Skocz do zawartości

etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

W jakim programie najlepiej robić etykiety?

Ja polecam combo wolnego i otwartego oprogramowanie: GIMP do obrabiania składowych obrazków etc. elementów oraz Inkscape do składania w ostateczną wersję z napisami etc. oraz przygotowywaniem arkusza do druku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystko robię w PS, a do druku składam również w PS. Robię duży arkusz o proporcjach takich jak kartka A4 i wklejam tam etykiety tak, jak mają być rozmieszczone na wydruku. Tekst jest w formie wektorowej, dzięki czemu po wydrukowaniu ma ładne krawędzie bez pikseli. Całość zapisuję normalnie w PS jako PDF z kompresją typu ZIP. Drukuję na papierze samoprzylepnym w zakładzie typu xero/wydruki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Tekst jest w formie wektorowej, dzięki czemu po wydrukowaniu ma ładne krawędzie bez pikseli.[...]

Wystarczy bitmapa 300dpi, tekst zrasteryzowany i pikseli nie będzie widać ;) nawet do drukarni tak przygotowuję pliki i jest gut ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Tekst jest w formie wektorowej, dzięki czemu po wydrukowaniu ma ładne krawędzie bez pikseli.[...]

Wystarczy bitmapa 300dpi, tekst zrasteryzowany i pikseli nie będzie widać ;) nawet do drukarni tak przygotowuję pliki i jest gut ;)

 

Ale jednak tekst wektorowy ma zawsze ostrzejsze krawędzie, niż rastrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak tekst wektorowy ma zawsze ostrzejsze krawędzie, niż rastrowy.

To trochę jak z mp3. Każdy "wyraźnie słyszy różnicę", a potem większość nie przechodzi ślepego testu na 128kbps. :)

 

Dla ostrości tekstu już większe znaczenie ma to, żeby plik przygotowywać w CMYKu i czarny tekst był z samego "K". Jeśli robimy w RGB, to automatyczna konwersja zrobi tekst czarny składający się z wszystkich 4 składowych. Teksty w kontrze (białe na kolorowym tle) powinny mieć delikatny obrys z jednej składowej. I tak dalej...

 

Natomiast to są tylko etykiety do piwa. Najważniejsze to robić minimum w 200dpi (najlepiej w 300dpi). Resztą nie trzeba się aż tak przejmować, bo i tak pewnie większość robi to na drukarkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku moje dzisiejsze etykiety (po raz pierwszy zrobione, chociaż jak byłem mały to zbierałem takie hobby miałem ), robione częściowo w Paincie, potem przekopiowane do programu Inkspace a potem do Worda (w celu jutrzejszego wydrukowania). :)

Z Painta przeniosłem do Inkspace bo ciężko w paincie się tekst nanosi i paint nie toleruje błedów, jak się wpisze to tak zostaje, w inkspace z kolei nie wiem jak się przycina grafiki i ustawia stronę do drukowania żeby np 6 etykiet na jednym A4 było , plus pliki mi zapisuje w rozszerzeniu svg i nie wiem jaki to będzie miało skutek. Też nie wiem jak wkleić obraz na tym forum jako bezpośredni wpis jak to koledzy wcześniej robili, a nie jako załącznik....

Nie znalazłem też w wątku info o tym jakie rozmiary powinna mieć taka etykieta , żeby była w miarę czytelna i się mieściła (jutro wydrukuję i spróbuję przykleić, najwyżej poprawię).

Kleję na mleku.

Grafiki wykorzystane z internetu, jeżeli łamię w ten sposób jakieś prawa autorskie i nie wolno tego robić , będzie mi coś za to grozić itd. to proszę o usunięcie wpisu przez admina :P

Hefe Weizen.doc

piwo świąteczne.doc

Edytowane przez Kamill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nms007 - rozwalają mnie Twoje etykiety . Pinta powinna się zainteresować , bo masz ładniejsze . "Zazdraszczam" :D

 

Ostatnio z kuzynem uwarzyliśmy we Wrocławiu kolaboracyjną AIPĘ " Ósmy grzech główny" ;) ( na 8 amerykańskich chmielach ) Wymyślisz coś ? Drogi jesteś ? ;)

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nms007 - rozwalają mnie Twoje etykiety . Pinta powinna się zainteresować , bo masz ładniejsze . "Zazdraszczam" :D

 

to jest pojęcie względne :P

Pinta po prostu ma inne, a czy lepsze czy gorsze to już kwestia gustu ;)

 

