Skocz do zawartości

Nuty winne w piwie


Bogi

Rekomendowane odpowiedzi

ale mówię to takich Quitapenas,

Quitapenas -Delikatne aromaty.Słodkie w smaku z nutą kawy. - ani słowa o wędzonce czy dymie. Czepiam się panie Nalewkarski arcymistrzu? ;)

-

 

 

Ależ skąd. Tak jak jaras wytłuszczył, właśnie smokey mówi nam, że coś jest wędzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogi myślę, że słowem uzupełnienia należy dodać, że porto występuje w wersji białej i czerwonej. Białe porto idą zdecydowanie w nutę dzikiej róży, miodu, suszonych morel i brzoskwiń. Porto rozróżnia się na ruby i tawny. Ruby to młode porto w aromacie i smaku względnie zbliżone do czerwonego wina z wyraźnymi nutami czerwonych i ciemnych owoców. Tawny to wersje leżakowane dłużej, w aromacie w zależności od długości starzenia, nuty owocowe od trunku bazowego, oraz beczka i jej pochodne jak piepeprz, wanilia, tytoń, skóra, do tego suszone owoce, orzechy. Im starsze tawny tym bukiet zmienia się bardziej w stronę beczki. Dla mnie ruby i tawny to w zasadzie dwa różne trunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O białym nic nie pisałem, bo przez te wszystkie lata się po prostu na nie nie skusiłem, jeszcze :D ale chodzi za mną chip dry. Naturalnie, że dwa różne, bo ruby jest przechowywane w stalowych tankach i praktycznie się nie zmienia, ani nie polepsza, zaś tawny jest leżakowane w beczce i może być coraz lepsze i lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu ciekawostka, babeczka w Sandemanie twierdziła, że ich ruby leżakuje w dębie ale nie dłużej jak 3 lata. :) Polecam wybrać się do Portugalii, piękny kraj, świetna kuchnia, świetni ludzie i porto. :) 40 letnie Ramos Pinto Tawny było genialnym przeżyciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie ta różnica, tam takie wina można znaleźć, to, co trafia do Polski jakością nie grzeszy; podobnie jest z winami hiszpańskimi, do nas trafia półka z wysokich średnia i czasem pojęcie o szczepie, albo w ogóle o winie wyrabiamy sobie błędnie, tutaj szczególnie chodzi o rioję. Widzisz tam dostałeś 40tkę, a u nas tylko 20tkai za jaką cenę.

 

A poza tym, łatwiej i taniej złapać rocznikowe sherry, albo po prostu zawsze smaczną madeirę :D Warto też zwrócić uwagę na wino marsala-nie jest drogie, zawsze w litrówkach, półwytrawne smakuje jak amontillado, a kosztuje ułamek ceny tegoż.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.