Skocz do zawartości

drożdże płynne Wyeast a robienie startera do IPA 19 Blg i czas


Arkra

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam przed sobą paczkę drożdży WYEAST Activator 1728 Scottish Ale z 12 sierpnia 2012. Muszę zrobić starter do piwa IPA ( 20L) 19 BLG ( zacierane). Mamy wtorek warkę planuję zrobić w niedzielę. Planuję za chwilę zgnieść paczuszkę ustawić w cieple 20-22 st C i poczekać aż spuchnie. W niedzielę planuję zacierać IPA i po filtracji odlać ok1 l brzeczki, zagotować,napowietrzyć schłodzić do ok 20-22 st C, rozrzedzić do ok 10blg otworzyć spuchniętą paczkę WYEAST i zadać drożdże do brzeczki tworząc tym samym starter.

Dokończyć piwo chmieląc moją brzeczkę i zostawićna dzień kolejny do wystudzenia do około 20 st C. W tym czasie będę oczekiwał iż drożdże w starterze się rozmnożą i po ok 12-24 godz zleję z nad osadu brzeczkę a drożdże zadam do mojej warki. Zamknę pojemnik i będę czekać na efekty.

Pytania:

1 Ile dni mogę trzymać spuchniętą paczuszkę. Jeśli spuchnie po 1 dniu co z nią zrobić przez następne 4? Może do lodówki?

2 Czy moje oczekiwania co do rozmnożenia drożdży w starterze w ciągu 12-24 godzin są naiwne?

3. Czy wlewaćjednak cały starter czy dekantować znad osadu?

4. Jak często napowietrzać ręcznie starter( nie mam mieszadełka magnetycznego) co godzinę?

5. Czy czasy które podałem są realne?

 

Zastrzeżenia:

-pierwszy raz mam do czynienia z drożdżami płynnymi.

-czytając forum nie znalazłem jasnych odpowiedzi na powyższe pytania. (może i słabo analizowałem wypowiedzi Panów piwowarów) ale jak na razie mam brak większego doświadczenia. To dopiero moja 7 warka.

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

1. Do lodówki

2. Tak

3. Wlać cały, jeśli będą w fazie wysokich krążków

4. Możesz wstrząsać co 3-4godz.

5. Nie

 

A tak na serio, to zrobiłbym lekkie piwo, a potem użył gęstwę. Ostatnio robiłem IIPA 19°Blg na 1728, bardzo fajne drożdże, ładnie idą w niskiej temperaturze, ale 1l starter na 19°Blg to mało, chyba że zadasz w 27°C, to pewnie ruszą, ale wpłynie to na smak piwa.

Aktywatora po rozbiciu trzymaj w temp. 25-27°C szybciej napuchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką reakcję!

Trochę się władowałem nieświadomie z płynnymi drożdżami. Mogłem więcej poczytać przed kupnem.

No cóż rozbijam saszetkę, stawiam przy grzejniku.

Starter wcześniej chyba mogę zrobić przy pomocy części brewkida Brewfermu ( Tarwebier) Mam jeszcze coś takiego.

Zgoda, niestety jeszcze nie wiem jak się robi starter a szczególnie dwustopniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter będzie musiał być ogromny, bo inaczej na tak mocne piwo będzie za mało drożdży. Tak coś mi świta, że dwustopniowy i ze 3 litry.

 

Lepiej zrób lekkiego bittera z 10°Blg a potem do IPA daj gęstwę.

 

Na 19 Blg BS wylicza:

potrzebne drożdże 299,3 Bilion

drożdże bez startera 96 (przy założeniu 96% żywotności)

objętość startera 4,5l

drożdże ze starterem 301,3 Bilion http://screenshooter...1973673/iuxtaeq

przy użyciu mieszadła

objętość startera 1,4l

drożdże ze starterem 299,3 Bilion http://screenshooter...1973673/kujvcga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter będzie musiał być ogromny, bo inaczej na tak mocne piwo będzie za mało drożdży. Tak coś mi świta, że dwustopniowy i ze 3 litry.

 

Lepiej zrób lekkiego bittera z 10°Blg a potem do IPA daj gęstwę.

 

Na 19 Blg BS wylicza:

potrzebne drożdże 299,3 Bilion

drożdże bez startera 96 (przy założeniu 96% żywotności)

objętość startera 4,5l

drożdże ze starterem 301,3 Bilion http://screenshooter...1973673/iuxtaeq

przy użyciu mieszadła

objętość startera 1,4l

drożdże ze starterem 299,3 Bilion http://screenshooter...1973673/kujvcga

 

Dzięki Shooter

dopiero przyjechałem, patrzę a tu ciekawa odpowiedź i pomoc.

Reasumując ponieważ nie mam mieszadła muszę zrobić starter conajmniej 4,5l aby uzyskać wymaganą ilość drożdży ca 299,3 bln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter robi się wybitnie mętny, wydziela się dużo ciepła i CO2, ogólnie wszystko buzuje :D Jak coś takiego zauważysz, będziesz wiedział ze to jest to ;)

Dzięki przygotuję starter jak napuchnie saszetka i będę obserwował.

