Skocz do zawartości

Estrella Varsovia


Rekomendowane odpowiedzi

Warka nr 14 zabutelkowana. Blg końcowe niecałe 5°.

 

Surowiec użyty do refermentacji: glukoza (150g).

 

Wyszło 38 x 0,5l, 2 x 0,33l, 1 x 1,5l, 1 x 1l oraz porcja degustacyjna 0,3l stout.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka nr 16 (28 V 2013) - Kristallweizen

 

Nie byłem wielce przekonany do tego stylu, komercyjne przykłady nie powalały mnie na kolana. Jednak po spróbowaniu lanego Kristall Weisse z Hofbräu München stwierdziłem, że jak jest świeże i udane to może być świetne, więc do dzieła smile.gif Z ostatnich litrów piwa po fermentacji (planuję 7-8 dni burzliwej i 14 cichej) zrobię kilka butelek zwykłego weizena - resztki osadu z dna robią swoje. Wspomogę się również mchem irlandzkim. PS - nienawidzę filtrować pszenicy wink.gif

 

Pszeniczny 2,5kg

Pilzneński Strzegom (mieszanka różnych) 1,65kg

Caramel Pils 3-7 EBC Bestmalz 0,5kg

 

Hallertau Hersbrucker (szyszka) 50g

Mech irlandzki 5g

 

drożdże WB-06

 

Zacieranie:

 

23l

42°C -> 42°C - 15 min

52°C -> 51°C - 10 min

63°C -> 62°C - 30 min

73°C -> 72°C - 30 min

 

Wysładzanie:

 

78°C

2 x 5l

 

 

Warzenie:

 

Hallertau Hersbrucker 50g 60 min

Mech irlandzki 5g 15 min

 

Wyszło około 21 litrów o Blg 12°.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie:

23l

42°C -> 42°C - 15 min

52°C -> 51°C - 10 min

63°C -> 62°C - 30 min

73°C -> 72°C - 30 min

 

pytanko bo widzę, że piszesz w zacieraniu ilość litrów - to jest ilość L wody do której na początku wrzucasz słody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ostatnim razem miało być 20 litrów, ale że za mocno podgrzałem wodę to musiałem dolać 3 litry zimnej w celu schłodzenia do odpowiedniej temperatury.

 

hmm - zwykle używałem 3x ilość kg zasypu ale teraz przemyślę to - w sumie więcej brzeczki przedniej ci wychodzi, zacier dłużej trzyma temp. a dodatkowo mniej wody potrzebujesz żeby podgrzać do wysładzania - ciekawe jak jest "bardziej poprawnie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak robiłem, ale ktoś doradził mi, że przez to mam słabą wydajność. I faktycznie, jak zacząłem używać większej ilości wody do zacierania to uzyskuję sporo więcej brzeczki o odpowiednio wysokim ekstrakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem spoko, ale do piwa wdały się wyraźne nuty agrestowe i białego wina znane z chmielu Nelson Sauvin. Robiłem poprzednią warkę właśnie na nim, no i nie zdawałem sobie sprawy, że aromaty chmielowe mogą tak przenikać przez nieprzemytą gestwę drożdżową. Także ciężko mi ocenić sam smak Polarisa (w aromacie czuć tylko jego i jest rewelacyjnie, bardzo orzeźwiający). No i ekstrakt brzeczki wyszedł mi dość niski także będę chciał powtórzyć to piwo jesienią. Jak chcesz go spróbować to zapraszam na degustację piw domowych na FDP we Wrocławiu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem spoko, ale do piwa wdały się wyraźne nuty agrestowe i białego wina znane z chmielu Nelson Sauvin. Robiłem poprzednią warkę właśnie na nim, no i nie zdawałem sobie sprawy, że aromaty chmielowe mogą tak przenikać przez nieprzemytą gestwę drożdżową. Także ciężko mi ocenić sam smak Polarisa (w aromacie czuć tylko jego i jest rewelacyjnie, bardzo orzeźwiający). No i ekstrakt brzeczki wyszedł mi dość niski także będę chciał powtórzyć to piwo jesienią. Jak chcesz go spróbować to zapraszam na degustację piw domowych na FDP we Wrocławiu :)

 

z tego co widzę kolega z Warszawy - może jakiś lokalny meeting? - na FDP też będę ale nie biorę ze sobą nic czym mógłbym na wymianę się pochwalić :):beer: :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 16 zabutelkowana. Wyszło 45 x 0,5l. Niestety Greta posłała na szafot jedną z butelek. Blg końcowe pomiędzy 1-1,5°. Po fali upałów w ostatni tydzień temperatura piwa wynosiła 22-24°C.

 

Surowiec użyty do refermentacji: glukoza (160g)

 

Muszę się pochwalić, że to moja druga warka rozlana bez użycia butelek z cienkiego szkła. Chcę zminimalizować ewentualne zniszczenia po wybuchającym granacie. W zimie jedna mi wybuchła tuż obok nogi. Na szczęście stała w skrzynce, więc obyło się bez obrażeń. Wolałbym jednak tego nie powtórzyć z piwem stojącym luźno np. w szafce. Zielonych skunksów też się pozbyłem :)

 

Teraz poczekam na spadek temperatury, aby uwarzyć jeszcze dwie lub trzy warki na wakacje. Potem prawdopodobnie przerwa do września, ewentualnie wpadnie jakaś pszenica na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 17 (25 V 2013) - Wakacyjny Ale

 

Coś lekkiego i przyjemnego do wypicia w letni, upalny dzień.

