Skocz do zawartości

Zacieranie dekokcyjne.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj, kiedy zlewałem na lagerowanie warka #40 Boston Lager, przecierałem oczy ze zdziwienia.

 

OG Odczyt 10,8 Brix

FG Odczyt 4,3 Brix a drugi fermentor 4,1 Brix

 

Szybkie przeliczenie toolkitem na Androida, a tu zonk, odfermentowanie do 0,2°Blg ?

 

Kalkulator z plikowni (jak dwa inne kalkulator z neta) wskazują jednak na odfermentowanie odpowiednio 1,6°Blg i 1,4°Blg i wydawały mi się bardziej realne. Potwierdziłem to pomiarem dwoma areometrami (wskazywały coś poniżej 2°Blg). Tak czy siak szokująco głębokie odfermentowanie jak drożdże, które użyłem.

 

Ale do rzeczy:

 

Zacząłem się zastanawiać dlaczego. Po analizie zacierania (dekokcja) wychodzi na to, że w czasie gdy dekot zabawia się w 72°C i 100°C reszta zacieru przebywała ponad 60-70 min w 64-62°C. I chyba stąd takie głębokie odfermentowanie ? Może za mało odbieram tego "gęstego" ?

 

Zresztą już poprzednia, dekokcyjnie zacierana, warka zeszła do poziomu 2°Blg z OG 11°Blg więc także sporo. Nie wiem czy takie odfermentowanie przy dekokcji to normalka bo dekokcją dopiero się zaprzyjaźniam, jak to u Was wygląd ?

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Coś" popsułeś ;-)

Mój pierwszy lager z dekokcją odfermentował z 12,1°Blg do 3,1°Blg, jak dla mnie akurat. Operacja gotowania dekoktu trwała ponad 30 min i w tym czasie, jak u Ciebie, reszta miała przerwę maltozową. Szczegóły: http://www.piwo.org/topic/10286-antybrowar/page__st__60?do=findComment&comment=243370

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie głęboko jak na dekokcję.

 

Mój ostatnio warzony pils zszedł z 13Blg do 3Blg, przed zlaniem na lagerowanie. Dekokcja podwójna, według tego schematu: http://www.wiki.piwo.org/Pils_Bohemski_%28Papcio_Chmiel%29,_Piotr_Turek_%28pioturek%29

 

Jedyna zmiana (ale w sumie to żadna zmiana), to że w poczet tych ostatnich 15 minut w 76C zaliczyłem oczekiwanie na ułożenia złoża filtracyjnego. I nie odbierałem samego gęstego na dekokt, bo bałem się przypalenia. Drożdże S-23 - starter na cienkuszu, fermentacja w 9-12C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn., w jaki sposób ? tak czy siak, czy dobieramy gęste czy rzadkie, reszta zacieru czeka na powrót dekotu.

 

Ale przy odwróconej możesz odebrać rzadkie w temperaturze ~20-30C, kiedy aktywność enzymów jest niewielka.

A ilość wyliczyć sobie tak, żeby po wlaniu tego rzadkiego do gęstego temperatura ustaliła się na poziomie np 68C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.