Skocz do zawartości

Browar "Ostatni po lewej"


Rekomendowane odpowiedzi

a za to jutro :)

 

Warka #78 Czech pils II

 

Zaspy:

Pilzneński (Bestmalz) – 10kg

Caramel pils (Bestmalz) – 2,5kg

Monachijski (Bestmalz) – 2kg

Pszenica niesłodowana – 1kg

Pszeniczny (Bestmalz) – 1kg

Aroma (Bestmalz) - 0,5kg

 

Magnat - 80g

Sazz 150g

Lubelski Sel - 100g

Kwas mlekowy 80% - ?ml

 

Kleikowanie (5l):

60-70C-30’

100C-10’

 

Zacieranie: 45l wody

54C - wsyp

52C-15’

kleik

ustalanie pH -5.4-5.5

60-64C – 30’

odwrócona dekokcja (2/3) -> do fermentorów

(1/3)

->72C-10’

->100C-10’

Powrót zacieru

72C-15’

78C-10’

 

Wysładzanie do 125l (3 pełne fermentory i trochę)

 

Gotowanie: 80’

Magnat 80g -60’

Sazz 100g - 15'

Sazz 50g - 5'

Lubelski Sel 100g - 0'

 

Wyszło:100l 12,8blg

 

4 fermentory zadane:

- 2001 Urquell Lager

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i lecimy z koksem :P czas zacierać.

Termometr został osuszony i ponownie zabezpieczony, tym razem użyłem, taśmy teflonowej, parafilmu oraz opaski termokurczliwej...... mam nadzieję, że kombinacja zda egzamin. Dodatkowo, fragment kabelka owinąłem ligniną - jak coś przeleci, to powinna to wchłonąć.

Kolejna zmiana, to gaz, wymieniłem propan-butan na czysty propan, powinno lepiej grzać, oraz dawać mniej spalin. Może głowa mnie będzie mniej bolała po warzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olejna zmiana, to gaz, wymieniłem propan-butan na czysty propan, powinno lepiej grzać, oraz dawać mniej spalin. Może głowa mnie będzie mniej bolała po warzeniu.

No jest bardziej energetyczny ale czy taboret to twój wytrzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, że daje mniej spalin niż mieszanka z butanem

a to wynika z większej wartości opałowej (mniejsze zużycie) butanu czy z tego że powstają inne produkty spalania (w innych proporcjach)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę poszperałem i co do kwestii samego propanu vs propan-butan:

 

Propan:

- 49,8 MJ/kg

- tm wrzenia między -43C a -42C

- lotny poniżej 0C

- większa zdolność odparowywania

- większa objętość gazu na kg

Butan

- 45,6 MJ/kg

- tm wrzenia między -1C a +1C

- lotny powyżej 0C

- mniejsza zdolność odparowywania

- mniejsza objętość gazu na kg

 

standardowa mieszanka to 70% Butan 30% Propan (ale może się zmieniać zależności od dystrybutora)

- xx MJ/kg

- tm wrzenia między -4C a -3C

 

w tej samej butli mamy większą objętość Propanu niż mieszanki Propan-Butan, przez co wychodzi, że propan ma większą kaloryczność na kg, mimo mniejszej na m3 Dodatkowo jest bardziej lotny przez co pali się do końca. Ponoć propan pozwala na uzyskanie wyższej temperatury płomienia, chociaż nie wiem z czego to wynika.

 

U nie przy dużym zużyciu (podczas gotowania) butla pokrywa się lodem co powoduje duży spadek sprawności palnika, a płomień robi się czerwono-pomarańczowy, do tego zaczyna kopcić. Do tej pory radziłem sobie wsadzając butlę do garnka z gorącą wodą.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butle są takie same, cały sprzęt też. Kupić można między innymi w Gazeli na krakowskiej, ale ponoć sprzedają też w innych punktach. Koszt to całe 1pln więcej :D

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabijanie gazem takim jak do samochodów wg Ciebie jest ok? Szkodliwość itd. Mam dużą butlę i nabijam, jakoś nie zastanawiałem się skutkami. Butla jak się kończy to stawiam blisko palnika, jest ciepła, wyleci do zera gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie poruszałem samego procesu spalania i spalin, bo jeszcze nie znalazłem konkretnych informacji o tym, także ciężko mi się wypowiedzieć o szkodliwości któregokolwiek z gazów. Jak coś znajdę to podam.

Z tego co znalazłem to LPG to nie sam propan -butan ale jeszcze propylen, buteny oraz butadieny. Dość często jest też domieszka frakcji cięższych jak pentany i penteny. Sprawdzić dokładnie jak to wszystko się współspala będzie ciężko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu warka #60 Lambic trafiła do butelek, fakt, że nie cała, bo tylko część z owocami. Do refermentacji dałem 4g/l cukru i tak się pewnie przegazuje :D Czystego Lambica zostawiłem, niech jeszcze chwilę postoi. Zrobiłem rozlew w czterech wersjach:

1- bez dodatków

2- z ksylitole 4g/l

3- z ksylitolem 7g/l

4- z ksylitolem 7g/l i ekstraktem czereśniowym 3ml/l

 

Ogólnie rozlew masakra, cały czas mi się rurka wiśniami zapychała.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszyć nie powinny, poza tym tam za chwilę nie powinno być tlenu :)

 

w butelkach miałem biały kożuszek.

a coś jeszcze się zmieniło w tym winie? nagazowało się, albo skwaśniało?

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no mnie zdziwiło to Jarku, że w takim piwie jak Dortmunder Przemek zrobił dekokcje... dlatego zapytałem bo może coś nie wiem na temat stylu, a historycznie robili dekokcję ;) Dobra dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tego co się domyślam dekokcja była związana wtedy z słabej jakości surowcami - słodami, więc teraz mało kiedy się ją stosuje. Piłem Przemka Exporta w zeszłym roku z warki 53 i bardzo mi posmakował, dlatego staram się zrobić podobne piwko :) I tak znając życie wyjdzie całkiem inne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a coś jeszcze się zmieniło w tym winie? nagazowało się, albo skwaśniało?

Prawdę mówiąc, od czasu gdy zauważyłem ten nalot, nie próbowałem go jeszcze - ale faktycznie rozlałem go do jakiś niezbyt szczelnych butek po wódce, więc może to tlenowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.