Skocz do zawartości

Gar zacierny


Krzys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich piwowarów.

Potrzebuję rady ( niestety dość pilnej). Temat pewnie był przerabiany na forum, ale mam mało czasu na podjęcie decyzji, a tak na szybko nie mogę znaleźć. Jeśli więc ktoś wykaże się wyrozumiałością i coś podpowie to będę wdzięczny :D.

Przymierzam się do pierwszego zacierania (do tej pory puchy). Sprzęt skompletowany, surowce nabyte, tylko wygospodarować czas - a to będzie najtrudniejsze. Do zacierania i chmielenia zamierzam użyć 30 litrowego aluminiowego gara.

Przypadkiem natrafiłem na elektryczny gar z nierdzewki z termostatem. Grzałka 2200W. Jest używany i do małego remontu, ale za niedużą kasę. Myślałem że doprowadzę go do stanu używalności, zamontuję do niego filtrator z oplotu i będę w przyszłości używał do zacierania i filtracji. Nie wiem tylko czy jego wielkość będzie odpowiednia (ma 21 litrów pojemności).

Moja wiedza na ten temat jest tylko teoretyczna i kombinuję w ten sposób: standardowa warka ok 4 kg słodów plus ze 12 litrów wody, więc powinno spokojnie się zmieścić.

Proszę podpowiedzcie jak jest w praktyce. Czy 21 litrów pojemności wystarczy, czy szukać większego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21l to mało do komfortowego zacierania różnych stylów piw. Ale zmieść jak możesz zdjęcia, jak cena okazyjna to może coś się da z tym zrobić.

 

Ze zdjęciami w tej chwili to problem bo gar został w bagażniku auta coby nie drażnić małżonki :).

Kosztować ma 30 zł, ale może podeprę sprawę o browarek to coś utarguję. Brakuje w nim włącznika i pokrywki, ale chyba coś dopasuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 litrow wystarczy do zacierania warek 20-25L piw 12-15 blg albo do 30 L piw lekkich (9.5-10.5) blg, czyli 5kg zasypu. Myślę że jak cena okazyjna to na początek wystarczy, później zrobisz z tego kadź na gorącą wodę gdyby okazał się za mały na zacierny albo odsprzedasz.

 

Edit: za 30 zl to sam garnek 20L z nierdzewki bez sprawnej grzałki warto kupić.

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podepnę się pod temat gara zaciernego. Czy ktoś z was używa z powodzeniem garnka emaliowego na płycie elektrycznej/ceramicznej/indukcyjnej? Nie mam w domu żadnej emalii do testu (posiadam płytę ceramiczną), a przyszedł czas na warki 20litrowe i nie wiem czy taki garnek się do tego nadaje. A uprzedzając wszelki linki do opisów producentów, to raczej jestem typem z zasadą ograniczonego zaufania w to, co piszą producenci. :) Stąd moje pytanie do praktyków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was używa z powodzeniem garnka emaliowego na płycie elektrycznej/ceramicznej/indukcyjnej?

Ja używałem. Jeśli tylko ma płaskie dno (a z tym naprawdę bywa różnie w tych większych garnkach) to nie będzie problemu.

Był już taki temat: http://www.piwo.org/...jna-a-warzenie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.