 

Pale Ale Strzegom (5,5-7,5 EBC) 5kg

Caramel Pils Bestmalz (3-7 EBC) 0,5kg

Caramunich II Weyermann (110-130 EBC) 0,5kg

 

Polaris 40g 21,3% alfa

Southern Cross 40g 14% alfa

 

Drożdże US-05 (pół saszetki 11,5g)

 

Zacieranie:

 

22l

64°C -> 63°C - 30 min

74°C -> 72°C - 30 min

 

Wysładzanie:

 

78°C

2 x 5l

 

Warzenie:

 

20g Polaris 60 min

20g Southern Cross 30 min

20g Southern Cross 15 min

20g Polaris 0 min

 

Po wychłodzeniu dodałem około 7-8 litrów wody w celu obniżenia ekstraktu. Końcowo wyszło około 27-28 litrów brzeczki (12° Blg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 18 (26 V 2013) - Wędzona Nuta

 

Kolejne lekkie piwo warzone z myślą o upalnym lecie.

 

Monachijski Strzegom (10-27 EBC) 3,1kg

Wędzony Weyermann (3-6 EBC) 1kg

Karmelowy jasny Strzegom (30-40 EBC) 0,25kg

Caramel Pils Bestmalz (3-7 EBC) 0,25kg

 

Polaris 15g 21,3%

Aramis 50g 8,1%

 

Drożdże US-05 (pół saszetki 11,5g)

 

Zacieranie:

 

20l

67°C -> 63°C - 40 min

73°C -> 71°C - 20 min

 

Wysładzanie:

 

78°C

2x5l

 

Warzenie:

 

Polaris 15g 60 min

Aramis 25g 10 min

Aramis 25g 0 min

 

Dodałem 5 litrów wody w celu rozcieńczenia brzeczki. Końcowo wyszło 25 litrów o ekstrakcie 10,5° Blg.

Edytowane przez gwzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 17 zabutelkowana. Blg końcowe poniżej 3°.

 

Wyszło 56 x 0,5l + ok 0,3l porcji degustacyjnej stout.gif

 

Surowiec użyty do refetmentacji: glukoza (195g).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 18 zabutelkowana. Blg końcowe poniżej 2°.

 

Wyszło 42 x 0,5l, 10 x 0,33l, 1 x 1l oraz 1 gilotyna na butelce 0,5l. Chyba muszę zacząć myśleć nad zmianą kapslownicy, bo Greta coraz częściej zawodzi. Wczoraj miałem ten sam problem, przy czym szyjka się nie rozprysła na drobne kawałeczki, a jedynie pękła, więc przelałem piwo do drugiej butelki.

 

Surowiec użyty do refermentacji: glukoza (170g).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po pierwszej degustacji ostatnich warek: nr 18 (Wędzona Nuta) to strzał w dziesiątkę, dokładnie o to mi chodziło. Lekkie i przyjemne w smaku, idealnie gasi pragnienie w upał. Delikatna goryczka, no i jak w nazwie - wędzona nuta ;) Na pewno powtórzę za rok.

 

Za to nr 17 (Wakacyjny Ale) musi jeszcze trochę poczekać. Polaris to chmiel, który w aromacie i smaku układa się dość długo, obecnie zero przyjemności z picia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wracam do warzenia po wakacyjnej przerwie.

 

Warka nr 19 (5 IX 2013) - Weizen

 

Pszeniczny około 2,5-3kg Strzegom

Pilzneński ok. 2,5kg Strzegom

Caramel Pils 0,5kg Bestmalz

 

Hallertau Hersbrucker 5,1% alfa (szyszka) 55g

 

Drożdże WLP300

 

Zacieranie:

 

19l

55°C -> 53°C - 15 min

63°C -> 60°C - 40 min

74°C -> 70°C - 40 min

 

Wysładzanie:

 

3x4l w 78°C

 

Chmielenie:

 

Hallertau Hersbrucker 55g 60 min

+6l wody w czasie gotowania

 

Końcowo 23 litry brzeczki o ekstrakcie 12,5° Blg.

 

Drożdże dodałem w temperaturze 28-30°C.

Edytowane przez gwzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 20 (6 IX 2012) - IPA: Galaxy

 

Pale Ale 5kg Strzegom

Carahell 0,5kg Weyermann

 

Galaxy 12,2% alfa 200g

 

Mech irlandzki 5g

 

Drożdże Danstar Nottingham

 

Zacieranie:

 

19l

64°C -> 62°C - 45 min

74°C -> 70°C - 30 min

 

Wysładzanie:

 

2x6l w 78°C

 

Chmielenie:

 

Galaxy 40g 60 min

Galaxy 30g 30 min

Galaxy 30g 15 min

Mech irlandzki 5g 15 min

Galaxy 30g 5 min

Galaxy 30g 0 min

Galaxy 40g na zimno

 

20 litrów brzeczki o ekstrakcie 15° Blg.

 

Drożdże dodałem w temperaturze 28-30°C.

Edytowane przez gwzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 18 zabutelkowana. Blg końcowe poniżej 2°.

 

Wyszło 42 x 0,5l, 10 x 0,33l, 1 x 1l oraz 1 gilotyna na butelce 0,5l. Chyba muszę zacząć myśleć nad zmianą kapslownicy, bo Greta coraz częściej zawodzi. Wczoraj miałem ten sam problem, przy czym szyjka się nie rozprysła na drobne kawałeczki, a jedynie pękła, więc przelałem piwo do drugiej butelki.

 

Surowiec użyty do refermentacji: glukoza (170g).

co do kapslownicy , będzie tylko gorzej , miałem to samo jak masz gdzie zamontować polecam Grifo , to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.