Skocz do zawartości

kalibracja Refraktometru


tomasznet

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas dzisiejszego zlewania piwa na cichą, postanowiłem sprawdzić zawartość cukrów Refraktometrem i ballingometrem. Okazało się że na urządzeniach są inne odczyty. Na ballingometrze w temp 20 st jest 3 Blg, natomiast na Refraktometrze jest 5 Blg, znaczna różnica.

W instrukcji obsługi jest aby Refraktometr kalibrować mierząc wodę destylowaną tak też robiłem. Kolega który na Refraktometr ma podobny problem.

Czy są jakieś odczynniki za pomocą których można zrobić kalibrację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz użyć refraktometru do kontroli blg brzeczki JUŻ fermentującej, musisz użyć jakiegoś programu piwowarskiego np. Beersmith. Tam jest narzędzie do korekty odczytu. To że balingomierz i refraktometr pokazują co innego w tym wypadku nie jest dziwne :D

Edytowane przez emcede
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odczynnikiem jest woda, to urządzonko przydatne raczej przed fermentacją

woda jest również odczynnikiem przy mierzeniu ballingometrem a wiec jakie ma to znaczenie przy mierzeniu Refraktometrem. Dlaczego przydatne jest tylko przed fermentacją jeśli urządzenie ma mierzyć zawartość cukrów, po fermentacji również są cukry tylko w mniejszej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toolkit piwowara w plikowni: http://www.piwo.org/...olkit-piwowara/ - zakładka "Warzelnia - korekt refraktometr" poprostu wpisz w małej tabelce Poczatkowy brix i końcowy Brix i wsio.

 

gallery_5016_206_25078.jpg

 

Potrzebny jest odczyt refraktometru w Brixach przed fermentacją, po fermentacji i wychodzą nam w tabelce stopnie BLG po fermentacji. Bo przed fermentacją stopnie BLG obliczamy dzieląc wynik/1,04.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez ciekawość zrobiłem pomiar zawartości alkoholu w winie - balingometrem i refraktometrem. Po przeliczeniu wartości Beersmith'em wyszło coś koło 11%, czyli w przybliżeniu zgodnie z tym, co było napisane na etykiecie.

Refraktometr jest szczególnie nieoceniony w czasie zacierania i wysładzania. Pomiar jest praktycznie natychmiastowy, bez konieczności czekania na schładzenie gorącej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatniego zlewania Witbiera zmierzyłem zawartość cukru Refraktometrem i ballingometrem i coś mi nie pasuje tzn.

 

Brzeczka zmierzona Refraktometrem miała:

- przed zadaniem drożdży 14,5 Blg

- po skończonej fermentacji 6,5 Blg

 

Tą samą brzeczkę zmierzyłem ballingometrem:

- po skończonej fermentacji 2,7 Blg

 

Pytanie jaka jest faktyczna zawartość cukru i zawartość alkoholu w piwie.

Według Toolkit piwowara końcowa zawartość cukru wychodzi 1,34 Blg, natomiast ballingometr wskazał 2,7 Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat niestety nie jest lekki :-) poruszany był już tutaj:

 

http://www.piwo.org/topic/8587-korekcja-pomiarow-refraktometrem/

 

Jak znajdę więcej czasu może doczeka się opracowania.

 

Na razie polecam używać refraktometr jedynie do określenie BRIX przy wysładzaniu oraz podczas fermentacji po to by sprawdzić czy się zmienia ew jak szybko - żeby wiedzieć kiedy ustaje fermentacja. Natomiast do obliczeń zawartości alkoholu oraz blg końcowego polecam areometr/ballingometr z ważną uwagą żeby odfermentowane piwo porządnie odgazować i doprowadzić do odpowiedniej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatniego zlewania Witbiera zmierzyłem zawartość cukru Refraktometrem i ballingometrem i coś mi nie pasuje tzn.

 

Brzeczka zmierzona Refraktometrem miała:

- przed zadaniem drożdży 14,5 Blg

- po skończonej fermentacji 6,5 Blg

 

Tą samą brzeczkę zmierzyłem ballingometrem:

- po skończonej fermentacji 2,7 Blg

 

Pytanie jaka jest faktyczna zawartość cukru i zawartość alkoholu w piwie.

Według Toolkit piwowara końcowa zawartość cukru wychodzi 1,34 Blg, natomiast ballingometr wskazał 2,7 Blg

Jeśli miałeś 14,5 Blg a teraz odczytujesz 6,5 (na refraktometrze) to wg toolkitu masz 1,4 po korekcji (1,347 dokłdniej).

Korzystając z toola spadek z 14,5 Blg na 2,7Blg (odczytywane) daje ok 6% ABV.

 

 

I te 6%:

- primo zaniża wskazanie balingometru (alkohol jest lżejszy od wody),

- secundo zawyża wskazanie refraktormetru (alkohol zwiększa współczynnik załamania światła)

I tu zastanawiające jest to 1,4 po korekcie... Korzystając z tego kalkulatora: http://web2.airmail.net/sgross/fermcalc/fermcalc_download.html

(na podstawie jednoczesnego pomiaruy refraktometrem i balingomierzem) w zależności od metody (kalkulator obsługuje 4) mamy:

5-6% Alkoholu i ok 4,5-5 realnego Blg końcowego. 4,5 jest pomiedzy wynikami pomiarów obydwoma przyrządami, więc z grubsza się zgadza.

Jak policzymy, że 14,5 Blg to ok 154 g/l a 4,5 to ok 45g/l

154-45=109

109/17=6,4; 109/18=6,05 (czyli alkohol też mniej więcej się zgadza)

 

Więc co tak naprawdę oznacza "skorygowany brix = 1,347" z toolkita?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.