Skocz do zawartości

Coopers Pale Ale fermentacja


marny_popis

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym przywitać wszystkich domowych piwowarów i zaznaczyć że jest to mój pierwszy wpis także bez nerwów. Niedawno zabrałem się za robienie tego wspaniałego trunku w domu także jestem kompletnie zielony. Zrobiłem do tej pory dwa coopersy Lager i Stout które teraz nabierają smaku w butelkach. W niedzielę 13.01 na stawiłem Australian Pale Ale na suchym ekstrakcie słodowym i moje pytanie jest skierowane do bardziej doświadczonych piwowarów jak długo powinno stać na fermentacji burzliwej, od 3 dni spadło do 5 BLG i ani drgnie i nie wiem co robić czy zlewać do butelek (cicha odpada bo nie mam możliwości) czy jeszcze poczekać ale czy nic się piwku nie stanie, temperatura pomieszczenia 20-21 st. Poprzednie 2 warki robiłem na glukozie i po tygodniu było już bo burzliwej i pięknie spadło do 1 BLG i poszło do butelek a teraz zagwózdka, z góry dzięki za porady.

Edytowane przez marny_popis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiki mam już w miarę przerobione ale dzięki, zastanawiam się tylko jak długo może tak stać ta warka na burzliwej i czy nic sie z nia nie stanie (np czy sie nie zepsuje) nadmieniam że nie zaglądam pod wieko i nie otwieram, zastanawiam się co zrobić jeśli BLG pozostanie na poziomie 5, przy poprzednich 2 warkach nie było tego problemu, może dlatego że były na glukozie a tu dałem suchy ekstrakt, dzięki za pomoc i sugestie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O piwko się nie martw może stać w fermentatorze jeszcze dłużej, pod warunkiem, że zachowałeś odpowiednia czystość. Z doświadczenia dodam, że bujanie wiadrem jak radzi kolega lolo pomaga i od tego możesz zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za podpowiedzi, dzisiaj po pracy będę działał, odnosnie zachowania czystości to myslę że wszystko jest ok do pomiaru upuszczałem z kranika i brzeczka w smaku całkiem fajna, żadnych kwaśnych posmaków także chyba wszystko ok, napiszę o postępach może komuś się kiedys przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiki mam już w miarę przerobione ale dzięki, zastanawiam się tylko jak długo może tak stać ta warka na burzliwej i czy nic sie z nia nie stanie (np czy sie nie zepsuje)

 

spokojnie może postań moja stoi od 04,01,2012 w tym samym wiaderku pierwsze dni była bardzo aktywna rurka fermentacyjna potem sie uspokoiło i cisza pewnie jest fermentacja cicha . Wiaderko stoi w 21st C i dzisiaj otwieram i sprawdzę blg i jak będzie ok to chyba przelewam chociaż chciałbym poczekać na drugie wiaderko z kranikiem do lepszej pracy przy butelkowaniu ale jakoś z w BA z kompletowaniem paczki sie nie spieszą

Edytowane przez mckolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie moje także jeszcze postoi i zobaczymy co z tego wyjdzie, chyba też kupie drugie wiaderko do przelewania na cichą chociaż cały czas się zastanawiam czy będzie znacząca różnica niż odrazu przelewane do butelek. Mój ostatni coopers stout po 5 dniach wykazał 1 BLg a po 7 poszedł w butelki a tutaj długo to trwa no ale nic cierpliwość podobno jest cnotą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze dni była bardzo aktywna rurka fermentacyjna potem sie uspokoiło i cisza czyli jest fermentacja cicha .

To nie jest fermentacja cicha i aktywna lub nieaktywna rurka nie jest wyznacznikiem fermentacji. Edytowane przez lolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakoś z w BA z kompletowaniem paczki sie nie spieszą

 

W BA grypa rozłożyła pakowaczy, ja na wysyłkę czekałem ponad tydzień - ale potrafią się zachować, w przesyłce znalazłem worek z kapslami i miłą karteczką z przeprosinami za opóźnienie;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego, że: brak cichej nie znaczy skrócenia czasu fermentacji. To znaczy tylko, że tak samo długo fermentujesz w tym samym pojemniku.

 

Było o tym wiele razy, może trzeba to jakoś przypiąć...

 

Pomieszaj, przenieś do czystego, zapomnij o piwie, poczekaj aż mienie 14 dni od startu i wtedy mierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest fermentacja cicha i aktywna lub nieaktywna rurka nie jest wyznacznikiem fermentacji.

 

ja nic nie pisałem o fermentacji aktywnej i o momentach zmiany rodzaju fermentacji tylko o zachowaniu rurki i czasie fermentacji

 

Nie twierdzę że fermentacja cicha zaczęła się jak przestało bulgać ale na pewno burzliwa nie trwała 19 dni dlatego że była jednym fermentorze i fermentacja cicha chyba nie rozpoczyna się dokładnie w chwili przelania brzeczki do drugiego wiaderka bo może trwać w tym samym . czy może racji nie mam?

Edytowane przez mckolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nic nie pisałem o fermentacji aktywnej i o momentach zmiany rodzaju fermentacji tylko o zachowaniu rurki i czasie fermentacji

 

ja też nic nie pisałem o aktywnej fermentacji.

bardzo aktywna rurka fermentacyjna potem sie uspokoiło i cisza pewnie jest fermentacja cicha .

Nie twierdzę że fermentacja cicha zaczęła się jak przestało bulgać ale na pewno burzliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.