Skocz do zawartości

Dominus Tecum, mikrobrowar codera


Rekomendowane odpowiedzi

A co słychac u mojego lambika?

Po tygodniu fermentacji drozdżami S-33 poszedł na cichą, lekko niedofermentowany (5.2 Blg) i dodano saszetkę robaczków Wyeast Lambic Blend.

 

Teraz po 2 tygodniach (22-23°C) ma juz ładną warstwę bąbelków - mam nadzieję, ze to jest to co po angielsku nazywaja pellicle i jest oznaką "burzliwej" infekcji. Teraz trzeba czekać, po ~3-12 miesiącach pellicle powinno opaść i wtedy lambik jest gotowy.

 

Idąc trochę na skróty nastawiłem już Krieka (jestem trochę niecerpliwy, a i sezon wiśni już się kończy). Odebrałem ok. 4L lambika i zalałem nim ~2kg wyszypułkowanych wiśni. Liczę, że za 2 miesiące pierwszy "młody" kriek będzie do degustacji.

 

Na razie lambik ma 4.5 Brix czyli -0.5 Blg ekstraktu pozornego i smakuje lekko "końsko". Dziwne, liczyłem, że szybciej pojawią sie smaczki kwaśne, a końskie będa rozwijać się z czasem...

 

Dużo radości mam z tego piwa, wszystko jest nowe i nieznane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #93 - Wittebrew

 

Piwo w stylu Witbier

Przewidywane OG: 12.5 Blg, FG: 3.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 75%

IBU 16 Kolor 7 EBC

 

skład:

bohemian pils 2.20 kg

monachijski II 0.11 kg

płatki pszenne 2.26 kg

płatki owsiane 0.51 kg

 

kolendra indyjska 11g

świeżo starta skórka pomarańczy 43g (3 duże pomarańcze)

rumianek fix 1g

 

zacieranie

54* - 15'

68* - 60'

->76*

 

gotowanie 70'

lubelski '08 ~3.5% gr. 35 g 60'

przyprawy 5'

 

drożdże Wyeast Witbier

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co słychac u mojego lambika?

Lambiki to biała strona w mojej wiedzy piwowarskiej - kiedy zamierzasz przelać do butelek' date=' ew. jak dalej wygląda proces.[/quote']

Dla mnie też to podróż w nieznane, traktuję to raczej jako "rozpoznanie bojem".

Trudno znaleźć potrzebną wiedzę, nawet na zagranicznych forach. Z tego co wyczytałem, pellicle powinno sie formować parę miesięcy, a po nastepnych paru opaść; u mnie zrobiło sie w 2 tygodnie. Teraz, po manewrach z odlewaniem części na Krieka się rozlazło ;) Może to nie było prawdziwe pellicle, tylko jakieś wznowienie fermentacji drożdżowej?

 

Jak na razie chcę szybko uzyskać Krieka dla żony, czekam tylko aż się trochę zakwasi. Resztę lambika potrzymam pewnie z rok, bedę próbował jak się rozwija. Najlepiej byłoby poświęcić jeden keg na jego przechowanie, i potem zrobić nastepnego lambika i je mieszać (gueuze).

 

W każdym razie będę informował, co sie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #94 - Monachijskie jasne

 

Piwo w stylu Muenchener Helles

Przewidywane OG: 12 Blg, FG: 3 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 75%

IBU 17 Kolor 7 EBC

 

skład:

brewferm pils 4.40 kg

monachijski II 0.35 kg

 

zacieranie

35* - 30'

dekokcja 35->67*

66-67* - 30'

->76*

 

gotowanie 70'

Hersbuecker Youngs '07 ~1.9% sz. 85 g 60'

 

drożdże WLP 833 German Bock

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #95 - Cali Ale

 

Piwo w stylu American Amber Ale

Przewidywane OG: 16 Blg, FG: 4 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 75%

IBU 66 Kolor 33 EBC

 

skład:

brewferm pale 5.20 kg

monachijski II 0.45 kg

caraamber 0.45 kg

crystal 120 (własnej roboty) 0.23 kg

biscuit 0.23 kg

pale chocolate 0.09 kg

 

zacieranie

67* - 60'

->76*

 

gotowanie 70'

marynka '08 ~6.5% sz 80g 60'

lubelski własny '09 ~4% sz 60g 10'

lubelski własny '09 ~4% sz 60g 0'

 

drożdże Wyeast American Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło Matko! 200g chmielu? Zmieściło się w garze? ;)

