Skocz do zawartości

Browar 36m²


Rekomendowane odpowiedzi

A musisz myć już jutro? Jeżeli nie, to możesz skorzystać z allegro - np: http://allegro.pl/wodorotlenek-sodu-soda-kaustyczna-naoh-1-kg-i3726649975.html

Od biedy można i kreta użyć, tylko trzeba pamiętać o tym ile on faktycznie zawiera NaOH - cos kojarzę, że 30%. W tej sytuacji, by osiągnąć 3% roztwór, na 1 litr wody musisz dodać około 90 g granulek (granulek z powyższego linku wystarczyłoby 30 g).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam tego allegrowicza: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=5112105&string=soda&search_scope=userItems-5112105

(w większych ilościach taniej) Ma kupę chemii bardzo pożytecznej w domu. Męczyłem go jakiś czas temu i później piro wprowadził do oferty, hehehe

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie muszę ale nie chce złego trzymać dłużej. Wyjaśni się jutro, jak zakupie jutro sodę to jutro go zatłukę, a jeśli nie znajdę to allegro. Myślę, że w krakowie nie będzie wielkiego problemu z dostaniem sody. Chociaż różnie to bywa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z Ace i później nadwęglan sodu.

Osobiście polecam rezygnacje z cichej, pozbywamy się warstwy ochronnej CO2 i o tlenowce nietrudno.

A skórki dezynfekowałaś przed dodaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z Ace i później nadwęglan sodu.

Osobiście polecam rezygnacje z cichej, pozbywamy się warstwy ochronnej CO2 i o tlenowce nietrudno.

A skórki dezynfekowałaś przed dodaniem?

 

Co ty gadasz? Zastanów się zanim coś takiego napiszesz.... Przecież warstwa CO2 jest dalej, piwo i tak lekko zawsze nam dofermentuje (trzeba zlać w odpowiednim momencie aby te 0,5 blg nam zeszło jeszcze), a także dochodzi do tego CO2 rozpuszczone w piwie które podczas przelewania młodego piwa nam się uwalnia i tworzy warstwę ochronną. Przy cichej najważniejsze jest pilnowanie przy przewalaniu aby niepotrzebnie napowietrzyć młode piwo, a także odpowiednia dezynfekcja, z tego co widzę u dobrzanka to bardziej wina właśnie skórek, raczej takich składników nie dodajemy na cichą, powinno się je przed dodaniem chociaż chwilę pogotować (kolega miał też infekcję od dodania papryczki chili w całości na cichą) po to by uniknąć takiej sytuacji. Osobiście robię prawie dla każdego piwa cichą, nie dość że to wpływa bardzo dobrze na klarowność, to jeszcze mam pewność czy odpowiednio dofermentowało. Nie robię cichej tylko dla pszenic i witów, oraz jak nie mam czasu przelać (a nie ma chmielenia na zimno) z tym że wtedy zawsze wydłużam burzliwą o tydzień!

 

Co do mycia wiader najlepsze NaOH ;) Nawet warto mieć jego zapas i używać przed dezynfekowaniem wiader do ich mycia jest on bardzo skuteczny i kosztuje grosze około 5 zł za kg więc się opłaca.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wina właśnie skórek, raczej takich składników nie dodajemy na cichą, powinno się je przed dodaniem chociaż chwilę pogotować ... po to by uniknąć takiej sytuacji.

Można śmiało dodać bez gotowania, tylko najpierw trzeba wrzucić do odrobinki spiru lub gorzały, i na jakiś czas do lodówki i dopiero do wiadra. Sprawdzone empirycznie, aromat mocniejszy niż gdy dodawałem na ostatnie chwile gotowania. I dobrze jest użyć świeżutką skórkę. Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moczyły się w wódce przed dodaniem. infekcja była zauważalna przed ich dodaniem oraz chmielu. przelałam na cichą 8 grudnia, wszystko było okej. infekcja pojawiła się dzień przed dodaniem skórek i chmielu, koło 11 grudnia. przez ten czas wieko było domknięte, a piwo stało grzecznie schowane w pudle styropianowym. coś zauważyłam na powierzchni przed wrzuceniem dodatków ale że ciężko pogodzić się z faktem, że to jest infekcja dodałam je licząc, że to nic groźnego. jednak zaglądając wczoraj widać było to co na zdjęciach czyli bez wątpliwości ZŁY dobrał się do piwa.

