Skocz do zawartości

Rankig swoich piw - czyli pochwal się recepturą :)


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

Mam recepturę sprawdzoną, można rzecz moją sztandarową, jej autorem jest Mateusz Pająk z Dębicy. Znalazłem na stronie Browamatora. Piwo Harcerskie, 4,5BLG, ok 1% alkoholu. W sam raz by po pracy wypić do obiadu i jechać dalej z rodziną autem. Przepis na 20l.

Pilzeński 1kg

Karmelowy jasny 1kg

Zacieramy w ok 75°C by uzyskać jak najmniej fermentowalnych cukrów.

Gotowanie, i tu jest ogromne pole do popisu. Ostatnio zrobiłem tak: 60' -10g Marynka, 30'- 10g Lubelski i 10g Marynka , 5' 40g Lubelski. Wcześniej była opcja 60'-15g Citra, 30' -15g Citra, 5'-30g Citra +30g Chinook na zimno (w tej pocji wymagane było klarowanie żelatyną). Drożdże górnej fermentacji. Generalnie po 3 dniach jest po fermentacji, po 5-6 można butelkować z użyciem 200g glukozy. Wysokie nasycenie przykrywa niski ekstrakt. Pić można już po 1,5 tygodnia, ale po miesiącu to rewelka. Opcja na polskich chmielach jak i na zamorskich super. Żyć, pić, nie umierać!

 

Dziś zacierałam to piwo. Pierwsze próby brzeczki baardzo obiecujące. Chmielenie mieszanką chmieli US i NZ. Marzą mi się cytrusy i owoce tropikalne (http://domowybrowarmole.blogspot.com/2013/04/letnie-prawie-bezalkoholowe.html link do dzisiejszego zacierania). W każdym razie dziękuję bardzo za recepturę. Dużyyy plus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może będę przejeżdżał dziewiętnastego koło południa.Jeśli znajdę jeszcze mojego jałowca to podwiozę.

Zabutelkowana też będzie lawenda-trochę dziwna w smaku ale da się pić.

Edytowane przez crocco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby lepiej się odnajdywać w recepturach w tym temacie w pierwszym poście wprowadzam spis treści receptur autorskich. Postaram się go cały czas uzupełniać. Proszę tylko o to żeby receptury miały swoje nazwy, żebym wiedział co wpisywać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz moje wariacje z jałowcem.

 

Warka 61-z dnia 13.09 2012.

 

Pilzneński 9kg

Pale Ale-1,3kg

Caraaroma-0,5kg

 

60min-65st

30min-72st

78st-wysładzanie-filtracja przez gałązki jałowca

 

52l brzeczki w 3 porcjach

 

1-gotowane 30min z 20dkg owoców jałowca

wyszło 17blg-21l-drożdże piekarnicze

 

2-do 20l brzeczki dodano godzinę gotowane 30dkg owoców jałowca-

wyszło 13,8blg-20,5l-drożdże piekarnicze

 

3-30 min gotowanie 15dkg owoców jałowca + 10min fuggles+10g Lubczyka z Prymatu.

wyszło8,8blg-11l

Drożdże Mutons Premium

 

Warka 62

zasyp

 

Pilzneński-2kg

Manachijski-2kg

Caraaroma-0.2kg

Melanoidowy-0.3kg

Pale ale--1.5kg

 

61-63st- 35min(niesprawny termometr z Ikei się okazało)

72st-40min (Ikeę wywaliłem tu jest pomiar właściwy)

78st -wysładzanie.

 

 

Warka 62/1

19.5l-10blg

25gr Marynka-60min

31dkg owoce jałowca 60min

wyszło 14l-13,6blg

drożdże Nottingham Donstar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1-gotowane 30min z 20dkg owoców jałowca wyszło 17blg-21l-drożdże piekarnicze

2-do 20l brzeczki dodano godzinę gotowane 30dkg owoców jałowca-wyszło 13,8blg-20,5l-drożdże piekarnicze

3-30 min gotowanie 15dkg owoców jałowca + 10min fuggles+10g Lubczyka z Prymatu. wyszło8,8blg-11l Drożdże Mutons Premium

 

napisz wrażenia z 1,2,3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może inny pomysł - aby w sygnaturze linkować do swojego piwnego portfolio - może to być wpis na swoim wątku warzelniczniczym lub oddzielny wpis - albo w ogóle linki do konkretnych sprawdzonych / powtarzalnych receptur... hm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę pojąć dlaczego tak się bronicie przed gotowym już działem "Receptury autorskie" :)

 

jakoś tak człowiek się podświadomie boi takiego rozczłonkowania jakie tam panuje ;)

np. twója receptura może tam być jedna albo być jedną z dwóch... - to zobowiązuje do tego aby była naprawdę dobra :) a jak wybiorę zły styl bo moja receptura jest tylko "wanabe" w tym stylu to posypią się gromy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to chodzi by się tam ruch zaczął i już to nie była ta jedna, czy jedna z dwóch. W osobnych wątkach spokojnie można by podyskutować, popytać o szczegóły, podzielić się wnioskami, a w takim zbiorczym wątku zaraz się wszystko wymiesza i zgubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-gotowane 30min z 20dkg owoców jałowca wyszło 17blg-21l-drożdże piekarnicze

2-do 20l brzeczki dodano godzinę gotowane 30dkg owoców jałowca-wyszło 13,8blg-20,5l-drożdże piekarnicze

3-30 min gotowanie 15dkg owoców jałowca + 10min fuggles+10g Lubczyka z Prymatu. wyszło8,8blg-11l Drożdże Mutons Premium

 

napisz wrażenia z 1,2,3 :)

Pierwsze 2 wyszły po burzliwej bardzo obiecujące ,o ciekawym smaku,zachęcało do powtórnego wypicia.Niestety po cichej skwaśniały i poszły na bimber.

Lubczyk wyszedł wyśmienity :D ,co mogą potwierdzić osoby będące w Chorzowie na spotkaniach.

Lubczykowe polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę pojąć dlaczego tak się bronicie przed gotowym już działem "Receptury autorskie" :)

 

jakoś tak człowiek się podświadomie boi takiego rozczłonkowania jakie tam panuje ;)

np. twója receptura może tam być jedna albo być jedną z dwóch... - to zobowiązuje do tego aby była naprawdę dobra :) a jak wybiorę zły styl bo moja receptura jest tylko "wanabe" w tym stylu to posypią się gromy :lol:

Wytyczne do stylów są sprecyzowane, ale w dość szerokim ujęciu. Poza tym w podkatalogach nie ma danych sztywno wyjętych z BJCP tylko np. piwa wędzone, piwa pszeniczne, belgijskie, czy np. stout czyli również spore uogólnienie. Nie widzę problemu :)

No właśnie o to chodzi by się tam ruch zaczął i już to nie była ta jedna, czy jedna z dwóch. W osobnych wątkach spokojnie można by podyskutować, popytać o szczegóły, podzielić się wnioskami, a w takim zbiorczym wątku zaraz się wszystko wymiesza i zgubi.

O to, o to! ;)

Nie lepiej zostawić receptury autorskie dla danych stylów a tutaj polecać także ciekawostki i dziwności?

Dalej będę się upierał, iż można to wrzucić w "pozostałe" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.