Skocz do zawartości

Lista przedstawicieli stylów dostępnych w Polsce?


Winger

Rekomendowane odpowiedzi

Może warto by było stworzyć listę piw będących dość jednoznacznymi przedstawicielami poszczególnych stylów, piw dostępnych na dzień dzisiejszy w Polsce? Starałem się coś podobnego znaleźć, trafiłem na listę BJCP jak i na opisy w wiki - aczkolwiek, dla wielu stylów, piwa podane jako komercyjne przykłady raczej są nie zdobycia w kraju. Chcę empirycznie zapoznawać się ze szczegółami poszczególnych stylów, mając pewność że pite przeze mnie piwo jest wzorcem danej kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, troche tego tam jest, aczkolwiek w wielu kategoriach pustki. W takim razie spróbujemy może wspólnymi siłami coś takiego stworzyć i aktualizować co kilka miesięcy? Wrzucę w ciągu dnia wstępną listę stylów i będziemy wpisywać co kto zna (jakie dokładnie piwo, styl i gdzie można kupić).

Edytowane przez Winger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, iż nie da się raczej do każdego stylu kupić piwa o którym można powiedzieć np. "właśnie to jest Dry Stout i nic innego nie będzie bardziej tym Stoutem"; chodzi mi o piwa o których można powiedzieć np. "to jest piwo w 100% pasujące do stylu Dry Stout, jedno z dostępnych". Co by na podstawie listy takich piw można się nauczyć jak dany styl wyglądać/niuchać/smakować powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista Piw Świata jest mocno wybiórcza i subiektywna, mamy nie tylko Grupę Żywiec i Pintę. Od razu widać kto tworzył listę. Znalazło by się w Polsce znacznie więcej piw aspirujących do stylów z tabelki.

Chociażby porter bałtycki i koźlak Browaru Amber, żeby daleko nie szukać.

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista Piw Świata jest mocno wybiórcza i subiektywna.

 

To była lista przygotowana dla piw sprzedawanych podczas Festiwalu i nie jest to lista tego co jest w Polsce dostępne, wydawało mi się to oczywiste. Podałem to jako "literatura pomocnicza".

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o piwa o których można powiedzieć np. "to jest piwo w 100% pasujące do stylu Dry Stout, jedno z dostępnych". Co by na podstawie listy takich piw można się nauczyć jak dany styl wyglądać/niuchać/smakować powinien.

Wejdź do "BJCP 2008 PL", przetłumaczonych na j. polski przez członków tego forum, na dole są "Komercyjne przykłady". Zwykle pierwsze na tej liście najbardziej oddają esencje stylu, np. w Dry Stout masz:

 

Komercyjne przykłady

Guinness Draught Stout (also canned), Murphy's Stout, Beamish Stout, O?Hara?s Celtic Stout, Russian River O.V.L. Stout, Three Floyd?s Black Sun Stout, Dorothy Goodbody?s Wholesome Stout, Orkney Dragonhead Stout, Old Dominion Stout, Goose Island Dublin Stout, Brooklyn Dry Stout

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetl postUżytkownik stachu68 dnia 05 luty 2013 - 09:35 napisał

Chociażby porter bałtycki i koźlak Browaru Amber, żeby daleko nie szukać.

 

jaja sobie robisz? :(

nie, a co?

nie twierdzę, że lubię te piwa

po prostu są takie piwa i mają swoich zwolenników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie twierdzę, że lubię te piwa

po prostu są takie piwa i mają swoich zwolenników

A ja oba nawet czasem lubię wypić.

Chodzi jednak o to, że te piwa właśnie nie są raczej zbyt dobrymi przedstawicielami stylów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że tych 'jednoznacznych' wyznaczników stylu to jest albo bardzo mało, albo w każdej kategorii po kilka. Bardziej ucieszyłaby mnie lista piw z danego stylu, z którą mógłbym iść do sklepu i szybko wybrać kilka piw. Na przykład: chcę sobie zrobić wycieczkę po stoutach, patrzę co mogę kupić i uderzam z tym do almy, piwoteki, gdziekolwiek indziej.

Widziałem kiedyś parę fotek z zagranicznych sklepów, gdzie piwa były posegregowane właśnie 'po stylu', u nas pewnie skutkowałoby to wieloma pustymi miejscami ;)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło tylko o subiektywność listy z birofilia.pl

Przykład piw z Ambera wynika tylko z lokalnego patriotyzmu, praktycznie piję je raz w roku, na "bielkowskich koźlakach" we wrześniu.

WiHuRa już wyjaśnił przyczynę umieszczenia linku, wynikło zwyczajne nieporozumienie.

 

Ale taka niezależna lista stylów na pewno by się przydała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład piw z Ambera wynika tylko z lokalnego patriotyzmu, praktycznie piję je raz w roku, na "bielkowskich koźlakach" we wrześniu.

Tu chodzi o to, że przedstawicielem koźlaków nie powinno być piwo które koźlakiem w sumie nie jest.

Jak Tyskie nazwie się pilznerem to przecież to nie wystarczy by podawać to piwo jako przykład pilznera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.