Skocz do zawartości

Drożdże (gęstwa)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Nurtuje mnie ostatnio kwestia gęstwy.

Czy lepiej do zaszczepienia brzeczki użyć dwutygodniowej gęstwy, która pochodzi z trzeciego pokolenia (trzeci zbiór gęstwy) czy tygodniowej z czwartego pokolenia?

Ile razy można wykorzystać gęstwę, tzn. ile kolejnych warek można wykonać zbierając gęstwę? Gdzieś czytałem, że nawet 10-15, lecz zachodzi pytanie czy drożdże się nie zmutują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to drożdże ? Właśnie wczoraj piłem piwo ( coś w tylu bittera ) na gęstwie która przeleżała w lodówce spokojnie ponad pół roku ( london ale III , zdaje się że 3 zbiór ) , i piwo na pierwszy rzut mojego niewprawnego nosa bez niepokojących objawów. Chociaż startowały ponad 48 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to drożdże ? Właśnie wczoraj piłem piwo ( coś w tylu bittera ) na gęstwie która przeleżała w lodówce spokojnie ponad pół roku ( london ale III , zdaje się że 3 zbiór ) , i piwo na pierwszy rzut mojego niewprawnego nosa bez niepokojących objawów. Chociaż startowały ponad 48 godzin.

No takich staruszków to nie mam :)

A drożdżaki to 1056 najstarsze około miesiąca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się zapoznać, są tam odpowiedzi na Twoje pytania.

http://www.wiki.piwo...stwy_drożdżowej

 

No tak, ale nie znajduję tam odpowiedzi na pierwsze moje pytanie.

Chodzi mi głównie o Wasze doświadczenia

Edytowane przez Maciucha67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi też ktoś przy okazji podpowie: czy 2,5 tygodniowa gęstwa (niepłukana) po drożdżach WB-06 nadaje się jeszcze do użytku? Do tej pory nie zadawałem gęstwy do brzeczki i wolałbym się upewnić, czy tak długi pobyt w resztkach alkoholu nie wpłynie niekorzystnie na kolejne piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwzd : Pszeniczne wg. opini najkrócej można przechowywać. Ale jeśli nie ma niepokojącego zapachu , nastawiłbym starter. Jeśli ruszą i oznaki takie jak zapach wyglądać nie będą budzić wątpliwości , spokojnie bym ich użył,

 

Maciucha67 :

Nie wydaje mi się , że będzie jakaś szczególna różnica w efektach pracy 3 i 4 pokolenia , ale ja bym użył gęstwy świeższej . Oczywiście , jeśli jest w dobrym stanie.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie ostatnio kwestia gęstwy.

Czy lepiej do zaszczepienia brzeczki użyć dwutygodniowej gęstwy, która pochodzi z trzeciego pokolenia (trzeci zbiór gęstwy) czy tygodniowej z czwartego pokolenia?

Ja bym raczej brał tygodniową - zakładając oczywiści, że jednej i drugiej masz wystarczająco dużo i obie są bez infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pytanie z innej beczki a propos gęstwy, czy jeśli gęstwa ruszyła, to drożdże mogły w pewnym momencie powiedzieć "nie fermentujemy już"? Zadałem gęstwę US-05 do American Stoutu 15BLG, po dwóch tygodniach sprawdziłem gęstość i jest 5BLG i wydaje mi się to trochę dużo, zacierane 60' 67°C i 10' 72'. Temperatura fermentacji koło 18-20°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki a propos gęstwy, czy jeśli gęstwa ruszyła, to drożdże mogły w pewnym momencie powiedzieć "nie fermentujemy już"? Zadałem gęstwę US-05 do American Stoutu 15BLG, po dwóch tygodniach sprawdziłem gęstość i jest 5BLG i wydaje mi się to trochę dużo, zacierane 60' 67°C i 10' 72'. Temperatura fermentacji koło 18-20°C.

 

No jesli drozdze byly zestresowane, to moga cos takiego nam zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skład brzeczki - czyli czynniki takie jak toksyczność dwutlenku węgla i toksyczność alkoholu, utlenianie, ciśnienie osmotyczne, także szoki na skutek nagłej zmiany temperatury, szok osmotyczny, na kondycje drożdży będzie też miał wpływ pasaż, przechowywanie(czas, warunki) itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.