Skocz do zawartości

dziajl - notes piwowarski


Rekomendowane odpowiedzi

02.02.2013 - Uwarzyłem swoje pierwsze piwo. A było to tak:

 

Piwo z koncentratu Coopersa o nazwie Draught.

Wszystkie czynności wykonywane zgodnie z instrukcją dołączoną do puszki.

Fermentacja prowadzona w balonie o poj.34l.

 

Skład:

- woda kranowa przegotowana(w sumie): 22l

- puszka z koncentratem Coopers -Draught

- 1kg cukru białego

 

7blg przed dodaniem drożdży. Drożdże przed dodatnie rehydryzowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7blg przed dodaniem drożdży

coś chyba pomieszałeś? przy tym co podałeś brzeczka powinna mieć w okolicach 11-12blg a nie 7blg. Możesz masz coś skopane z areometrem?

 

Właśnie też wydaje mi się że 7blg to trochę mało - a aerometr na pewno jest dobry - zawsze używam go do wina i jest ok. W wodzie pokazuje 0.

 

W sumie w nastawiem mam 22l wody, puszkę coopersa i 1 kg cukru = 7blg

 

W sumie powinno się zgadzać te 7blg gdyż wg. moich obliczeń:

 

23.2l nastawu(woda+cukier+puszka = 100%

x = 7%(blg)

 

x = (23.2*7)/100 = 1.62 l cukru (1 kg cukru + cukier zawarty w puszcze.)

 

Czy coś źle obliczyłem?

Co proponujesz dodać więcej cukru czy coś innego jeszcze można z tym zrobić?

Edytowane przez Dziajl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie rób, zdziwiłem się tylko, dawno już puszek nie nastawiałem, ale jeżeli nic się nie zmieniło, to trochę dziwnie. Z tego co pamiętam, to puszki mają po 1,7kg ekstraktu płynnego co przy założeniu, że 1kg cukru = 1,25kg ekstraktu, to masz tam 1,36kg cukru. Dodałeś tam jeszcze 1kg cukru (2,36 w sumie) i rozcieńczyłeś do 22l co daje 10,73% czyli prawie 11blg dla tego nie rozumiem :) może nie ta temperatura pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ... wywal ten aerometr bo "na pewno" to tylko każdy musi umrzeć.

z prostej arytmetyki wynika, że chyba powinieneś mieć trochę więcej tych blg, no chyba, że w tej puszce to jakąś wodę miałeś ;)

 

z arytmetyką to mnie już leszcz007 wyprzedził :)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie - znajomy poradził mi, aby piwo po ustaniu fermentacji burzliwej - gdy przestanie się wydobywać CO2 i blg będzie ok 1 stopnia. przelać znad osadu i zostawić jeszcze na kilka dni (a nawet około 3 tygodni!!!) na fermentację cichą - aby później mieć mniej osadu w butelkach. Czy ma to sens przy brewkicie coopersa? - w instrukcji jest napisane, aby od razu po ustaniu fermentacji burzliwej jak najszybciej warkę zakapslować. Co lepsze?

Edytowane przez Dziajl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust, piwa z brewkitu możesz nie przelewać na cichą. Jednak zabutelkowanie "zaraz po burzliwej" to chyba prosta droga do produkcji granatów.

Jak skończy się burzliwa to poczekaj jeszcze z tydzień i dopiero wtedy butelkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, więc ten tydzień który mam odczekać to piwo ma stać w tym balonie w którym stoi czy może jednak go zlać z nad osadu drożdży?

 

Ps. Dlaczego w instrukcji nic nie piszą o tej fermentacji cichej?

Edytowane przez Dziajl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam "bardziej doświadczony" może nie jestem, ale wierz mi, że czytając to forum i wiki znajdziesz bez problemu odpowiedzi na wiele pytań, które na początku (i nie tylko) przychodzą do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zaraz po burzliwej" to chyba prosta droga do produkcji granatów.

No może bez przesady. Zmierzyć gęstość w 5 dniu i powtórzyć pomiar za 2 dni. Jeżeli wskazanie się nie zmienia, można butelkować. Puszka powinna zjechać do 1 stopnia BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Po drodze też nastawiłem Full Aroma Hopsa - zostało kilka butelek - za niedługo opiszę tutaj recepturę.

No i kolejna puszka European Lagera jest w trakcie fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Całego european Lagera muszę wylać - niestety chyba mi się coś nie udało - myślę że to wina temperatury zbyt wysoka.

 

Mam pytanie czy dunkelweizena mogę zlewać do butelek? Dokładnie minął tydzień od dodania drożdży. Blg początkowe prawie 13 a końcowe 2 blg od 3 dni się utrzymuje. Czy to piwko mogę butelkować czy jeszcze przelać na cichą?

Edytowane przez Dziajl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylać zawsze zdążysz ;) Ciężko wyrokować na odległość. Żółtą błonką na powierzchni piwa to bym się bardzo nie przejmowała, Nie wiem na ile odpychający jest zapach, ale ja pewnie i tak bym zabutelkowała i oceniła po 3-4 tygodniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.