Skocz do zawartości

Dominus Tecum, mikrobrowar codera


Rekomendowane odpowiedzi

Oj Coder coś kręcisz, 35IBU???

To zaniedbanie, pozostało po copy-paste. Tak naprawdę powinno być 8 IBU, dolna granica stylu, zaraz to wyedytuję.

 

N.b. przy wyliczaniu IBU przeszedłem z formuły Ragera na Tinsetha, to dodatkowo może zamącić obraz. Tak czy inaczej ostatnio użyłem 25g 3.9%, teraz 20g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Coder coś kręcisz' date=' 35IBU???[/quote']

To zaniedbanie, pozostało po copy-paste. Tak naprawdę powinno być 8 IBU, dolna granica stylu, zaraz to wyedytuję.

 

N.b. przy wyliczaniu IBU przeszedłem z formuły Ragera na Tinsetha, to dodatkowo może zamącić obraz. Tak czy inaczej ostatnio użyłem 25g 3.9%, teraz 20g.

No faktycznie różnica jest spora. Jaki przyjąłeś współczynnik koncentracji? Mnie przy 1.1 wychodzi prawie 9IBU. Swoją drogą widać, że obliczenia IBU nie są ścisłe i rozbieżność między Ragerem a Tinsethem rośnie ze wzrostem IBU.... :rolleyes: 60g Lubelskiego daje wg pierwszego 44IBU według drugiego 35IBU :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem obliczenia porównawcze dla wszystkich metod dostępnych w ProMashu dla 22,7 litra brzeczki 12,8°

METODA IBU

Rager (domyślna) 44,8

Garetz 30

Tinseth (cf=1) 34,4

Generic 36

 

Jak widać wyniki są zastanawiające: domyślna metoda ProMasha daje wynik najbardziej odbiegający od średniej (36,3). Stosowanie ProMasha na ustawieniach domyślnych skutkuje niedochmieleniem?? Coś nie zauważyłem tego.... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczanie IBU to temat na dłuższą dyskusję. Pewne jest, że żaden algorytm nie wylicza tego 100% poprawnie, dużo zależy od technologii danego browaru. Zaleca się po prostu stosować cały czas jeden algorytm i obserwować, jakie piwa nam wychodzą, i wprowadzać odpowiednie własne poprawki.

Ja stosowałem formułę Ragera, bo taką stosuje Zeinasheff w swoich recepturach, ale on jest trochę przestarzały, teraz chcę spróbować Tinsetha który podobno jest najdoskonalszą formułą, szczególnie dla krótszych czasów gotowania.

 

EDIT: jeszcze jedno: róznica o 5 IBU jest niezauważalna w smaku, więc nie warto walczyć o pojedyncze punkty

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczanie IBU to temat na dłuższą dyskusję. Pewne jest, że żaden algorytm nie wylicza tego 100% poprawnie, dużo zależy od technologii danego browaru. Zaleca się po prostu stosować cały czas jeden algorytm i obserwować, jakie piwa nam wychodzą, i wprowadzać odpowiednie własne poprawki.

Ja stosowałem formułę Ragera, bo taką stosuje Zeinasheff w swoich recepturach, ale on jest trochę przestarzały, teraz chcę spróbować Tinsetha który podobno jest najdoskonalszą formułą, szczególnie dla krótszych czasów gotowania.

Czyli ,jak wynika z mojej tabelki, będziesz piwa chmielił mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczanie IBU to temat na dłuższą dyskusję. Pewne jest' date=' że żaden algorytm nie wylicza tego 100% poprawnie, dużo zależy od technologii danego browaru. Zaleca się po prostu stosować cały czas jeden algorytm i obserwować, jakie piwa nam wychodzą, i wprowadzać odpowiednie własne poprawki.

Ja stosowałem formułę Ragera, bo taką stosuje Zeinasheff w swoich recepturach, ale on jest trochę przestarzały, teraz chcę spróbować Tinsetha który podobno jest najdoskonalszą formułą, szczególnie dla krótszych czasów gotowania.[/quote']

Czyli ,jak wynika z mojej tabelki, będziesz piwa chmielił mocniej.

W.g. Ragera wyszło 10 IBU, niby niewiele więcej...

Dobra, wrócę do Ragera, za dużą już mam bazę wiedzy zebrana przy tej formule, prawie 100 warek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W.g. Ragera wyszło 10 IBU, niby niewiele więcej...

Zrobiłem kiedyś arkusz porównujący IBU wyliczane tymi dwiema metodami.

Przy małych gęstościach i/lub niewielkich ilościach chmielu/niskim a-k różnice nie są duże (ok 5IBU).

Ale już np przy 20°Blg Rager pokazuje 40IBU a Tinseth tylko 26.

 

teraz chcę spróbować Tinsetha który podobno jest najdoskonalszą formułą, szczególnie dla krótszych czasów gotowania.

Hmmm, a to ciekawe, bo tak do ok 30 minut to IBU wyliczane tymi dwiema metodami są bardzo podobne.

Pomijam tu czasy bardzo krótkie, bo wg formuł które znalazłem, to dla nawet dla 0 minut wg Ragera daje już jakieś 5 IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam tu czasy bardzo krótkie, bo wg formuł które znalazłem, to dla nawet dla 0 minut wg Ragera daje już jakieś 5 IBU.

