.... Myślałem o drucie ocynkowanym.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kiedyś miałem podobny dylemat, niskie tyczki i uprawa w poziomie. Efekty takiej uprawy są bardzo kiepskie, chmiel cały czas szuka przewodnika do góry i trzeba cały czas korygować nakręcanie, niestety nie da się tak uprawiać jak winogrona :-). Zdecydowanie poszukaj słupków np. impregnowanych okrąglaków minimum 4 m wysokości. Do mocowania możesz użyć grubszego drutu w ocynku, albo cienkiej linki stalowej  mocowanej na śruby rzymskie. Koniecznie zastosuj odciągi po bokach, bo chmiel w szczytowym momencie wegetacji potrafi ściągać słupki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, overstack napisał:

Zdecydowanie poszukaj słupków np. impregnowanych okrąglaków minimum 4 m wysokości

Właśnie, że szukam i nie mogę znaleźć. 

9 godzin temu, xcynix napisał:

nie wnikając w naprowadzanie, musisz się bardziej nastawić na ochronę przed mszycą, na tej wysokości zaatakuje wszystko na raz. I mączniak rzekomy może być bardziej uciążliwy. Ale to trzeba obserwować  i pryskać

Czyli potwierdzasz to co napisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, xcynix napisał:

musisz się bardziej nastawić na ochronę przed mszycą, na tej wysokości zaatakuje wszystko na raz.

To mszyce  lęgną się bardziej na dole czy chodzi o zagęszczenie ?,

jak mam na śliwce to cała jest oblepiona, bardziej nawet na górze niż na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dziedzicpruski napisał:

To mszyce  lęgną się bardziej na dole czy chodzi o zagęszczenie ?,

jak mam na śliwce to cała jest oblepiona, bardziej nawet na górze niż na dole.

W sumie racja. Na moich śliwkach mszyce atakują przede wszyskim młode liście niezależnie od tego jak wysoko się znajdują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.