Skocz do zawartości

Nurtujące Pytania!


Rolnik

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich serdecznie:)

Pierwsze pytanie:

drożdże suche przed zadaniem należy poddać rehydratacji a co z płynnymi??? można od razu zadać do fermentora, czy może starter trzeba zrobić??? Proszę o Odpowiedz.

Edytowane przez Rolnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ale większość zaleca zrobienie startera. Dużo zależy od ilości brzeczki, jej blg jak i kondycji drożdży (tzn. czy są np. po terminie). Mi kiedyś bez problemu fermentacja wystartowała z jednej fiolki WLP przy 50l pszenicznego. Dużo tego w tym temacie na tym forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mnie wiki działa, a u Was?

 

U mnie też działa.

dzięki za uszczypliwości własnie takiej pomocy oczekiwałem

 

Szanowny kolego, przepraszam cię bardzo, ale ja mam za sobą dopiero jedną warkę, na drożdżach suchych i dzięki czytaniu zawartości wiki i forum wiedziałem co robić. Myślę, że o drożdżach płynnych też powiedziano wystarczająco dużo.

Edytowane przez Slonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mnie wiki działa, a u Was?

 

U mnie też działa.

dzięki za uszczypliwości własnie takiej pomocy oczekiwałem

 

Zanim zalogowałem się na tym forum to przez prawie rok korzystałem z niego używając tylko opcji szukaj i wki. I znalazłem wszystko co chciałem i wiele więcej. Jeśli ktoś zakłada temat, który był wałkowany n razy to oznacza, że wychodzi z założenie, że nie chcę mi się szukać niech to zrobią inni. Lub ewntualnie ktoś ma internet od wczoraj, ale nie chcę mi się w to wierzyć. Takie tematy powinny być od kopa zamykane.

 

I BTW znalezienie tego linku zajeło mi 3 sekundy:http://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starter%C3%B3w_dro%C5%BCd%C5%BCowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mnie wiki działa, a u Was?

 

U mnie też działa.

dzięki za uszczypliwości własnie takiej pomocy oczekiwałem

 

Zanim zalogowałem się na tym forum to przez prawie rok korzystałem z niego używając tylko opcji szukaj i wki. I znalazłem wszystko co chciałem i wiele więcej. Jeśli ktoś zakłada temat, który był wałkowany n razy to oznacza, że wychodzi z założenie, że nie chcę mi się szukać niech to zrobią inni. Lub ewntualnie ktoś ma internet od wczoraj, ale nie chcę mi się w to wierzyć. Takie tematy powinny być od kopa zamykane.

 

I BTW znalezienie tego linku zajeło mi 3 sekundy:http://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starter%C3%B3w_dro%C5%BCd%C5%BCowych

ja zadałem pytanie:"można od razu zadać do fermentora, czy może starter trzeba zrobić???"

wystarczyło odpowiedzieć "tak trzeba zrobić starter" koniec kropka ja nie pytałem jak się go robi tylko czy jest on konieczny

zamiast mądrości z podręcznika dla akwizytorów trzeba nauczyć się uważnie czytać pytania!

i to nie jest temat o drożdżach!

Edytowane przez Rolnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego, przeczytaj (tylko uważnie), co jest napisane w tym artykule, który podlinkowałem, w podpunkcie objetość startera i wyciągnij wnioski (tylko logiczne) czy potrzebujesz starter. Jeśli dalej nie wiesz to użyj opcji szukaj. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczyło odpowiedzieć "tak trzeba zrobić starter"

 

Nie, nie trzeba.

Tyle wystarczy za odpowiedź? Ja myślę, że nie.

Wszystko zależy od różnych czynników i nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem.

Na szczęście, ktoś był tak miły, że wszystko opisał i na wiki, i na forum i nie widzę powodu, by nie skorzystać z jego życzliwości, tylko zakładać w tym celu nowy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczyło odpowiedzieć "tak trzeba zrobić starter"

 

Nie, nie trzeba.

Tyle wystarczy za odpowiedź? Ja myślę, że nie.

Wszystko zależy od różnych czynników i nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem.

Na szczęście, ktoś był tak miły, że wszystko opisał i na wiki, i na forum i nie widzę powodu, by nie skorzystać z jego życzliwości, tylko zakładać w tym celu nowy temat.

kolejny nie umie czytać, to nie jest temat o drożdżach! tu będą pojawiać się różne pytania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dajcie Rolnikowi zadawać pytania w wątku który sam założył. Jeśli uważacie, że są błache poprostu nieodpowiadajcie lub zignorujcie temat.