Ponieważ Schooter wyliczył starter 4,5 l czy w takim razie dalej mam wlewać całość startera do brzeczki po uzyskaniu wyżej oznak lub jednak zdekantować. 4,5 litra startera to prawie 1/4 całości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba wiesz czemu radzą Ci zrobić najpierw słabe piwo, a potem gęstwę zadać do mocnego piwa.

No tak teraz wiem.

Czy zatem mogę wykorzystać część brewkita Trawbier? Gdzieś mi jeszcze pozostał. Jest przeznaczony na produkcję 15l piwa przewidywane Blg 13 st. Może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie specjalnie. Po słabym piwie odzyskasz spokojnie taką ilość gęstwy, aby zadać mocne piwo. W innym przypadku nie wiem ;) nigdy nie robiłem brew-kitów.

No to zrobię z części rozrzedzając tak aby wyszło ok 10blg. Metodą prób i błędów.

Raczej nie mam innego wyjścia, bo drożdże w saszetce zaczęły puchnąć. Jak spuchną schowam do lodówki ale ile tak moga poleżeć. Musiałbym zamówić kolejny zestaw słabego piwa i za czym przyjdzie to minie tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to piwko będzie dobre do zrobienia gęstwy na IPA?

 

 

http://www.homebrewing.pl/witbier-bi%C4%82%C5%A0re-blanche-11stblg-zestaw-surowcow-p-296.html

 

Rozumiem że polecane drożdże zamieniam na moje spuchnięte Scottish Ale?

 

Ps w sumie to będzie 2 tygodnie oczekiwania na gęstwę bo tydzień przesyłka i tydzień fermentacja. Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej do tych drożdży będzie pasować to:

http://www.homebrewing.pl/brown-ale-11stblg-zestaw-surowcow-p-227.html

tylko odsypalbym z niego z pół kg pilzneńskiego, bo może wyjść powyżej 12°Blg. Możesz też poprostu zamówić trochę słodu pale ale (użyć około 3,5 kg), do tego trochę słodu karmelowego (okolo 200 g) i zrobić jakiegoś bezstylowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej do tych drożdży będzie pasować to:

http://www.homebrewi...wcow-p-227.html

tylko odsypalbym z niego z pół kg pilzneńskiego, bo może wyjść powyżej 12°Blg. Możesz też poprostu zamówić trochę słodu pale ale (użyć około 3,5 kg), do tego trochę słodu karmelowego (okolo 200 g) i zrobić jakiegoś bezstylowca.

Jeśli już coś zacierać to chociaż żeby to było piwo.

Też o tym Brown Ale 11st myślałem. Tylko czy moje spuchnięte drożdże tyle wytrzymają w lodówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymać wytrzymają, ale starter i tak jest zawsze wskazany. Możesz użyć część tego brewkita do zrobienia startera, ale jak to będzie słabsze piwo, to nie musi już być on 4-litrowy. Skąd dokładnie jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymać wytrzymają, ale starter i tak jest zawsze wskazany. Możesz użyć część tego brewkita do zrobienia startera, ale jak to będzie słabsze piwo, to nie musi już być on 4-litrowy. Skąd dokładnie jesteś?

Niedaleko kolegi, okolice Opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co Schooter napisał potrzebuję na IPA 19st potrzebuję ok 300 bln drożdży.Z moich wyliczeń za pomocą toolkit ver 1,8 zakładka obliczanie drożdży wychodzi mi że powinienem mieć starter 2,5l. może źle to czytam ale tak wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób starter (~3-4l) z tego brewkita, tylko wcześniej. Jak drożdże się na mnożą, włóż go potem do lodówki, tak żeby szybciej opadły drożdże (1-2 dni w lodówce) Zlej przerobioną brzeczkę do zlewu, osad zostaw. Po warzeniu dolej świeżej brzeczki do uzyskanej gęstwy (temp. gęstwy zbliżona do temp. brzeczki ~25°C) z IPA tak jak planowałeś i dodaj całą zawartość już wtedy do wiadra na drugi dzień po ochłodzeniu reszty. Drożdże zadaj w 24°C, to powinno wtedy ruszyć. Jak ruszy, to obniż temperaturę do temp. fermentacji.

Moja rada, jak nie chcesz robić słabszego piwa.

Parę razy używałem 1728 i bardzo ładnie ruszają, nie miałem jeszcze z nimi problemu.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymać wytrzymają, ale starter i tak jest zawsze wskazany. Możesz użyć część tego brewkita do zrobienia startera, ale jak to będzie słabsze piwo, to nie musi już być on 4-litrowy. Skąd dokładnie jesteś?

