Skocz do zawartości

Regulator temperatury z PID i SSR jaki model polecacie


Kasanga

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nigdy takiego nie chciałem, nie interesuje mnie jak działają inne sterowniki, tzn interesuje mnie bo to ciekawe ale nigdzie nie nalegałem by mi to udostępniono.

Coś źle mnie zrozumiałeś.

W innym temacie opisałem jak działa mój sterownik. Powtórzę. nastawiasz sobie moc z jaką ma pracować grzałka. Przed zadaną temp. zmniejsza się moc grzania w zależności od zadanego współczynnika. Dodam, że nie jest to tak jak w sterownikach Bolka czy Pamela. u mnie jest to bardziej prosto rozwiązane.

Jeszcze raz podkreślam, ja do nich nic nie mam. Powiem więcej, cieszy mnie fakt że na rynku pojawił się tani sterownik do piwa. O sterowniku do piwa rozmawiałem rok temu z właścicielem Pamela ale koleś cały czas zbywał i zrobiłem sobie sterownik gdzie indziej.

Z mojego punktu widzenia całe zamieszanie jakbyś nie zauważył wynikało z sposobu komunikacji z Bolkiem.

Życzę Bolkowi oraz Pamelowi jak najlepiej.

off

 

już poprawiam

 

@elroy

ja tylko staram się odpowiadać w sposób merytoryczny na jakieś dziwne posty marbelka . Bolek zapytał się czy tak działa mój sterownik a ja mu piszę że nie. oczywiście znalazł się kolega marbelka który prowokuje ... dostał normalną, grzeczną odpowiedź z wyjaśnieniami.

Gdzie u mnie w poście są jakieś przepychanki ?

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie ma mowy o jakichkolwiek przepychankach z mojej strony-nie miałem takiego zamiaru-dyskusja ma na celu zapoznanie się jak działają dane sterowniki-

bnp -piszesz,że w Twoim sterowniku nastawiasz sobie moc i dochodząc do temperatury jest ona zmniejszana-dokładnie tak samo jest w sterowniku Pamela-nie wiem co może być prostszego,dlatego Bolek dobrze zauważył ,że mój i Twój sterownik działają podobnie - w tych postach nie ma żadnych zaczepek ,o prowokacji nie mówiąc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dyskutujemy merytorycznie.

Mój sterownik nie działa jak sterownik Pamela. Wiem co masz na myśli ale to nie o to chodzi. Wyjaśniam dalej. W opisywanej sytuacji np sterownik Pamela zmniejsza zapewne cały czas moc grzałki dochodząc do zadanej temp. U mnie jest to inaczej. grzałka grzeje cały czas z zadana mocą dopiero po ustalonym momencie zmniejsza moc o zadany współczynnik. jasne ? To banalne rozwiązanie ale działa. Testy przeprowadzone na moim kociołku jak i na kociołku z lidla wykazały że to wystarczy nie potrzeba PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc to jest to samo-Pamel nie zmniejsza mocy cały czas ,tylko też od "pewnego" momentu i w różnym tempie w zależności od współczynnika ,jaki ustalisz.Czy Twój sterownik to też "fazowy regulator mocy" ?

Ciekawi mnie sprawa tych ew zakłóceń o których pisał Bolek-czy zakład energetyczny może się do tych zakłóceń doczepić?

Nie rozumiem ,co znaczy pytanie Bolka "czy moc dostarczona do grzałek nie jest liniowa".

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zakłócenia... za mała moc żeby energetyka za to ścigała, mają ważniejsze sprawy. Ich obecność prędzej odczujesz sam, a raczej urządzenia w Twoim domu lub u sąsiada. Jeśli chcesz wiedzieć co się będzie dziać z urządzeniami to powiem że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mogą się grzać, mogą po prostu działać inaczej niż ustawa przewidziała. Jak masz krótkofalowca w okolicy to może go szlak trafić bo nic się nie dosłucha w swoim radiu.

Choć tu przypomniała mi się "zabawna" sprawa. Kiedyś na all była aukcja z repeterem GSM. Gość miał słaby sygnał w domu więc sobie postawił wzmiacniaczyk. Przy okazji wyciął sieć w okolicy, a dowiedział się o tym dopiero w tedy gdy do drzwi zapukali smutni panowie :D

 

Z liniowością to jest tak że załączenie triaka na 20 bądź na 80% (połówki sinusa) nie spowoduje 4ro krotnej zmiany mocy, jaka będzie zmiana, w jakim zakresie to już trzeba policzyć (słowo klucz: całkowanie numeryczne, metoda prostokątów).

Osobiście nie spotkałem się z urządzeniem made in PL które brało by to pod uwagę, jest to tak popularne rozwiązanie jak kwietniowe zające ulepione ze śniegu. Dlatego sądze że tu też nie będzie inaczej, choć nie wykluczone że się mylę o czym wspomniałem.

