Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi (mam nadzieję ;))


Exar_Kun

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie w opisie "lekko chmielone "oznaczało poziom goryczki 20-30 IBU i takie było moje zamierzenie...

Ach -te przepisy...,czyli rozumiem ,że pozostało mi tylko czekać na ułożenie tej goryczki....[w jakim sensie?

Acha jeszcze przy okazji zapytam -czy odcedzić,odfiltrowac ten chmiel z garczka wlewając do fermentatora,bo juz się zamotałam,a za chwilę bede przelewać .

Edytowane przez betiglo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie wyjdzie coś przy 50 IBU przy standardowych 12°Blg (?) to raczej Cię zmasakruje (ale nie zabije), bo z tego co pamiętam przyzwyczajona jesteś do masówek (tak gdzieś chyba pisałaś?) gdzie goryczka chyba nawet do marnych 20 nie dobija.

 

:)

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za nim zdązyłam edytować to już przyszły dwie odpowiedzi

Do Biniu -no właśnie ubolewam nad ta goryczką i szukałam jakiegoś sposobu ,zeby ja zmniejszyć

Jeszcze raz wracam do pytania ,czy z tego gara odcedzić jakoś ten chmiel wlewając do fermentatora ,czy zostawić w pierony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.Rozumiem,ze ten chmiel co miał zdziałać juz zdziałał i więcej mi już nie dołoży tej goryczy [choćby został na czas fermentacji}

Zapytam głupio ,czy ten chmiel Citra da jakąś łagodniejszą w odczuciu goryczkę ,niż np. Magnum? czy gorycz to gorycz i kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam nadzieję, ze ta citra mimo wszystko łagodniejsza w odczuciach....[że tez trafiła mi się aż 11,9%alfa a ja tego nie przeliczyłam... !]

[Mam nadzieję,ze da sie jakoś wypić po ....miesiącach szkoda ,ze miało to być takie rześkie i lekko chmielone piwko na lato....]

Edytowane przez betiglo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.Rozumiem,ze ten chmiel co miał zdziałać juz zdziałał i więcej mi już nie dołoży tej goryczy [choćby został na czas fermentacji}

Zapytam głupio ,czy ten chmiel Citra da jakąś łagodniejszą w odczuciu goryczkę ,niż np. Magnum? czy gorycz to gorycz i kropka.

Chmiel "oddaje" goryczkę tylko podczas gotowania. Owszem, dodając duzo chmielu na cichą można zwiększyć wrażenie goryczki, ale jako takiej jej nie przybędzie.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz- liczby same mówia za siebie -52 IBU ....kiedy do tej pory piło się piwa o niecałym 20 [sklepowe] to mi spać nie da!!!

żarty ,żartami -

trzeba sie brać za następne-mniej goryczkowe,a to faktycznie niech sie układa...

Na tapetę pójdzie Polsko-ąmerykańskie Pale ale,lub FAH -Full Aroma Hops ,tylko z mniejsza porcją chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza ,tylko zła jestem sama na siebie ,ze wcześniej sobie tego jakoś nie policzyłam .{mogłam sypnąć 20g zamiast 30-równałoby sie to około 34IBU i takie wypiłabym z przyjemnością .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie chcę być niemiły, ale betiglo załóż najlepiej własny wątek, gdzie będziesz zadawała na bieżąco pytania. :) Ten wątek jest tak jakby mój, założyłem go i konsekwentnie zadaję w nim pytania, bo też jeszcze się uczę. Jak ktoś się tu podepnie raz na jakiś czas z własnym problemem, to ok nic się nie stanie, ale w Twoim przypadku widzę, że to będzie cykliczna telenowela (bez złośliwośći, czysta obserwacja, pochwalam zresztą, bo sam dużo pytam i najłatwiej się tak uczę). Już kilka razy wchodziłem tu, bo myślałem, że ktoś odpowiedział na moje pytanie, które wcześniej tu napisałem, a tu nic. Czuję się w "moim królestwie" jak książę, który zamienił się w żabę, he he. No offence, tak będzie lepiej i czytelniej dla nas wszystkich. Nie krępuj się i załóż wątek.

 

A przechmielonym piwkiem się nie przejmuj, może się ułoży po dłuższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łaał !Sorki -nie wiedziałam,ze to twój prywatny wątek-dla mnie żeby uniknąć tu na forum kolejnych podobnych wątków swoje pytanie umieściłam właśnie tutaj ,ale na przyszłość nie będe Ci go zaśmiecać utworzę taki sam ,ale mój.

A w kwestii piwa to ułoży sie jakoś na pewno ,tylko to IBU na pewno nie spadnie z 50 na 30 na jakie liczyłam...[a właściwie nie przeliczyłam ,a zaufałam opisowi ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, nic się nie stało. Krzyczę zawczasu i naświetlam mój ból. ;)

 

Co do piwka, to zrób teraz chmielenie pomiędzy normą, a tym, co teraz popełniłaś, czyli około 40 Ibu - przyzwyczaisz siebie i rodzinę do większej goryczki i wtedy może łatwiej pójdzie z piciem tego 50 Ibu. Coś jak stopniowe oswajanie, zamiast kuracji szokowej. Albo ostatecznie przeznacz potem to mocno chmielone piwo na grzańca (jak lubisz) - doprawiasz jak chcesz i nie stoi bezużytecznie, jeśli faktycznie będzie wykręcało trzewia. No i roboty aż tak nie będzie żal. Wiesz, takie piwo na gorąco, z kapką rumu, pomarańczami, goździkami itd. - można tak złamać goryczkę, a i na zimowe/wczesnowiosenne wieczory w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysł z tym grzańcem w razie czego wypróbuję Choć zanim sie "ułoży " pewnie będzie lato ...-okres- bardziej na lekkie ,rześkie pszeniczniaki

Odnośnie tego przyzwyczajania do tej goryczki to pewnie -do wszystkiego się można przyzwyczaić tylko ,ze ja i moi domownicy nie lubimy piw przesadnie goryczkowych [mówię tu o bardziej wytrawnych i goryczkowych koncerniakach ] ,ale jak zaczęłam ta przygodę z piwem domowym to pewnie muszę przestawić swoje i domowników upodobania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.