 

Kolega zrobił już dobry krok, wyniósł się z Ostrego Dyżuru i przeniósł do Piaskownicy.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczyło odpowiedzieć "tak trzeba zrobić starter"

 

Nie, nie trzeba.

Tyle wystarczy za odpowiedź? Ja myślę, że nie.

Wszystko zależy od różnych czynników i nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem.

Na szczęście, ktoś był tak miły, że wszystko opisał i na wiki, i na forum i nie widzę powodu, by nie skorzystać z jego życzliwości, tylko zakładać w tym celu nowy temat.

kolejny nie umie czytać, to nie jest temat o drożdżach! tu będą pojawiać się różne pytania!

 

Przepraszam bardzo, każdy zrozumiał, o co chodzi w temacie. Problem w tym, czy następne pytania nie będą z gatunku tych, na które wielokrotnie odpowiadano na forum, a całość jest ładnie opracowana w wiki. Początek może to sugerować.

 

Panowie dajcie Rolnikowi zadawać pytania w wątku który sam założył. Jeśli uważacie, że są błache poprostu nieodpowiadajcie lub zignorujcie temat.

 

Kolega zrobił już dobry krok, wyniósł się z Ostrego Dyżuru i przeniósł do Piaskownicy.

 

Ja doskonale rozumiem, wchodzę na forum niemal codziennie, w nadziei na poszerzenie swojej wiedzy. Tematu zignorować nie mogę, bo a nuż pojawią się jakieś ciekawe porady, spostrzeżenia i trafne uwagi, z czego warto będzie skorzystać. Wiem, że w temacie mają się pojawiać kolejne pytania, ale to pierwsze, zadane przez kolegę Rolnika było już chyba omawiane. Jestem młody stażem, ale zanim zadałem pierwsze pytanie, spędziłem na forum i na wiki długie godziny, korzystając z uprzejmości ludzi, którzy postanowili się podzielić swoją wiedzą i przede wszystkim, szanując ich czas i wysiłek włożony w tworzenie strony.

 

To nie jest tak, że chcę być uszczypliwy, zgryźliwy, nadęty, niemiły czy Bóg wie jaki. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że każdy może mieć wątpliwości i chce, by zostały one rozwiane. Sam przecież pewnie niejednokrotnie będę potrzebował pomocy.

Chodzi o to, że na wiele pytań można uzyskać odpowiedź, przeglądając wiki lub forum. Z niecierpliwością oczekuję na kolejne tematy, żeby się czegoś dowiedzieć. Wchodzę w nowy temat, widzę, że będzie ileśtam pytań. Pierwsze z nich pada jednak o drożdże płynne i czy robić z nich starter. Przecież już nie raz odpowiedziano na ten temat i to wyczerpująco. To jakie będą kolejne pytania? O długość przetrzymywania ześrutowanego słodu? O bulkanie? O to, czy cukier czy glukoza do refermentacji?

 

Chodzi o to, że mogę się zastosować do twojej porady i nie wchodzić więcej w temat. On sobie będzie żył, rozrośnie się np. do kilku stron, a potem ja będę chciał sobie uwarzyć np. Belgian Trippel, będę miał jakieś wątpliwości, zadam pytanie, a ktoś mi wklei link do tego tematu z pretensjami, że odpowiedź już padła. A ja będę musiał się przebijać przez kilka stron odpowiedzi na pytania, na które już niejednokrotnie odpowiadano i szukać, gdzie to właściwie jest.

 

To oczywiście skrajny przypadek i tak nie musi być (a nawet wątpliwe, że tak będzie). Chodzi jednak o jakiś tam porządek, żeby z forum nie zrobiło się śmietnisko.

Poza tym, czy uprzejme jest wykazywanie postawy: "nie chce mi się szukać, zadam pytanie"? Ja uważam, że nie. Doświadczonym użytkownikom może nie przeszkadzać, bo właściwie, na to pytanie zna odpowiedź cała masa forumowiczów i na pewno ktoś na nie odpowie. Czy jednak o to chodzi, żeby dział rozdął się to niewyobrażalnych rozmiarów, bo każdy zadaje pytania, bez szukania odpowiedzi we wcześniejszych tematach i w specjalnie w tym celu założonej wiki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jednak o to chodzi, żeby dział rozdął się to niewyobrażalnych rozmiarów, bo każdy zadaje pytania, bez szukania odpowiedzi we wcześniejszych tematach i w specjalnie w tym celu założonej wiki?

