Jump to content
Sign in to follow this  
Dbidzi

Canadian Blonde - drożdże.

Recommended Posts

Witam, dzisiaj zamierzam nastawić canadian blonde coopersa + 1 kg suchej maltozy jasnej. Mam dylemat, ponieważ nie wiem jakich drożdży użyć- dodawanych do puszki czy Saftbrew S-33. Saftbrew zakupiłem, ponieważ zauważyłem, że nie polecacie dedykowanych drożdży dołączanych do puchy a w sklepie nie było zbyt wielkiego wyboru i te polecił mi inny (bardziej zaawansowany) piwowar. Piwu mogę zapewnić temperaturę fermentacji około 20-21 stopni lub 17-18. Chciałbym, żeby wyszedł lager : P.

Jeszcze mam pytanie co do tej maltozy, rozpuścić ją tak jak cukier w gorącej wodzie czy sposób postępowania z nią jest inny?

Tak mnie jeszcze naszło, jeżeli chcę uzyskać odrobinę większy % warto dodać powiedzmy 250g cukru oprócz tej maltozy czy popsuje to smak?

 

Pozdrawiam.

 

Aa, Irish Stout w temacie o którym wywiązała się burzliwa dyskusja jakieś 2 tygodnie temu wyszedł bardzo dobry- gorzki, z mocno kawowym, palonym posmakiem i gęstą pianą - taki jak powinien być : ).

Edited by Dbidzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

używałem tych drożdży tylko razi i to do kolsha, ale moim zdaniem KAŻDE drożdże są lepsze od tych z puchy. Więc jeśli masz tylko s-33 i te z puszki to się nie zastanawiaj tylko dawaj s-33.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piwu mogę zapewnić temperaturę fermentacji około 20-21 stopni lub 17-18. Chciałbym, żeby wyszedł lager : P.

No to średnio masz warunki na lagera :P , S-33 to drożdże górnej fermentacji te 17-18°C to lepsza opcja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra, czyli temperatura ustalona, teraz pytanie czy drożdże coopersa będą w tak niskiej pracować, S-33 opymalną mają 15-20 stopni według instrukcji, a dodawane do puchy od 21 do 27.

Edited by Dbidzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba nie rozumiem... zamierzasz użyć s-33, optymalna temp. dla nich to 15-24°C więc jest ok. Te coopersa co były do puchy dołączone to najlepiej wywal do kosza, ewentualnie zostaw na czarną godzinę.

Edited by Gąska

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też robiłem to piwko, również użyłem maltozy. Wyszło niezłe tylko kolor jakiś dziwny, bo powinno być jasne, a moje wyszło bardziej takie rubinowe :roll: Napisz jaki Ty uzyskałeś kolor, bo jestem ciekaw czy cos z moim było nie tak ;) (to była moja pierwsza warka)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.