Skocz do zawartości

Mauribrew Weiss Y1433


Rekomendowane odpowiedzi

Mauribrew Weiss Y1433

Selected Pure Active Dry Brewing Yeast

 

Strain: Y1433

Origin: Australia AB Mauri Culture Collection - Sydney.

Type: Saccharomyces cerevisiae

Aromatic contribution: Mauribrew Weiss produces large quantities of fermentation aromas (esters, higher alcohols) that contribute to the complexity of German-style wheat beers. Mauribrew Weiss is also suitable for special beers made with macerated fruits, honey or any kind of sugar based additional ingredients (maple syrup, fudge, candies...).

Temperature range: Desirable flavour characters result with this strain through the 15-30°C temperature range.

Inoculation rate: 50-80g/hl

Rate of fermentation: A rapid fermenter at warm ambient temperatures, resulting in a typical fermentation time between 4 and 7 days.

Fermentation management: Mauribrew Weiss yeast strain requires high amounts of nitrogen. Wort deficient in nutrient may require extra supplementation.

Degree of Attenuation: Sweet wort OG 1.040-1.045 is fermented normally to low final gravity.

Yeast head formation: This yeast produces nominal yeast head through stages of maximum gravity loss.

Final clarity: Good settling properties at cool temperatures.

 

 

Szczep: Y1433

Pochodzenie: Australia AB Mauri Culture Collection - Sydney.

Typ: Saccharomyces cerevisiae

Wpływ na aromaty: Mauribrew Weiss produkują duże ilości aromatów fermentacyjnych (estry, alkohole wyższe), które przyczyniają się do złożoności piw pszenicznych w stylu niemieckim. Mauribrew Weiss nadają się także do specjalnych piw robionych przy użyciu macerowanych owoców, miodu lub jakichkolwiek dodatków na bazie cukru (syrop klonowy, krówka, słodycze...).

Zakres temperatur: Pożądane smaki dla tego szczepu występują w zakresie temperatur 15-30°C.

Dawkowanie: 50-80g/hl.

Tempo fermentacji: Szybka fermentacja przy ciepłych temperaturach pokojowych, skutkuje typowym czasem fermentacji między 4 a 7 dniami.

Kierowanie fermentacją: Mauribrew Weiss potrzebują wysokich ilości azotu. Brzeczka uboga w azot może wymagać dodatkowej suplementacji.

Stopień odfermentowania: Brzeczka o gęstości początkowej 1.040-1.045 (10.4-11.2°Blg) jest fermentowana zwykle do niskiej gęstości końcowej.

Formacja czapy drożdżowej: Te drożdże produkują minimalną czapę podczas etapów maksymalnego spadku gęstości.

Końcowa klarowność: Dobrze osadzające się przy chłodnych temperaturach.

 

Source/Źródło: http://www.maurivin.com/upload/MAURIBREW%20WEISS%20TDS.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że szczep chyba powoli zyskuje na popularności i szykuję na nim kolejną warkę pozwoliłem sobie napisać tłumaczenie.

 

Póki co sam nie mogę nic o nim powiedzieć, ale zachęcam do dyskusji.

 

Jak bardzo odfermentowują w porównaniu do WB-06?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że szczep chyba powoli zyskuje na popularności i szykuję na nim kolejną warkę pozwoliłem sobie napisać tłumaczenie.

 

Póki co sam nie mogę nic o nim powiedzieć, ale zachęcam do dyskusji.

 

Jak bardzo odfermentowują w porównaniu do WB-06?

pszenice i podobne robię ostatnio tylko na Mauribrew Weiss , odfermentowują znacznie płycej od żarłaczy WB-06, piwo jest znacznie bardziej treściwe , jak dla mnie to super drożdżaki.

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie pszenica 12°Blg warka 40l podzielona na dwie części: Weissy do 4°Blg (leciutko niedofermentowane, ale nie ma granatów), a na WB do 2°Blg.

Ani z jednych, ani z drugich drożdży nie jestem zadowolony. Na pewno przy robieniu pszenicy wrócę do płynnych.

Na gęstwie po Weissach zrobiłem jeszcze Wita, ten z kolei zszedł z 11* do 1*. Zabutelkowany 24.01. więc jeszcze nie piłem niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

U mnie pszenica 12°Blg warka 40l podzielona na dwie części: Weissy do 4°Blg (leciutko niedofermentowane, ale nie ma granatów), a na WB do 2°Blg.

Ani z jednych, ani z drugich drożdży nie jestem zadowolony. Na pewno przy robieniu pszenicy wrócę do płynnych.

Na gęstwie po Weissach zrobiłem jeszcze Wita, ten z kolei zszedł z 11* do 1*. Zabutelkowany 24.01. więc jeszcze nie piłem niestety.

Ciekawe-pszenica zeszła do 4Blg a wit do 1Blg ,może gęstwa silniej odfermentowuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pierwsza pszenica zabutelkowana. W 20st standardowa warka chciała wyjść na spacer; tydzień fermentacji burzliwej; zeszła do 3blg. Spodziewałem się mocno mętnego piwa ale było inaczej. Drożdże szybko opadły na dno fermentora ale nie stworzyły zbitego osadu. Intensywny zapach bananów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Formacja czapy drożdżowej: Te drożdże produkują minimalną czapę podczas etapów maksymalnego spadku gęstości.