 

Mnie to ani grzeje, ani ziębi. To Wasze urządzenia. Podpowiadam na co zwrócić uwagę opierając się na zboczeniu zawodowym. Jest jak jest więc nie będę próbował czegokolwiek oceniać/porównywać.

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z wymienionych metod regulacji mocy ma swoje wady i zalety. Jak to w życiu. Trzeba o tym wiedzieć i wybrać mniejsze zło.

1. Regulacja fazowa (zmiana kąta załączania w każdym półokresie). Bardzo płynna, to znaczy brak jest "ziarnistości" regulacji. Wspomniana wyżej nieliniowość może być bardzo latwo wyelimnowana przez odpowiednio nieliniowe zadawanie kąta. Kiedyś robiło się to potencjometrem logarytmicznym, teraz przelicza się w mikrokontrolerze. Wadą są generowane zakłócenia. Należy więc dodać odpowiedni filtr (nie jest to droga sprawa) i już mieścimy się w odpowiednich wymaganiach. Nie będzie wtedy też problemu z oddziaływaniem na inne odbiorniki czy radio.

2. Regulacja grupowa (załączanie na całkowitą ilość półokresów a potem przerwa). Tu regulacja jest skokowa. Przy długich okresach regulacji zaiarnistość jest jednak do pominięcia. Zaletą jest brak generowanych zakłócen radiowych. Wadą jest to, że przy miękkich instalacjach i dużej mocy grzałek możemy zaobserwować wahania napięcia w takt włączania i wyłączania grzałki (migotanie żarówek itd.). U nas to nieistotne, ale na przykład w aparatach destylacyjnych obserwowane są też skoki ciśnenia par w takt cyklu regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik marbelka dnia 27 marzec 2013 - 02:04 napisał

 

 

Bimbol2-na podłączenie sterownika bez uziemienia nie odważę się ,bo wtedy kuchenka nie będzie uziemiona i gar stojący na niej w przypadku ew przepalenia/przebicia płyty może nieźle kopnąć...

 

Pamel też mi radził,żebym nie podpinał uziemienia,bo to nie potrzebne -zdziwiło mnie to-takich rad nie będę słuchał.

 

I nie daj się namówić na takie zabawy bo jest to zwykłe ignorandztwo. Ja w takich sytuacjach sugeruje "osobnikowi" że jak mu się zapali kontrolka AIRBAGa to niech wyciągnie kontrolkę i wyśle tym autem rodzinę na dalekie wczasy.

 

Nie miałem na myśli ciągłego użytkowania sterownika, podłączonego bez uziemienia, proponowałem podłączenie w ten sposób na czas przeprowadzenia testu.

 

 

Co do nowego softu, jeszcze się nie kontaktowałem z producentem, postaram się dzisiaj wysłać zapytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otrzymałem informację od Pamela, iż wprowadzono zmiany w oprogramowaniu

 

-Autostart po 20 s

"po włączeniu sterownik odlicza 20 sekund. Jeśli nikt nie wciśnie to startuje normalnie. Jeśli zostanie wciśnięta gałka to wchodzi się w ustawienia gdzie można dokonać zmian, wtedy proces jet wstrzymany do wyjścia " ( ta funkcja ma być ustawiana w menu Autostart lub -Start po ustawieniu parametrów)

-Brak zatrzymań odliczania czasu poszczególnego etapu

-Graficzne odliczanie czasu, oraz czas całkowity etapu

 

 

Generalnie myślę, iż wprowadzenie tych zmian mocno usprawni działanie sterownika.

 

sugarsweet

 

Ja stosuję podgrzewacz przepływowy, więc moje parametry będą się sporo różniły od Garnka "Lidlowskiego" myślę, iż bez problemów ustawisz je sam.Potestuj na wodzie.

Edytowane przez bimbol2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś czy będzie tańsza wersja regulatora PRM (bez + w nazwie) z ograniczeniem do 3,5 kw, tak jak w przypadku regulatora PRD?

Ile będzie tańsza-10-15-20zł?

nie warto-bierz wersję "+" na pewno się przyda

A jeśli chodzi o zmiany w sofcie-co sobie wymyślicie,to Pamel wam zrobi-tak właśnie powstał obecny PRM+ :)

A jeśli już piszemy o PRM+

Używa ktoś ten sterownik na płycie grzejnej?

Ciekawy jestem jaka jest bezwładność takiego układu- w jakich "widełkach" trzyma temperaturę-proszę o przykłady z opisem sposobu grzania-płyta czy grzałki wewnętrzne-moc i pojemność garnka

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znałem taki sterownik (link niżej) ma termostat impulsowy i timer ,wszystko gościu opisuje jak działa w opisie aukcji myślę że do zacierania był by dobry

 

http://allegro.pl/termostat-impulsowy-i-staly-timer-autostop-bimber-i3124607082.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.