Bez problemu, kupiłem sobie taką dużą torbę do odsączenia moszczu winnego i trzymam ja w garze, chmiel wrzucam do torby. Poza ostatnim chmieleniem, które idzie prosto do gara, ale dało się utrzymać rozsądną ilość osadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #96 - Weizen Lehr

 

Piwo w stylu Hefe Weizen

Przewidywane OG: 12.5 Blg, FG: 3.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 75%

IBU 13 Kolor 7 EBC

 

skład:

brewferm pils 2.40 kg

pszeniczny 2.40 kg

 

zacieranie

40* - 60'

dekokcja 40*->68*

68*-15'

72*-35'

->76*

 

gotowanie 70'

lublin '08 ~3.6% gr. 25 g 60'

 

drożdże Wyeast 3068 Weihenstephan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadro miało już 3 lata, i ciążyło na nim podejrzenie o infekowanie piwa podczas rozlewu. Spotkała je zasłużona kara. Teraz łatwiej je przechowywać i dolewać wody.

Na młócie leży mały talerzyk, żeby zminimalizowac mieszanie się brzeczki i wody.

Pod talerzykiem masz martwa przestrzeń. Zrób z rurek PCV krzyżak z nawierconymi otworami z boku rurek do położenia na młócie.

BTW od jakiegoś czasu myślę o takim rozwiązaniu i chyba mnie zmobilizowałeś :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW od jakiegoś czasu myślę o takim rozwiązaniu i chyba mnie zmobilizowałeś :beer:

Może uda Ci się wymysleć jakieś wygodniejsze umocowanie do ustawienia wiaderka na garnku.

Z jakiejś resztki blatu albo płyty i dwóch podpórek machnij półkę na ścianę :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW od jakiegoś czasu myślę o takim rozwiązaniu i chyba mnie zmobilizowałeś :tort:

Może uda Ci się wymysleć jakieś wygodniejsze umocowanie do ustawienia wiaderka na garnku.

Można po prostu postawić na jakimś stołku ZA garem.

 

Chociaż ja leję po prostu z mniejszego garnka do młóta powoli o jest oki. Najważniejsze to mieć dość wody wysłodowej na czas - jeśli dolewasz zanim pokaże się młóto, to nie zruszysz złoża filtracyjnego, a strumieniem jednak lepiej przepłukuje się młóto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiejś resztki blatu albo płyty i dwóch podpórek machnij półkę na ścianę :beer:

Przeceniasz moje zdolności manualne :tort:

Najlepiej by było' date=' gdyby wiaderko było pochylone w kierunku kranika, inaczej nie cała woda schodzi[/quote']

Nie wydaje mi się żebym przeceniał. W markecie budowlanym przytną Ci płytę na wymiar i bez problemu dostaniesz podpórkę, którą 2 wkrętami przykręcisz do płoty i na kołki rozporowe umocujesz w ścianie.

Co do pochyłości IMO nie warto, te trochę wody co zostaje to żadna strata a mniej się wychłodzi. Swoja droga szkoda, że pociąłeś fermentor - zamknięty wielokrotnie lepiej trzyma ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż ja leję po prostu z mniejszego garnka do młóta powoli o jest oki. Najważniejsze to mieć dość wody wysłodowej na czas - jeśli dolewasz zanim pokaże się młóto, to nie zruszysz złoża filtracyjnego, a strumieniem jednak lepiej przepłukuje się młóto...

Dla mnie celem jest zminimalizowane obecności w warzelni, jak mnie odwoła jakiś telefon itp, to dalej wysładza się samo, bez ryzyka odsłonięcia młóta.

Co do techniki wysładzania, to ja wyznaję szkołę, że woda powinna przepychać brzeczkę jak tłok, bez mieszania, zraszania, przepłukiwania itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #97 - Wee Heavy

 

Piwo w stylu Strong Scotch Ale

Przewidywane OG: 23.5 Blg, FG: 6 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 75%

IBU 27 Kolor 33 EBC

 

skład:

brewferm pale 8.70 kg

caraamber 0.45 kg

monachijski II 0.23 kg

melanoidynowy 0.23 kg

crystal 120 (własnej roboty) 0.11 kg

pale chocolate 0.11 kg

 

zacieranie

67* - 60'

72* - 10'

->76*

 

gotowanie 90'

aurora '08 ~8% gr. 28g 60'

aurora '08 ~8% gr. 10g 10'

 

drożdże Wyeast American Ale

 

aurora to chmiel "super styrian goldings", dostałem go przypadkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.