Skocz do zawartości

Black IPA (Cascadian IPA)


Usiu

Rekomendowane odpowiedzi

Do barwy w CDA polecam słód Black to black z Castlemalting ma 1500 EBC i wrzucony na ostatnie minuty zacierania daje bardzo mało posmaków palonych, a jeżeli dobrze się nachmieli to piwo to nawet ich nie będzie czuć.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W kwestii planowanej warki CDA "wymyślił" mi się taki koncept zasypu na standardowej wielkości warkę 5,5gal - ok 17blg

 

pilzneński 5kg

monachijski 1kg

Carafa III Special 500g

pszeniczny jasny 300g

 

Wszystko zacierane razem - carafa też od razu, bo bez łuski; zacieranie może nawet na lenia...

 

warka planowana na weekend - jakieś sugestie bardziej doświadczonych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem z jakiego powodu ten monachijski. Poza tym wporządku. Jak zacierasz "na lenia", to ok. 65-66°C bo to ma być wytrawne piwo. A jak z chmieleniem?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monachijski co by nieznacznie "przyciężyć" i trochę "wyoblić" całość... początkowo było 6 kg pilzeńskiego, a potem zacząłem kombinować... ale najczęściej sprawdza się zasada: mniej znaczy więcj! do weekendu jeszcze kilka dni to pewnie zmieni mi się ze dwa razy..., chwilowo przewijał mi się też w recepturze chwilę wcześniej wspominany belgijski Black, ale ostatnio się zraziłem, jak po wrzuceniu pod koniec gotowania do portera zdziałał niewiele w zakresie barwy i musiałem kombinować...

Chmielenie po nowozelandzku-southern cross i nelson... Czyli w zasadzie nie stricte CDA a New Zeland Black IPA (bo przecież nie NewZelandCascadianDarkAle...). Jeszcze dokładnie chmielenia nie projektowałem, ale myślę trafić gdzieś między 60-70 IBU. Czyli Zakładam, że pójdzie mi jakieś 150-200 g chmielu-mam w sumie po 100g obydwu - a, że oba mają sporo a/a to duża część pójdzie na cichą, i w chłodzeniu... W aipach takie chmielenie mi się sprawdziło...

Edytowane przez panabazur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chmielenie wyliczone na szybko

60 minut - po 15 g nelson i southern

25 minut - po 10 g nelson i southern

15 minut - po 10 g nelson i southern

5 minut - po 15 g nelson i southern

0 minut - po wychłodzeniu poniżej 80C po 20g nelson i southern

na cichą- po 30 g nelson i southern

 

brewtarget wylicza z tego jakieś 66IBU dla docelowych 23litrów piwa

 

i w sumie 200g chmielu.... :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie w/g mnie jest b/dobre, tylko mi ten monachijski nie pasuje, bo Black IPA ma być wytrawne. Monachijski doda tu słodowości i przesunie smak w kierunku Brown Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Red X można używać do 100% zasypu to jest aktywny enzymatycznie. Nie wiem czy istnieje jakiś proces produkcji słodu karmelowego który nie ubija enzymów. Nie znam się aż tak dobrze na produkcji słodu.

 

EDIT: Tak w ogóle to używałeś tego słodu w większej ilości?

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Nie wiem czy istnieje jakiś proces produkcji słodu karmelowego który nie ubija enzymów.

No carapils ponoć ma resztki enzymów:

Jako jedyny ze słodów karmelowych zachowuje resztki aktywności enzymatycznej.

 

Jak napisałem wyżej, nie używałem, lecz piłem piwo o zasypie tegoż słodu 38 procent. Ale w temacie, ja bym użył tej 60-tki do CDA. RED-xa próbowałbym w jasnych piwach, żeby wyczuć drania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.