Skocz do zawartości

Mauribrew Lager Y497


Rekomendowane odpowiedzi

Mauribrew Lager Y497

Selected Pure Active Dry Brewing Yeast

 

Strain: Y497

Origin: Australia AB Mauri Culture Collection - Sydney.

Type: Saccharomyces cerevisiae Bottom Fermenting Lager Brewing Yeast

Rate of fermentation: When temperatures are maintained above 12-14°C the fermentation of normal worts is complete within 5-6 days. The strain has low oxygen requirements through fermentation.

Application: Mauribrew Lager 497 is suitable for brewing Light Lager or Pilsener. It can be also used at higher temperature to make Californian Ale type of beer.

Inoculation rate: 80-110g/hl. Increase inoculation rate below 12°C, up to 250g/hl at 10°C.

Temperature range: Desirable flavour characters result with this strain through the 10-15°C temperature range. At higher temperature (20°C) Mauribrew Lager 497 enhances raw materials' aromas (malt, spices, hop) more than other strains.

Lagering: Final gravity loss may be achieved through lagering down to 10°C.

Degree of Attenuation: Sweet wort OG 1.040-1.045 is fermented normally to low final gravity.

Final clarity: This general brewing strain has very good natural settling properties and results in a green beer of good clarity and compacted yeast deposit.

 

 

Szczep: Y497

Pochodzenie: Australia AB Mauri Culture Collection - Sydney.

Typ: Saccharomyces cerevisiae Drożdże lagerowe dolnej fermentacji

Tempo fermentacji: Gdy temperatury są utrzymane powyżej 12-14°C fermentacja normalnej brzeczki jest zakończona w ciągu 5-6 dni. Ten szczep ma niskie zapotrzebowanie na tlen podczas fermentacji.

Aplikacja: Mauribrew Lager 497 są odpowiednie do warzenia piw w stylu Light Lager lub Pilsener. Mogą być także użyte w cieplejszych temperaturach do produkcji piw w stylu Californian Ale.

Dawkowanie: 80-110g/hl. Zwiększaj dawkowanie poniżej 12°C, do 250g/hl przy 10°C.

Zakres temperatur: Pożądane smaki dla tego szczepu występują w zakresie temperatur 10-15°C. Przy wyższej temperaturze (20°C) Mauribrew Lager 497 wzmacniają aromaty surowców (słodu, przypraw, chmielu) bardziej niż inne szczepy.

Lagerowanie: Gęstość końcowa może zostać osiągnięta przez lagerowanie do 10°C.(?)

Stopień odfermentowania: Brzeczka o gęstości początkowej 1.040-1.045 (10.4-11.2°Blg) jest fermentowana zwykle do niskiej gęstości końcowej.

Końcowa klarowność: Ten szczep ma bardzo dobre właściwości do osadzania się skutkujące dobrą klarownością młodego piwa i zbitą warstwą drożdżową.

 

Source/Źródło: http://www.maurivin.com/upload/MAURIBREW%20LAGER%20TDS.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Końcowa klarowność: Ten szczep ma bardzo dobre właściwości do osadzania się skutkujące dobrą klarownością młodego piwa i zbitą warstwą drożdżową.

 

Potwierdzam, osad jest na tyle zbity że praktycznie można pić prosto z butelki bez przelewania a i tak drożdżaki zostaną na swoim miejscu ;]

Drożdżom na pewno przed zadaniem nie zaszkodzi starter i przed zakupem trzeba się zastanowić solidnie nad drugim opakowaniem bo saszetka jest na 11 litrów piwa. więc do standardowej warki trzeba 2 saszetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Podzieli się ktoś jeszcze wrażeniami? Zwłaszcza interesuje mnie profil smakowy i stopień odfermentowania. Mam zamiar na nich zrobić czeskiego pilsa i koźlaczka. Jeśli będą miały taki potencjał jak te do pszenicy to było by bardzo miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jakieś 3-4 lata temu robiłem na nich lagera. Zero problemów ze startem. Przy zadaniu jednej saszetki bezpośrednio do fermentatora lag wynosił około 18-24h. Fermentowały w temperaturze wysokiej, bo w około 14-15 stopniach (piwnica). Podczas fermentacji produkowały sporo aromatów siarkowych. Drożdże przejadły z początkowej brzeczki 12blg do ok. 2blg. Lager wyszedł bez żadnych dziwnych posmaków. Piwo klarowne, osad ładnie zbity na dnie butelek. Potwierdzam, że można by było pić piwo bezpośrednio z butelki.

Co do innych gatunków piwa na tych drożdżach, to nie mam z nimi doświadczenia.

Bardzo przyjemny szczep. Nie jest wykluczone, że jeszcze w przyszłości będę wracać do kangurów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robiłem na nich do tej pory dwa lagery (dwunastki, po dwadzieścia kilka litrów i jednej saszetce) i mam dobre doświadczenia z nimi - przy pierwszym piwie nie robiłem startera, tylko uwodniłem je i zadałem do brzeczki, przez co fermentacja startowała ładnych parę dni i były potem lekkie estry w piwie, ale dały radę, więc twarde z nich skurczybyki. Za drugim razem zrobiłem starter jak należy i fermentowały szybciutko, dając bardzo czysty, gładki smak, raczej dobrze odfermentowały, ale wytrawność była umiarkowana, a w aromacie prawie nie było ich czuć, chociaż miały przyjemny, taki czeski, rześki smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.