 

Jakby tak się stało, nikt i nigdy już nie napisałby nic w dziale Piaskownica, bo wszystko już zostało powiedziane/napisane. Wrzuć na luz ;)

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby tak się stało, nikt i nigdy już nie napisałby nic w dziale Piaskownica, bo wszystko już zostało powiedziane/napisane. Wrzuć na luz

Przypominam tylko, ze w Piaskownicy Piwowarskiej maja prawo pojawiac sie takie pytania. Po to ten dzial powstal. Kazdy ma prawo czegos nie zrozumiec, potrzebowac wsparcia itp.

zamknąć forum dla piszący,czynne tylko dla czytający

a co mam zrobić jak nie bulka,mogło zatkać się bulkadełko?

 

Wrzucam na luz, zgodnie z zaleceniem :)

Mnie chodziło tylko o pytania z kategorii "odpowiedź padła już wielokrotnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczyło odpowiedzieć "tak trzeba zrobić starter"

 

Nie, nie trzeba.

Tyle wystarczy za odpowiedź? Ja myślę, że nie.

Wszystko zależy od różnych czynników i nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem.

Na szczęście, ktoś był tak miły, że wszystko opisał i na wiki, i na forum i nie widzę powodu, by nie skorzystać z jego życzliwości, tylko zakładać w tym celu nowy temat.

kolejny nie umie czytać, to nie jest temat o drożdżach! tu będą pojawiać się różne pytania!

 

Przepraszam bardzo, każdy zrozumiał, o co chodzi w temacie. Problem w tym, czy następne pytania nie będą z gatunku tych, na które wielokrotnie odpowiadano na forum, a całość jest ładnie opracowana w wiki. Początek może to sugerować.

 

Panowie dajcie Rolnikowi zadawać pytania w wątku który sam założył. Jeśli uważacie, że są błache poprostu nieodpowiadajcie lub zignorujcie temat.

 

Kolega zrobił już dobry krok, wyniósł się z Ostrego Dyżuru i przeniósł do Piaskownicy.

 

Ja doskonale rozumiem, wchodzę na forum niemal codziennie, w nadziei na poszerzenie swojej wiedzy. Tematu zignorować nie mogę, bo a nuż pojawią się jakieś ciekawe porady, spostrzeżenia i trafne uwagi, z czego warto będzie skorzystać. Wiem, że w temacie mają się pojawiać kolejne pytania, ale to pierwsze, zadane przez kolegę Rolnika było już chyba omawiane. Jestem młody stażem, ale zanim zadałem pierwsze pytanie, spędziłem na forum i na wiki długie godziny, korzystając z uprzejmości ludzi, którzy postanowili się podzielić swoją wiedzą i przede wszystkim, szanując ich czas i wysiłek włożony w tworzenie strony.

 

To nie jest tak, że chcę być uszczypliwy, zgryźliwy, nadęty, niemiły czy Bóg wie jaki. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że każdy może mieć wątpliwości i chce, by zostały one rozwiane. Sam przecież pewnie niejednokrotnie będę potrzebował pomocy.

Chodzi o to, że na wiele pytań można uzyskać odpowiedź, przeglądając wiki lub forum. Z niecierpliwością oczekuję na kolejne tematy, żeby się czegoś dowiedzieć. Wchodzę w nowy temat, widzę, że będzie ileśtam pytań. Pierwsze z nich pada jednak o drożdże płynne i czy robić z nich starter. Przecież już nie raz odpowiedziano na ten temat i to wyczerpująco. To jakie będą kolejne pytania? O długość przetrzymywania ześrutowanego słodu? O bulkanie? O to, czy cukier czy glukoza do refermentacji?

 

Chodzi o to, że mogę się zastosować do twojej porady i nie wchodzić więcej w temat. On sobie będzie żył, rozrośnie się np. do kilku stron, a potem ja będę chciał sobie uwarzyć np. Belgian Trippel, będę miał jakieś wątpliwości, zadam pytanie, a ktoś mi wklei link do tego tematu z pretensjami, że odpowiedź już padła. A ja będę musiał się przebijać przez kilka stron odpowiedzi na pytania, na które już niejednokrotnie odpowiadano i szukać, gdzie to właściwie jest.

 

To oczywiście skrajny przypadek i tak nie musi być (a nawet wątpliwe, że tak będzie). Chodzi jednak o jakiś tam porządek, żeby z forum nie zrobiło się śmietnisko.