Niedaleko kolegi, okolice Opola

W tym sklepie można bezpłatnie odebrać coś w Opolu, po wcześniejszym umówieniu się. Może da się w ten sposób skrócić czas dostawy:

http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/regulamin/wysylka

Jeżeli byłbyś w KK, to mógłbym Cię poratować moimi zapasami, ale ekstraktu suchego słodowego niestety nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób starter (~3-4l) z tego brewkita, tylko wcześniej. Jak drożdże się na mnożą, włóż go potem do lodówki, tak żeby szybciej opadły drożdże (1-2 dni w lodówce) Zlej przerobioną brzeczkę do zlewu, osad zostaw. Po warzeniu dolej świeżej brzeczki do uzyskanej gęstwy (temp. gęstwy zbliżona do temp. brzeczki ~25°C) z IPA tak jak planowałeś i dodaj całą zawartość już wtedy do wiadra na drugi dzień po ochłodzeniu reszty. Drożdże zadaj w 24°C, to powinno wtedy ruszyć. Jak ruszy, to obniż temperaturę do temp. fermentacji.

Moja rada, jak nie chcesz robić słabszego piwa.

Parę razy używałem 1728 i bardzo ładnie ruszają, nie miałem jeszcze z nimi problemu.

Dzięki vettis ale pozwolę sobie jeszcze Cię zapytać bo nie rozumiem:

1. Robię z brewkita 3-4 litry startera w oparciu o recepturę brewkita i zadaję drożdże załaczone do brewkita czy moje spuchnięte 1728?

2. Po warzeniu IPA i schłodzeniu do ok 25 st dodaję gęstwę wcześniej wyciągniętą z lodówki i ogrzaną do temp 25 st. (oczywiście dekantuję starter)

3. Jakie inne drożdże mam jeszcze zadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymać wytrzymają, ale starter i tak jest zawsze wskazany. Możesz użyć część tego brewkita do zrobienia startera, ale jak to będzie słabsze piwo, to nie musi już być on 4-litrowy. Skąd dokładnie jesteś?

Niedaleko kolegi, okolice Opola

W tym sklepie można bezpłatnie odebrać coś w Opolu, po wcześniejszym umówieniu się. Może da się w ten sposób skrócić czas dostawy:

http://www.browar.bi...gulamin/wysylka

Jeżeli byłbyś w KK, to mógłbym Cię poratować moimi zapasami, ale ekstraktu suchego słodowego niestety nie mam.

Dzięki olo333 za propozycję.

Na razie chcę spróbować z moim brewkitem. Jak coś mi nie wyjdzie to będzie dla mnie nauka.

Dodam tylko że w lodówce czekają Wyeast 3780 Trappist HG na Belgian Dubbel 19,5 Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie Vettis, ale może się nie pogniewa.

1) Robisz 3-4 litrowy starter z brewkita (czyli z nachmielonego ekstraktu plynnego), o gęstości 8-10°Blg, do którego zadajesz Twoje spuchnięte drożdże. Instrukcji się nie trzymaj, bo chyba nie zalecają gotowania brewkita - Ty go przegotuj i to dobrze, pamiętaj o dezynfekcji wszystkiego co ma kontakt ze starterem.

2) Jak drożdże przerobią starter, dajesz go do lodówki (1 - 2 dni). W dniu warzenia wyciągasz starter z lodówki, zlewasz jeszcze zimny plyn znad drożdży, na gęstwę lejesz trochę przegotowanej i schłodzonej brzeczki, którą uzyskujesz podczas wysładzania (tak by nie miała zbyt dużego balingu). Gdy piwo będzie miało odpowiednią temperaturę do zadania drożdży, wlewasz zawartość słoika, czyli gęstwe z drożdży plus to co dolałeś podczas wysładzania.

I jeszcze jedno - nie lej za dużo tej brzeczki w dzień warzenia oraz pamiętaj o odpowiednio dużym słoju, bo może się pienić i próbować uciec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie Vettis, ale może się nie pogniewa. 1) Robisz 3-4 litrowy starter z brewkita (czyli z nachmielonego ekstraktu plynnego), o gęstości 8-10°Blg, do którego zadajesz Twoje spuchnięte drożdże. Instrukcji się nie trzymaj, bo chyba nie zalecają gotowania brewkita - Ty go przegotuj i to dobrze, pamiętaj o dezynfekcji wszystkiego co ma kontakt ze starterem. 2) Jak drożdże przerobią starter, dajesz go do lodówki (1 - 2 dni). W dniu warzenia wyciągasz starter z lodówki, zlewasz jeszcze zimny plyn znad drożdży, na gęstwę lejesz trochę przegotowanej i schłodzonej brzeczki, którą uzyskujesz podczas wysładzania (tak by nie miała zbyt dużego balingu). Gdy piwo będzie miało odpowiednią temperaturę do zadania drożdży, wlewasz zawartość słoika, czyli gęstwe z drożdży plus to co dolałeś podczas wysładzania. I jeszcze jedno - nie lej za dużo tej brzeczki w dzień warzenia oraz pamiętaj o odpowiednio dużym słoju, bo może się pienić i próbować uciec.

 

Dokładnie! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.