 

W moim przypadku w temp. 19C wychodzą rurką, jeśli wszystko skończy się dobrze opisze wrażenia smakowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chciałem uwarzyć hefe- i dunkelweizena w jeden dzień, więc jakiś czas temu zadałem je do kilku litrów brzeczki ~7 Plato.

Dzisiaj postanowiłem zebrać gęstwę, co bym nie musiał się martwić, że drożdży nie mam. No ale jednak nie mam, będzie jedno piwo na dzień :P

 

Po otwarciu fermentora zastał mnie taki widok:

L68wJQgs.jpg

Konsystencja tego na powierzchni to typowy kożuch, cienki, ale zwarty.

Gęstwy również za wiele nie starczyło - pół małego słoiczka.

 

Ale sama brzeczka w zapachu bardzo przyjemna - banany z goździkami, solidne pszeniczne drożdże w aromacie!

Edytowane przez Szinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pomimo ucieczki z fermentatora po 3 tygodniach od zabutelkowania (nie robiłem cichej, 3 tyg. burzliwej) piwo wyszło bardzo dobre z aromatem bananowo goździkowym, przewagą banana i końcowym BLG 3. Piwo klarowne ale po "przepisowym" wlaniu osadu do szklanki piękna opalizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

hmm.. zrobiłem serię różnych piw pszenicznych na tych drożdżach i żadne z nich nie miało piany, mimo że nagazowanie ok. to jedyny taki mój przypadek, a do tego na jednej gęstwie, więc moim zdaniem coś na rzeczy jest.. następne pszenice warzę z płynnymi.

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Albo firma zdechla albo strona :( Szukam wiecej info do beersmitha i ni chu chu :(

Chyba wszystko jest OK. Linki do ich drożdży i specyfikacji tych konkretnych działają. Jak dla mnie najlepsze suchary do weizenów, miałem na nich najlepsze efekty. Natomiast mogę potwierdzić, że we wszystkich piwach piana była słaba. Upatrywałem przyczyny w zacieraniu, zobaczymy czy w tym sezonie będę miał podobne spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Po 10 dniach na burzliwej w Hefeweizenie na tych drożdżach zeszło mi z 10,5 BLG na 4 BLG. Czy ktoś miał podobnie ? Obawiam się, że trochę za słabo. Fermentacja przebiegała na pierwszy rzut oka poprawnie, drożdże ruszyły po 24 godz. od zadania, temp. między 18-20 st. C. Możliwe, że zbyt wysokie temperatury przy zacieraniu (pilnowałem, ale może termometr przekłamuje).

Czy jeśli drożdże rzeczywiście skończyły pracę i zabutelkuję przy tym BLG to jest ryzyko granatów ?

 

dzięki

Edytowane przez Wierzbol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ktoś ma jakieś doświadczenia z megaszybką pracą tych drożdży? Fermentacja w 20 stopniach, zadałem je w nocy z soboty na niedzielę, temp. brzeczki ok. 23 stopnie, całą niedzielę wysoka na 1-2 cm piana, dziś... ani śladu, tylko trochę kłaczków na powierzchni.

Edytowane przez ATP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za każdym razem te drożdże fermentowały tak, że mnie tylko stresowały, bo jedynie lekka pianka była na powierzchni :). Efekt natomiast znakomity, jak na sucharki.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zrobiłem na nich ostatnio Weizena, fermentacja w 18°C to za mało, żeby wyciągnąć aromaty bananowe, nie mam ich wcale. W tle jakieś nieprzyjemne aromaty znane ze sklepowych pszeniczniaków z niskiej półki, nie potrafię nazwać tych aromatów.

 

Uwaga: drożdże te potrzebują bardzo dużo miejsca do pracy, nawet przy wspomnianych 18°C wyłażą z fermentora (20l piwa to zdecydowanie za dużo na typowy fermentor 36l), myślę, że 15l to będzie optymalna objętość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem na nich ostatnio Weizena, fermentacja w 18°C to za mało, żeby wyciągnąć aromaty bananowe, nie mam ich wcale. W tle jakieś nieprzyjemne aromaty znane ze sklepowych pszeniczniaków z niskiej półki, nie potrafię nazwać tych aromatów.

 

Uwaga: drożdże te potrzebują bardzo dużo miejsca do pracy, nawet przy wspomnianych 18°C wyłażą z fermentora (20l piwa to zdecydowanie za dużo na typowy fermentor 36l), myślę, że 15l to będzie optymalna objętość.

 

Wystartowałem z fermentacją w 16 stopniach, stopniowo podnosiłem do 18, 19 i banany słabiutkie natomiast wyszedł mi bardzo wyraźny goździk, żadnych nieprzyjemnych aromatów w moim nie wyczuwam. Potwierdzam pienistość, też mi piwo zaczęło wyłazić z fermentora, a w fermentorze miałem 25 litrów więc troszkę za dużo. Ogólnie z drożdży jestem zadowolony, piwko jest wytrawne i jednocześnie bardzo pełne w smaku. Czas na dunkelweizena. :)

Edytowane przez opeciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.