 

obstawiam, że jednak trzeba było zostawić na burzliwej, w końcu to wit, dorzucić dodatki i potem zabutelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie racja moczenie w spirycie albo wódce załatwi problem, a nie zabije aromatu

Należy użyć spirytusu o mocy 75%, nie pamiętam dlaczego, ale ten działa najskuteczniej na drobnoustroje. Ja swoje przyprawy wkładam do szczelnego pudełeczka + 50ml tegoż właśnie trunku, miącham całością i pozostawiam na dobę w temperaturze pokojowej, a potem chlup na cichą.

Mam wrażenie że takie przygotowanie skórek daje mocniejsze aromaty skórkowe niż przy gotowaniu i dlatego należy ograniczyć ich ilość - w moim przypadku doszedłem do poziomu ok 13g/20L piwa, a i tak czekam około dwóch tygodni na przygaśnięcie początkowego aromatu cytrusów. Z każdym kolejnym dniem jest coraz lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty gadasz? Zastanów się zanim coś takiego napiszesz.... Przecież warstwa CO2 jest dalej, piwo i tak lekko zawsze nam dofermentuje (trzeba zlać w odpowiednim momencie aby te 0,5 blg nam zeszło jeszcze), a także dochodzi do tego CO2 rozpuszczone w piwie które podczas przelewania młodego piwa nam się uwalnia i tworzy warstwę ochronną.

Masz rację ale zakładając że piwo przelejesz we właściwym momencie, czyli minimalnie niedofermentowane.

Co do wydzielania CO2 z dofermentowanego piwa to nie wiem czy będzie to istotna ilość, może jak ktoś robi cichą w pojemniku dostosowanym do ilości piwa ale gdy jest 20l piwa w 33l fermentorze to może być za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Piwa, które teraz będę warzyć powstają z akcji "czystka w browarze" ;-)

 

15# Chmielożyt 16 BLG [ american indian pale ale]

 

zasyp:

3,8 kg pale ale

2,0 kg żytni

1,0 kg pszeniczny

1,0 kg monachijski

0,20 kg karmelowy żytni

 

drożdże us-05

chmiele: amarillo,cascade,centennial, falconer's flight 7 c's, mosaic

 

zacieranie:

68C-60 '

72C- 20'

76C- 5'

 

chmielenie:

60'- Centennial 23 g

50'- Cascade 16 g

20'- Amarillo 15 g

15'- Falconer's 30 g

5'- Falconer's 13g

 

Filtracja to był istny koszmar, oplot poszedł do kosza( ost. też były z nim problemy).

 

Wyszło 23 l, 16 BLG, temp zadania drożdży 24 C.

Obecnie fermentuje w około 19 C.

Edytowane przez dobrzanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja to był istny koszmar, oplot poszedł do kosza( ost. też były z nim problemy).

Się zachciało słodu żytniego, to proszę.

Na przyszłość z żyta proponuję jednak płatki.

Próbowałem płatków żytnich w F.E.S-ie i po pierwszych 10l filtracja stanęła - ledwo ciekło przy maksymalnie otwartym kraniku. "Błogosławiłem" Cię w myślach za te płatki bo w Żywcu mi opowiadałeś, że problemu z filtracją nie ma... :D

Ale skończyło się dobrze, piwo od dzisiaj we flaszkach. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

16# Niesforny Wit 11 BLG 22.01 [ witbier ]

 

2,5 kg pilzneński

1,5 kg pszenica

0,5 kg pszeniczny

1,0 kg płatków owsianych błyskawicznych

0,46 kg carafa special III

 

chmiel: saaz 3,1 %, 30 g, centennial 10% 15g

dodatki: kolendra 20g, trawa cytrynowa 10g, skórki pomarańczowe suszone 20g, curacao 20

drożdże: suche brewferm blanche, uwodnione

zacieranie:

63C- 60'

72C- 40'

78C- 10' ( dodanie słodu carafa special)

 

chmielenie:

60'- saaz 30g

53'- kolendra, skórki pomarańczy, curacao

0' - centenial 15g, trawa cytrynowa 10g

 

23 L, 11 BLG, temperatura fermentacji 22C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.