Skocz do zawartości

Browar "Ostatni po lewej"


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem czytałem, że bardzo nisko schodzą. No to w takim bądź razie wrzucę wiadro do 23C a potem chyba też coś będę musiał wykombinować... pas grzewczy mówisz w zoologicznym? Muszę się rozejrzeć, ale u mnie wyboru nie ma za wielkiego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już macie szukać po sklepach te takie dłuższe i grubsze w silikonie np. AQUAEL TERRAZONE są wg mnie lepsze. Te cienkie to takie przeróbki chyba z budowlanki, nagrzewaja się do dużo wyższych temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no lipa, w pobliskim zoologicznym długiego węża nie znalazłem max 3mb, trzeba będzie podjechać gdzieś indziej albo zamówić przez internet. Jak na razie przestawiłem fermentor do 23C, drożdże jeszcze nie ruszyły, od zadania minęło 16h.

 

@josefik, czy taki wąż 5,5mb/50w wystarczy? czy szukać dłuższego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, może zaizoluję karimatą, jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa, czy Ty masz to włączone cały czas, czy masz wstawiony jakiś kontroler? Myślałem, żeby zastosować włącznik czasowy, bo obecnie mam tylko kontroler do lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka #62 ruszyła po 20h od zadania, obecnie fermentuje dogrzewana do 24C, ładna czapa piany, ale idzie powoli (zeszło do 7blg) :( chyba trzeba będzie bardziej dogrzać.

warka #61 poszła wczoraj do 4 kegów i 23 butelek.

 

chyba trzeba zakończyć sezon, albo dokupić kegi, bo wszystkie (mam ich zaledwie 12) stoją pełne.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba trzeba zakończyć sezon, albo dokupić kegi, bo wszystkie (mam ich zaledwie 12) stoją pełne.

 

Nieśmiało zauważam, że można też opróżnić co niektóre kegi... szkoda kończyć sezon.

Edytowane przez yarrro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon chwilowo przerwany z powodu braku pojemników :) ale to nie oznacza, że to koniec warzenia :D

 

 

Warka X - Whiskey (23.05.2013)

 

Zaspy:

Pilzneński (Bestmalz) – 25kg

 

Zacieranie: 60l wody (Zacieranie na gęsto)

54C-wsyp

52C-15’

60-68C – 120’ (bo po 90' nadal wzrastała gęstość zacieru, podniosłem tm przy 22blg)

72C-10’

78C-10’

 

Wysładzanie do 95l + 25l cienkusza

 

Gotowanie: 45’

 

Wyszło: 88l 19,2blg

Zadane

- Turbo Whiskey yeast

 

Planowane 7 dni fermentacji, jakiś 5 destylacji :D a później kilka lat leżakowania w beczce dębowej albo w szklanym balonie ze szczapami dębowymi z beczki po winie. Wszystko zależy, czy beczka da radę :) Beczka nie da rady, podczas czyszczenia okazało się, że część klepek jest do wywalenia.

 

Cienkusz 21l 8,8blg

 

gotowanie 60'

 

Sybilla 10g-60'

Sybilla 10g-30'

Sybilla 10g-10'

Sybilla 10g-0'

 

Zadane

-1007 German Ale

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za deklarację "pożyczki" :) w taki bądź razie zachowam na razie amap'owego kega :D, a jak będzie później to się jeszcze zobaczy. A szykuje się jakieś "opróżnianko" w ten albo następny weekend, także coś się jeszcze uzbiera. Będę jeszcze informował co i jak :P

 

Josefik, a ty czemu już zakończyłeś sezon, przecież pogoda dla belgów jest jeszcze dobra pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodę do belgów to ja mam cały rok ;), ale planuję co zrobię przed sezonem więc wypstrykałem sie z wszelkich zasobów magazynowych, poza tym jak zwykle małe modernizacje sprzętowe trzeba zrobic ;)

przecież pogoda dla belgów jest jeszcze dobra pogoda.

Dlatego jeszcze w maju zrobiłem małe co nieco, bo tak normalnie to Reinheitsgebot od Michała do Grzegorza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit z warki #62 właśnie leci do kega, trochę go przetrzymałem w fermentorze (bo wcześniej zapomniałem dać citry na zimno) i FG wyszło 0,7blg. Strasznie żerne są te drożdże, już dawno nie miałem takiego odfermętowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie toż to wysoko na tych drożdżach dzisiaj zlewałem też do kega na nich Wita i odfermentował do 0,2 Blg. Dagome też pisał że bardzo nisko schodzą, ale najciekawsza na nich idealna wręcz klarowność!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, to są jakieś drożdżowe potwory, ale myślę, że u mnie niżej już nie zejdą, a przynajmniej nie będą miały na to za dużo czasu :P Co do klarowności, to faktycznie piwo jest mocno klarowne, przy całkiem luźnym osadzie na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro święto, także po świętuję przy warzeniu. Warka z lekką namiastką eksperymentu :)

 

Warka #63 Grodzisz

 

Zaspy:

Pszeniczny (Strzegom) 3,9kg

Wędzony (Steinbach) 2kg

Wędzony (Bestmalz) 0,7kg

Pilzneński (Bestmalz) 1,5kg

 

Lomik 100g

Sybilla 60g

 

Zacieranie: 28l wody

38C – wsyp

35-36-30'

52C-15’

62C-30’

dekokt

-72C-10'

-100C-10'

powrót dekoktu

72C-20’

78C-10’

 

Wysładzanie do 85l

 

Gotowanie: 80’

 

Sybilla 60g-70'

Lomik 15g-60'

Lomik 15g-30'

Lomik 30g-15'

Lomik 40g-5'

 

Wyszło: 66l 9blg

 

Zadane:

1) - Drożdże "Grodziskie" pyliste wyizolowane z butelki Grodzisza FG=2blg

2) - Grodziskie blend 1:

-"Grodziskie" + 1007 German Ale FG=2blg

3) - Grodziskie blend 2

-"Grodziskie" + 2565 Kolsch FG=1,6blg

 

Planowane 4 dni klarowania karukiem w ilości 3g/10l

 

Ciekaw jestem czy będą jakieś większe różnice

 

[edit]

Wyszła trochę za duża gęstość, ale nie dolewałem wody, trudno, zobaczymy jakie wyjdzie, jak coś to wody zawszę zdążę dolać. Chyba dekokcja zwiększyła lekko wydajność.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.