Poza tym, czy uprzejme jest wykazywanie postawy: "nie chce mi się szukać, zadam pytanie"? Ja uważam, że nie. Doświadczonym użytkownikom może nie przeszkadzać, bo właściwie, na to pytanie zna odpowiedź cała masa forumowiczów i na pewno ktoś na nie odpowie. Czy jednak o to chodzi, żeby dział rozdął się to niewyobrażalnych rozmiarów, bo każdy zadaje pytania, bez szukania odpowiedzi we wcześniejszych tematach i w specjalnie w tym celu założonej wiki?

Od pilnowania tego forum, to już ktoś tutaj jest. Sam zaśmiecasz temat i prowadzisz niepotrzebną dyskusje, nie dotycząca tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pilnowania tego forum, to już ktoś tutaj jest. Sam zaśmiecasz temat i prowadzisz niepotrzebną dyskusje, nie dotycząca tematu...

 

Ok, przepraszam.

Już powiedziałem, że wrzucam na luz, chociaż nie mogę się powstrzymać od zadania jednego pytania, mianowicie: Czy cytowanie moich wypowiedzi, które zaśmiecają temat, nie jest dodatkowym zaśmiecaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożdże suche przed zadaniem należy poddać rehydratacji a co z płynnymi??? można od razu zadać do fermentora, czy może starter trzeba zrobić??? Proszę o Odpowiedz.

Zawsze lepiej zrobić starter, kilka dni przed planowanym warzeniem. Jeżeli będziesz miał te płynne z odległą datą produkcji/ważności to tylko starter, żeby zweryfikować ich żywotność.

Zadając prosto z saszetki ryzykujesz nie tylko opóźnionym startem (i np. infekcją) ale także w wielu przypadkach mniej korzystnym wpływem na ostateczny smak.

Dodam, że wielu piwowarów robi także starter np. z 1/2 lub 1/3 saszetki suchych drożdży, ale to jako zadanie domowe odszukaj sobie na forum (+ inne związane ze starterami).

 

PS. I tym sposobem przeszedłeś forumowe otrzęsiny na własnoręcznie założonym wątku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak postąpiłem ze swoją pierwszą warką:

 

"Przed rozpoczęciem zacierania drożdże uwodniłem z brzeczce o gęstości ok 8Blg i temperaturze 25st. C w ilości ok 50ml (wsypałem pół paczki); po pół godzinie dodałem krem do takiej samej brzeczki tym razem w objętości ok. 400ml, zakryłem "korkiem" z folii aluminiowej i porządnie natleniłem mieszając kolbą. Wyliczyłem sobie zadanie drożdży tak po około dwunastu godzinach od ich rehydratacji do schłodzonej brzeczki i tak też uczyniłem w stosownym czasie. Drożdże podjęły prace=żywe więc rozpocząłem zacieranie.

............................

Drożdże (z niby startera) zadałem do brzeczki o temperaturze ok. 15st. C, zakryłem pokrywą i włożyłem rurkę bulbałkę. Maszyna ruszyła tak po dwóch godzinach było jakieś jedno "bul" na dwie minutki. Po dobie bulbało prawie bez przerw, a temperatura w fermentatorze skoczyła do 17st. C (pojemnik stoi w pralni w temperaturze pomieszczenia na poziomie 15-16st. C) Dziasiaj bulka już tak od niechcenia. Zamierzam trzymać na burzliwej przez 10 dni po sprawdzeniu gęstości (mam nadzieją na jakieś 4-3Blg po burzliwej)"

 

w tej chwili jestem już posiadaczem "profesjonalnego" ;) mieszadła magnetycznego więc następnym razem mam zamiar zrobić prawdziwy stater o objętości 2l z zachomikowanej gęstwy z poprzedniej warki.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie. chciałbym zrobić Portera Bałtyckiego, lecz nie mam warunków do piw dolnej fermentacji :( myślałem na angielskim ale jak zobaczyłem parametry to jest mega słaby. więc chciałbym zrobić Portera Krzyżownickiego :cool: zasyp jak do dolniaka:

Słód monachijski 4,1 kg

Słód pilzneński 2,5 kg

Słód karmelowy jasny 0,45 kg

Słód karmelowy ciemny 0,35 kg

Słód barwiący 0,20 kg

Chmiel Marynka, granulat, 40 g

Chmiel Lubelski, granulat, 15 g

 

​ale użyć drożdży górnej fermentacji czy to ma prawo wyjść? i jakich drożdży użyć może: Danstar Nottingham - Ale Yeast???

Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.