Ostatnio z kuzynem uwarzyliśmy we Wrocławiu kolaboracyjną AIPĘ " Ósmy grzech główny" ;) ( na 8 amerykańskich chmielach ) Wymyślisz coś ? Drogi jesteś ? ;)

 

Odezwij się na Priv, to pogadamy - w wolnej chwili może coś wymyślę ;)

Kasy nie biorę za taką robotę - może jakiś barter (gęstwa, piwo? itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Painta przeniosłem do Inkspace bo ciężko w paincie się tekst nanosi i paint nie toleruje błedów, jak się wpisze to tak zostaje, w inkspace z kolei nie wiem jak się przycina grafiki i ustawia stronę do drukowania żeby np 6 etykiet na jednym A4 było , plus pliki mi zapisuje w rozszerzeniu svg i nie wiem jaki to będzie miało skutek.

W Inkscape zapisujesz do formatu .pdf i tak masz załatwione drukowanie bez obaw o przestawianie w różnych wersjach MS Worda, czy pakietu otwartego (Open, Libre, Star).

 

Co do strony drukowania, ja mam przygotowana kratę i na nią nanoszę składowe elementy.

 

Po tym jak wszystko się zgadza, zaznaczam wszystkie elementy (Ctrl + A), grupuję je (Shift + Ctrl + G), jednokrotnie kopiuję i wklejam (Ctrl + C, Ctrl + V) a następnie poleceniami (Obiekt -> wyrównaj i rozmieść) równam do góry i prawej względem strony. Następnie powtarzam zaznaczanie, grupowanie, kopiowanie, wklejanie i wyrównywanie, tym razem pierwszego elementu. Potem powtarzam etc. względem dolnej krawędzi strony. Napisane wydaje się skomplikowane, w praktyce nie jest.

 

Generalnie Inkscape w tych podstawowych zastosowaniach nie jest strasznie skomplikowany, wystarczy kilka chwil przysiąść (mi z doskoku zajęło około tygodnia po mniej niż godzinę dziennie, żeby nauczyć się tego co potrzebuję).

Nie mogę wkleić .svg do postu, sprawdź więc mojego chomika

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna nazwa :D w moich reginach mówiło/mówi się trochę dostadniej, ale ta wersja również jest w obiegu :P

 

ps. Co do goryczki - jest aż tak powalająca, czy jest to wyliczenie czysto teoretyczne?

Edytowane przez nms007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Painta przeniosłem do Inkspace bo ciężko w paincie się tekst nanosi i paint nie toleruje błedów, jak się wpisze to tak zostaje, w inkspace z kolei nie wiem jak się przycina grafiki i ustawia stronę do drukowania żeby np 6 etykiet na jednym A4 było , plus pliki mi zapisuje w rozszerzeniu svg i nie wiem jaki to będzie miało skutek.

W Inkscape zapisujesz do formatu .pdf i tak masz załatwione drukowanie bez obaw o przestawianie w różnych wersjach MS Worda, czy pakietu otwartego (Open, Libre, Star).

 

Co do strony drukowania, ja mam przygotowana kratę i na nią nanoszę składowe elementy.

 

Po tym jak wszystko się zgadza, zaznaczam wszystkie elementy (Ctrl + A), grupuję je (Shift + Ctrl + G), jednokrotnie kopiuję i wklejam (Ctrl + C, Ctrl + V) a następnie poleceniami (Obiekt -> wyrównaj i rozmieść) równam do góry i prawej względem strony. Następnie powtarzam zaznaczanie, grupowanie, kopiowanie, wklejanie i wyrównywanie, tym razem pierwszego elementu. Potem powtarzam etc. względem dolnej krawędzi strony. Napisane wydaje się skomplikowane, w praktyce nie jest.

 

Generalnie Inkscape w tych podstawowych zastosowaniach nie jest strasznie skomplikowany, wystarczy kilka chwil przysiąść (mi z doskoku zajęło około tygodnia po mniej niż godzinę dziennie, żeby nauczyć się tego co potrzebuję).

Nie mogę wkleić .svg do postu, sprawdź więc mojego chomika

Zasada dzięki za wyczerpującą odpowiedź. z pdfem i grupowaniem sobie poradzę bo ładnie to opisałeś , co do kratki i pliku z chomika to jak ją pobiorę to potem program inkscape oznajmia " nie udało się wczytać żądanego pliku" , spróbuję z innego kompa w PN, masz plusa ode mnie bo już drugi raz mi pomagasz , pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.