Jump to content
Sign in to follow this  
Skorpion

pytania

Recommended Posts

No to się naczytałem przez ten weekend. Starałem się jak najwięcej zapamiętać, a nawet notatek trochę narobiłem. Mimo wszystko jest kilka spraw, o które chciałem zapytać bo jeszcze nie kumam czaczy.

 

Moje pytania (przy założeniu, że chciałbym uwarzyć "Scorpion" Premium Lager ;) ):

 

1.Jakiej wody najlepiej użyć? Jestem laikiem i nie chcę na razie bawić się w uzdatnianie wody. Ktoś używa jakiejś określonej marki wody mineralnej?

 

2.Czy ktoś zacierał w worku? Jakie plusy jakie minusy?

 

3.Wysładzanie na raty rozumiem, że do młóta wlewam ok 6L wody, mieszam i filtruję. Rozumiem, że to co przefiltruję z wysładzania dolewam do pierwszej filtracji? Jeśli tak, to mieszam to chochlą?

 

4.Żeby dobrze odparował DMS podczas warzenia piwa z jasnego słodu pilzeńskiego, brzeczkę powinniśmy gotować ok 90 min. Czyli jeśli proces chmielenia chciałbym przeprowadzać przez ok 40 min, najpierw brzeczka powinna się gotować ok 50 min?

 

5.Mamy drożdże dolnej i górnej fermentacji. W jakich temperaturach konkretnie powinny one fermentować?

 

6.Po zakończeniu fermentacji lager powinien lagerować w temperaturze jak najbliższej 0 st.C. Jak długo?

 

Z góry dziękuję za wszelką okazaną dobroć i pomoc :)

Edited by Skorpion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Młóto! nie młuto.

 

5. W takich temp. jakie podał producent na opakowaniu.

3. Zwracasz filtrat, aż czysty nie popłynie. Chochlą nie mieszaj, żeby nie porysować filtratora (pojemnika w którym filtrujesz)

Spuszczamy filtrat do samego końca, nastepnie dolewamy wody (5-8L), tak, żeby przykryła całe młóto, mieszamy i powtarzamy spuszczanie wody (ze zwracaniem pierwszych litrów, aż do uzyskania klarowności). Można ten krok jeszcze raz powtórzyć. Nawet dwa razy jak trzeba.

Edited by Mapak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co to jest ten "scorpion premium lager"? Podaj jakieś propozycje składu.

Jaki masz sprzęt do warzenia? Z tymi informacjami będzie lepiej coś poradzić.

 

PS1. Pisz "młóto" :)

PS2. Przejrzyj jeszcze raz wiki i niektóre tematy forum, bo wtedy od razu będziesz miał odpowiedzi na niektóre pytania, np. pyt. nr5.

 

Mapak mnie uprzedził...

Edited by Bączek

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Jeśli herbata z Twojej wody wychodzi smaczna , nie baw się w żadne poprawianie jej narazie. Mineralna moim zdaniem tylko w wypadku kiedy kranówka nie nadaje sie do jakiegokolwiek spożycia.

 

2. Nie mam doświadczenia.

 

3. Najpierw filtrujesz to co co masz już w garze zaciernym ( pamiętaj o zawróceniu kilku pierwszych litrów , aż brzeczka poleci klarowna ) . Potem dolewasz powiedzmy te 6 litrów i filtrujesz dalej ,lub mieszasz wszystko i czekasz kolejne 10 , 15 minut na ułożenie się młóta. Ja dolewałem i mieszałęm tylko górną warstwę i nie czekałęm na ułożenie sie młóta. I czynność powtarzasz do uzyskania odpowiedniej ilośći brzeczki lub odpowiedniego stężenia.

 

4. Wystarczy gotować 70 minut , 10 minut bez chmielu i 60 z chmielem ( wg wybranego przez Ciebie schematu chmielenia , powiedzmy całość goryczkowego na 60 minut i na ostatnie 10 min całość aromatycznego )

 

5l. Zależy jakie to dokłądnie drożdże , dolniaki to okolice 10 stopni , drożdże górnej fermentacji około 20. Tak ogólnie :) Poczytaj charakterystykę konkretnych szczepów drożdży w odpowiednim dziale http://www.piwo.org/...czepow-drozdzy/

 

6. Ktoś bardziej doświadczony odpowie.

Edited by pepek84

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.spokojnie zrób na kranówce i zobaczysz jaki będzie efekt, jeśli jednak decydujesz się na wodę z butelki to nie mineralna lecz źródlaną

3.filtrujesz ,dolewasz wodę do wysładzania (ja tutaj mieszam całym młótem i czekam na ułożenie się ziarna), zlewasz dalej do brzeczki przedniej i tak do uzyskania zamierzonej ilości brzeczki (tak w skrócie)

4.DMS odparuje Ci w dużej mierze praktycznie przez pierwsze 20 min wrzenia brzeczki ,jeśli nie będziesz miał przykrytego pokrywą garnka. Pamiętaj tez o jak najszybszym schłodzeniu brzeczki do temperatury poniżej 70-80 stopni bo w tym zakresie znów wytraca się DMS

5.to zależy od rodzaju drożdży ale nie wyższej niż 14-15 stopni

6.leżakuj około 3 tygodnie dla lagerów i pilsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.