Skocz do zawartości

Słody a klarowność brzeczki?


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

Kupuje słody. I z jednej partii mam takie obserwacje:

- robię ciemne piwo, np. pilzneński 4 kg + 1 kg monach + 1 kg karmelowe - i po 30 min. w 62 °C zaczyna się już oddzielać, klarować w garze całkiem ładna, klarowna frakcja brzeczki.

- robię jasne piwo, np. pilzneński 5 kg + niewielki dodatek karmelu - i w zacierze jest dużo pływającej mąki, klarowność kiepska. Po filtracji jeszcze jako tako, a po schłodzeniu mętnieje, tak jakby jakieś frakcje białek się wytrącały.

No i tak właśnie od kilku warek zauważyłem - ciemne klarowne a jasne mętne.

 

Czy to jest sprawa pH? Ciemne słody wnoszą jakieś inne składniki? Mam to jakoś mierzyć, korygować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączę się do narzekania. Podobne zjawisko zauważyłem u siebie. Co dziwne, kulminacyjne "zmączenie" występuje u mnie na Monachijskim jasnym (pilzneński + carapils / carahell). Ale np przy pilznerze (bohemian pilsner + karmelowy) już tego nie zauważam. Ostatnio robiłem właśnie w tej kolejności i specjalnie na to zwracałem uwagę. Monachijskie wyszło mętne, w garze nie było klarowania, a pilzner już po pół godzinie zacierania ładnie się klarował. W trakcie przelewania na cichą jest już wszystko OK, bez zmętnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pH, tak coś mi się zdaje. "Naukowo" eksperymentu nie robiłem żeby coś tam potwierdzać, ale jak zrobiłem korektę pH kwasem mlekowym do 5.4 to brzeczka po schłodzeniu była klarowna (normalnie to była mętna jak mleko przy jasnym piwie). Wyjątek to był słód z Optimy, ale on podobno sam z siebie miał niskie pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciemno to lepiej nie. Kup sobie paski do pomiaru pH i zmierz po jakichś 10-15 minutach zacierania (trzeba ostudzić do temp pokojowej przed pomiarem).

 

Każda partia słodu ma inne parametry, np pilzneński Castle Malting daje od 5.7 do 6 w zacierze. No i lepiej policzyć ile tego ma być, na braukaiser.com jest wzór dla kwasu mlekowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.