Skocz do zawartości

Budowa mini slodowni klepiskowej i suszarni wiezowej


Karol Wasilewski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy przyslal mie tu wlasciciel 'Pod Czarnym Kurem'.

Chcialbym dowiedziec sie od szanownych browarnikow czy bylibyscie zainteresowani zakupem slodu wyprodukowanego z hodowanego przeze mnie jeczmienia , slodowanego w slodowni wybudowanej wg 19 wiecznych technologii. Czy potraktowalibyscie to jaka ciekawostke i jednorazowy eksperyment, czy bylibyscie zainteresowani czestszymi zakupami takiego slodu.

Istotna kwestia jest tez cena jaka bylibyscie w' stanie za taki slod zaplacic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy byłbyś w stanie przeprowadzać analizę laboratoryjną każdej partii by dostarczać specyfikację słodu?

Wątpliwe, więc raczej była by to ciekawostka.

Ceny słodów renomowanych słodowni możesz poznać przeglądając oferty sklepów internetowych, więc musiałbyś z nimi konkurować jakością raczej nie, więc ceną, albo innowacyjnością- co też byłoby trudne (produkt na tyle niszowy że nie produkują go duże słodownie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie tam parametry słodów mniej interesują, ważna jest raczej moja subiektywna ocena produktu, także z wielką chęcią wypróbuję taki słód. Miałem już różne słody: co z tego, że był twardy ja cholera (śrutownik pociągną), wydajność spadła po 10%, był ciemniejszy, niż wszystkie pilzneńskie jakie miałem wcześniej. Ważnie, że piwo wychodziło dobre i był po 1,3pln/kg :D

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowy przyslal mie tu wlasciciel 'Pod Czarnym Kurem'.

 

Browar Widawa, Pan Wojtek Frączyk go przysłał czyli zakładać można że to okolice Wrocławia. Co do kupna chętnie też bym spróbował, jeżeli ten słód będzie inny niż inne oraz jeżeli będą jego parametry podane. A jaki to jest jęczmień przez Pana "hodowany" bo mi się wydaje, że się uprawia jęczmień, a hoduje zwierzęta, więc się obawiam że jakieś GMO z dna świni :D 2-rzędowy czy 6-rzędowy? browarniczy czy paszowy? Za mało danych podałeś by cokolwiek tu snuć na temat tego słodu! I na czym miała by polegać ta 19 wieczna technologia? Bo wydaje mi się, że według starodawnej technologii z tego słodu będzie niska wydajność. Jeżeli słód byłby dobry, wydajność na nim normalna to chętnie za te 25 kg zapłacę do 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie tam parametry słodów mniej interesują, ważna jest raczej moja subiektywna ocena produktu, także z wielką chęcią wypróbuję taki słód. Miałem już różne słody: co z tego, że był twardy ja cholera (śrutownik pociągną), wydajność spadła po 10%, był ciemniejszy, niż wszystkie pilzneńskie jakie miałem wcześniej. Ważnie, że piwo wychodziło dobre i był po 1,3pln/kg :D

A dla mnie parametry są ważne. Z tego co piszesz, można domniemywać że był to słód zrobiony z jęczmienia paszowgo, lub jęczmienia o bardzo niskiej energii kiełkowania. To dość charakterystyczne objawy. Gdyby piwo z jęczmienia paszowego było dobre jak piszesz i proces produkcji przebiegał prawidłowo i bez zakłóceń, słodownie i browary nie zawracałyby sobie głowy sporo droższym jęczmieniem browarnym tylko kupowałyby znacznie tańszą paszówkę. Dziwi mnie trochę podejście hobbysty jakim jest piwawar domowy, że jakość to sprawa drugoplanowa, a najważniejsza jest cena 1,3zł/kg.

Odnośnie postu Karola Wasilewskiego, to z tego co zrozumiałem tej słodowni jeszcze nie ma, a chodzi o zorientowanie się czy znajdzie się odbiorców na taki słód. Czy dobrze zrozumiałem?

Tak naprawdę, przy prawidłowo przeprowadzonym procesie słodowania i suszenia słodu nie ma istotnej różnicy między słodem z klepiska, a słodem ze skrzyni Saladina, bębnów Gallanda, linii Lausmanna czy innych. Liczy się dobry surowiec czyli jęczmień browarny i odpowiednio nadzorowany proces produkcyjny. Jeżeli nie ma odpowiedniego wyposażenia pomiarowego, to potrzebny jest człowiek o bardzo dużym doświadczeniu, aby mógł poprowadzić proces "na oko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dobrze wywnioskowali panstwo ze robie rozeznanie. Nie mam jeszcze slodowni, mam natomiast budynek mozliwy do przystosowania, warsztat i literature z epoki opisujaca proces i wyposazenie slodowni.

Posiadm tez ziemie uprawna i sprzet i co najwazniejsze dobre checi

.Co do odmiany jeczmienia na pewno bedize to jeczmien browarniczy, a docelo wo moze jakas stara odmiana przystosowana do uprawy ekologicznej. W chwili obecnej hoduje bowiem kury zielononozki i chce uprawiac zboze metodami ekologicznymi i uzyskac certyfikat na moje gospodarstwo. Dziekuje za

dotychczasowe odpowiedzi i czekam na wiecej.

PS Przepraszam za bledy i skladnie ale pisze z tableta co doprowadza mnie do szalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.