Skocz do zawartości

Niezależny browar domowy "Pod Baranem"


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Uzyskałem 20 l 13,5 blg, coć czuje ze zdrowo przegiąłem z chmieleniem tego ale. Palnuje jeszcze dolać 2 l przegotowaniej wody co by uzyskac nieco lżejsze piwo.

Nie ma przegięć w chmieleniu, zakładając alfa dla marynki 8,4 raz dla lubelskiego 4,8 otrzymujemy wg. Ragera IBU 50,7 wb Tensetha 40,2.

Ja osobiście kieruje się wyliczeniami wg Ragera o ile liczę IBU. Ogólnie nachmielenie pasuje do stylu wpisuję się w American Ale i w IPA a, że Twoje Polskie to szacun tylko. :) Polską pszeniczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
... Pobrałem więc próbki, #15 zeszła po 3 tygodniach burzliwej na 3blg ...

Zdecydwoałem że #15 postoi jeszcze tydzień może dwa i pójdzie prosto do butelek, ...

Jeśli mogę coś wtrącić, przelej #15 na cichą to nie zima :) a może skwaśnieć sam osad nad piwem i będzie kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś wtrącić' date=' przelej #15 na cichą to nie zima :) a może skwaśnieć sam osad nad piwem i będzie kłopot.[/quote']

A ja właśnie w lecie zrezygnowałem w ogóle z przelewania na cichą, z tego samego powodu - unikanie infekcji :)

Jeśli możesz uściślij ile trwa fermentacja burzliwa u Ciebie. Myślę, że nie 5 tygodni ani nawet 3, stawiam na 10 max 14 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 dni to raczej minimum - musi się zdążyć sklarować. Stardard to 3, czasem 4 tygodnie. Lagery czasem dłużej.

Trudno powiedzieć, czy to robi piwu dobrze, czy nie, w USA bardzo chwalą ta metodę i stosuję ja testowo cały ten sezon. Na pewno poprawiło się dofermentowanie moich piw. Nie ma też kwestii diacetylu czy aldehydu, po tym względem są czyste. Mam problemy z pianą, zapewne właśnie z tego powodu. Czy łapią jakieś smaczki od osadu czy autolizy - trudno wykluczyć; w konkursach nie zrobiły furory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Postanowiłem ze ta warka jakby eksperymentalnie pozostanie 4 tygodnie na burzliwej z której trafi do butelkowania ... zzas zweryfikuje czy ta decyzja była słuszna.

Napisz proszę w jakiej temperaturze fermentujesz to kluczowe jest :) , 4 tygodnie powinno wytrzymać, kontroluj zapach (najlepiej bez otwierania :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.