Skocz do zawartości

RiS 14% vol


seler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W zaszłym roku uważyłem RiS'a który wyszedł moim zdaniem i zdaniem znajomych pyszny i wyszedł ok 12%, ponieważ się już powoli kończy, najwyższy czas zrobić następnego.

Tym razem jednak chciałbym zrobić na ok 14% alk vol. Jednak zastanawiam się czy drożdże to uciągną (Abbey II), co prawda zrobiły już witbiera, teraz robią mocnego tripelka, więc ostaną się same "mocne" sztuki, ale jednak boję się że nie dociągną. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tak mocnych piwach?

 

Swoją drogą, chętnie dałbym do spróbowania jakiemuś znawcy z okolic wrocławia mojego "Szalonego Iwana" pod ocenę, ktoś by się podiął? Dorzucę jeszcze pysznego porterka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą, że do 12% mają tolerancję, więc mogą nie podołać, ale są takie, które podołają. W Polsce też je sprzedają. Ja bym wziął Fermivin PDM, fermentacja będzie przyjemna, spokojna, nuty przyprawowe zaznaczone i moc między 13-14% bez problemów. Tak robiłem moje Imperial Brown Stout'y, które miały coś z RIS'a.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W zaszłym roku uważyłem RiS'a który wyszedł moim zdaniem i zdaniem znajomych pyszny i wyszedł ok 12%, ponieważ się już powoli kończy, najwyższy czas zrobić następnego.

Tym razem jednak chciałbym zrobić na ok 14% alk vol. Jednak zastanawiam się czy drożdże to uciągną (Abbey II), co prawda zrobiły już witbiera, teraz robią mocnego tripelka, więc ostaną się same "mocne" sztuki, ale jednak boję się że nie dociągną. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tak mocnych piwach?

 

Swoją drogą, chętnie dałbym do spróbowania jakiemuś znawcy z okolic wrocławia mojego "Szalonego Iwana" pod ocenę, ktoś by się podiął? Dorzucę jeszcze pysznego porterka :)

Wpadnij jutro do zupy na 15:00 - bedzie paru chetnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą, że do 12% mają tolerancję, więc mogą nie podołać, ale są takie, które podołają. W Polsce też je sprzedają. Ja bym wziął Fermivin PDM, fermentacja będzie przyjemna, spokojna, nuty przyprawowe zaznaczone i moc między 13-14% bez problemów. Tak robiłem moje Imperial Brown Stout'y, które miały coś z RIS'a.

 

Dzięki za info, myślę że spróbuję z AbbyII a jak nie podołają to wtedy wspomogę, zastanawiam się czy lepiej fermentować bliżej osiemnastu czy bliżej dwudziestu paru stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą, że do 12% mają tolerancję, więc mogą nie podołać, ale są takie, które podołają. W Polsce też je sprzedają. Ja bym wziął Fermivin PDM, fermentacja będzie przyjemna, spokojna, nuty przyprawowe zaznaczone i moc między 13-14% bez problemów. Tak robiłem moje Imperial Brown Stout'y, które miały coś z RIS'a.

 

Bogi i jak to wyszło?

Ja fermentowałem 2 razy brzeczkę piwną na bayanusach i wydaje mi się, że one ją bardzo płytko odfermentowują w porównaniu do drożdży piwnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno piwo udało mi się doprowadzić do zera. Ogólnie jestem zadowolony, bo fermentacja była dłuższa, i potem już tylko cicha (jak w przypadku wersji dry) albo leżakowanie, no i piwa były bardzo lubiane to i ówdzie i już nic nie zostało-ostatnie wyżłopaliśmy na Świętach-bo to, co dają F PDM to cudownie ukryty alkohol plus pozbawienie przykrych off flavours, jakie mogą być przy niektórych drożdżach piwnych.

 

Powiem tak, to, co było założone, to się udało, nie miałem ani obaw ani jakichś wahań. Alpejskie piwa fermentuję tylko Fermivin PDM, bo po prostu to połączenie jest genialne. W USA jest browar, który robi piwa na winiarskich-piwa są bardzo popularne, bardzo cenione i bardzo dobre. Inne browary też można znaleźć. Na zagranicznych forach piwowarskich takie eksperymenty są na porządku dziennym, choć tam używali drożdży Montrachet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i stało się, mój 30BLG RIS stanął na 10BLG i ani rusz dalej, po trzech tygodniach cichej, zadałemdrożdży winiarskich i po pięciu dniach właściwie ani śladu aktywności... czekać czy zadac np gorzelnicze jakieś?

Nie chcę nutelkowac w takim stanie bo jest jeszcze za słodkie... Czy skusic się na te WLP099?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Bogi i jak to wyszło?

 

Ja fermentowałem 2 razy brzeczkę piwną na bayanusach i wydaje mi się, że one ją bardzo płytko odfermentowują w porównaniu do drożdży piwnych.

 

Jeśli użył G-995 to potwierdziłoby moje spostrzeżenia.

 

Jedno piwo udało mi się doprowadzić do zera. Ogólnie jestem zadowolony, bo fermentacja była dłuższa, i potem już tylko cicha (jak w przypadku wersji dry) albo leżakowanie, no i piwa były bardzo lubiane to i ówdzie i już nic nie zostało-ostatnie wyżłopaliśmy na Świętach-bo to, co dają F PDM to cudownie ukryty alkohol plus pozbawienie przykrych off flavours, jakie mogą być przy niektórych drożdżach piwnych.

Powiem tak, to, co było założone, to się udało, nie miałem ani obaw ani jakichś wahań. Alpejskie piwa fermentuję tylko Fermivin PDM, bo po prostu to połączenie jest genialne.

 

No to może próbuj na PDMach - nie wiem czym się one różnią od G-995 ale z mojej, fakt dość ubogiej, praktyki miodosytniczej wynikałoby że G-995 przeżerają glukozę i fruktozę do zera (ograniczeniem jest tylko tolerancja), w przeciwieństwie do PDMów. Dlatego też do bałtyka poszły G-995. Z tego co pisze Bogi w przypadku fermentowania brzeczki piwnej miałoby być zupełnie na odwrót.

 

edit: kompletnie nie ten temat - zbierałem selektywnie cytaty i zapomniałem koniec końców skopiować całości w odpowiednie miejsce

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie było na PDM'ach-drożdże do zadań specjalnych. Na typowych G-995 mam teraz miód i zacier brzoskwiniowy-idzie bardzo ładnie. Porterki mi schodziły do 1 blg przez 8 dni, cicha przez tydzień i jeden dojechał do 0, alpejskie zaś z 15 do 2,5 blg.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Zszed do 2BLG... z 30... :smilies: ale w smaku jest dobre myślałem że będzie zbyt wytrawne... te drożdże miażdżą :)

 

Witam,

mam pytanie o wrażenia z degustacji tego RISa. Czy nie uważasz że zejście tak nisko do 2 blg może trochę odbiegać od stylu? Myślę że RIS musi mieć trochę ciała (słodyczy) kontrowanej przez goryczkę i alkohol? Oczywiście nie może to byc słodki ulepek. Swoją drogą, sam chciałbym uwarzyć taką 30. Czy możesz podesłać recepturę na priv?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.