Skocz do zawartości

Wyliczanie goryczki (IBU)


goral89

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem natury technicznej. Co wpisać w pola nastaw oraz balling w arkuszu do wyliczania IBU.

Korzystam z tego programu już dłuższy czas ale nie wiem czy dobrze.

 

Nastaw - tj tyle ile daje na gaz np. 26 litrów a nie ile mi wyjdzie po gotowaniu ?

Balling - Blg przed czy po gotowaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem natury technicznej. Co wpisać w pola nastaw oraz balling w arkuszu do wyliczania IBU.

Korzystam z tego programu już dłuższy czas ale nie wiem czy dobrze.

 

Nastaw - tj tyle ile daje na gaz np. 26 litrów a nie ile mi wyjdzie po gotowaniu ?

Balling - Blg przed czy po gotowaniu ?

A co to za arkusz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie wylicza IBU. Z tego co wiem to formula Ragera jest mniej dokladna i wiekszosc piwowarow na swiecie przyjela formule Tinsheta jako bardziej dokladna. Najlepiej jest wiec przyjac jedna i trzymac sie jej w kolejnych warkach w celu porównawczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem natury technicznej. Co wpisać w pola nastaw oraz balling w arkuszu do wyliczania IBU.

To IBU dla danej wielkości nastawu, więc wpisujesz to ile przewidujesz że będzie po gotowaniu.

Blg więc automatycznie również.

 

może ktoś po chłopsku wyklarować, na czym polega/różni się wyliczanie IBU Rager/Tinseth w tym arkuszu?

IBU generalnie nie da się wyliczyć - można jedynie zmierzyć. Wszystkie wzory do wyliczeń to większe lub mniejsze przybliżenie. I właśnie metoda Ragera i Tinsetha to są właśnie dwa sposoby takich przybliżeń.

 

Z tego co wiem to formula Ragera jest mniej dokladna i wiekszosc piwowarow na swiecie przyjela formule Tinsheta jako bardziej dokladna. Najlepiej jest wiec przyjac jedna i trzymac sie jej w kolejnych warkach w celu porównawczym.

Ja używam Ragera - może dlatego że pokazuje "optymistycznie". :) Ale masz rację - używać jednej i ma się jakiś punkt odniesienia.

W regule Tisetha nie podoba mi się to że przy wrzuceniu na 0 minut pokazuje 0 IBU - to jest nieprawda. Na pewno jakaś część goryczki przejdzie.

W którymś z programów, (albo stron z recepturami) widziałem wyliczanie IBU na podstawie średniej z kilku różnych metod. Może to jest sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.