Hmmm, wynika z tego, że twórcy ProMasha zmienili tę formułę bo wychodzi 0IBU dal czasu gotowania 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam tu czasy bardzo krótkie' date=' bo wg formuł które znalazłem, to dla nawet dla 0 minut wg Ragera daje już jakieś 5 IBU.[/quote']

Hmmm, wynika z tego, że twórcy ProMasha zmienili tę formułę bo wychodzi 0IBU dal czasu gotowania 0.

Chyba rzeczywiście zmienili, ale tylko dla 0 minut. Wg ProMash dla 0" jest 0IBU, a w zakresie od 1-5" jest 5IBU. I to już się mniej wiecej zgadza z arkuszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście zmienili, ale tylko dla 0 minut. Wg ProMash dla 0" jest 0IBU, a w zakresie od 1-5" jest 5IBU. I to już się mniej wiecej zgadza z arkuszem.

Zgadza się. Tu widać przewagę Tinsetha. Cholera szkoda, że oznaczanie IBU jest tak skomplikowane, chętnie bym sprawdził jak się sprawy mają naprawdę. Z drugiej strony jest to jednak "dzielenie włosa na czworo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #121 - Białe Brugijskie

 

Piwo w stylu Witbier

Przewidywane OG: 12.8 Blg, FG: 3.5 Blg, vol: 24.5L, przy wydajności 80%

IBU 11 Kolor 7 EBC

 

skład:

pils bohemian weyermann 2.10 kg

płatki pszenne 2.00 kg //w tym ~80g maki pszennej, bo mi zabrakło płatków

płatki owsiane 0.50 kg

biscuit 0.10 kg

cukier stołowy 0.25 kg

zakwaszający 0.10 kg

 

przyprawy:

kminek 0.5 g

kolendra indyjska 15g

świeżo starta skórka z 5 dużych pomarańczy 115g

 

zacieranie: (kranówka + 50% RO)

słody do 4.5 l wody w 52°C + słód zakwaszający

w tym czasie kleikuję płatki: 15l wody + płatki, gotowane 25 min. Po gotowaniu zostawiam na 1/2h do przestygnięcia.

zwracam dekokt + 2L zimnej wody

 

66* - 15'

72* - 1h 15'

->77* //+ 8 l wrzątku

 

wysładzanie 8L wody 72* + 2 ml kwasu mlekowego

 

ostatni cienkusz 4Blg, dostaję ok. 28L 10 Blg

 

gotowanie 90'

lublin '09 4.4% gr. 17g 60'

lublin '09 4.0% sz. 15g 15' + cukier

łyżka mąki (rozprowadzona zimną wodą) 10'

połowa przypraw na 10'

połowa przypraw na 3'

 

drożdże Wyeast Witbier

120 ml gęstwy

 

Ta warka to w zasadzie kopia Blanche de Bruges, tylko zacierałem trochę wytrawniej, i dałem mniej skórki bo tamto wyszło jak pomarańczowa Mirinda. Dałem też długą przerwę w 72*, bo piana była marna, może to pomoże.

 

Byż może po fermentacji burzliwej zainfekuję je jeszcze Lactobaccillusem pozostałym po Berliner Weisse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajesz cukier - poprzednio trzcinowy, teraz zwykły. W jakim celu?

Cukier dodaje się, zeby uwytrawnić piwo, szczególnie te mocne. W przypadku witbiera moim zdaniem nie ma to sensu, można sterować wytrawnością przez temperaturę zacierania. Ale taki właśnie miałem przepis, z książki Clonebrews (zapewne receptura była oryginalnie z ekstraktów), piwo wyszło dobre więc teraz boję sie cokolwiek zmieniać. Podobnie błędem jest zadawanie przypraw na 10 minut, obecnie panuje zgoda, że maximum to 5 minut gotowania. Ale co zrobić, skoro działa w praktyce, to tym gorzej dla teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #122 - IRA

 

Piwo w stylu Irish Red Ale

Przewidywane OG: 13.5 Blg, FG: 3.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 80%

IBU 25 Kolor 39 EBC

 

skład:

castle pale 4.50 kg

crystal 120 Lov (własnoręcznie robiony) 0.15 kg

karmelowy jasny 0.13 kg

caraamber 0.07 kg

pale chocolate 0.10 kg

palony jęczmień 0.08 kg

 

zacieranie: (kranówka + 25% RO)

15L wody w 72°C

 

66-68°C - 1h

->77* (+12L wody)

 

wysładzanie 8L wody 72*

 

ostatni cienkusz 6Blg, dostaję ok. 28L 11 Blg

 

gotowanie 90'

Aurora'08 gr 8% 20g - 60'

 

drożdże Wyeast Irish Ale

Starter 1L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berliner Weisse przelałem na cichą, to już 7 tydzień na burzliwej a jeszcze nie gotowe, przestraszyłem sie, że drożdże w końcu zaczną autolizę. Pachniało nieładnie - stęchlizną, grzybami.... A kwaśnie nie jest prawie wcale, potrzymam je do skutku, najwyżej w końcu wyleję,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@coder

 

jaja jak berety :D

 

ja wczoraj wpuściłem kwaskowatą pszeniczkę (20 butelek) w kibel a ludzie takie coś piją :D

Tak na poważnie piwko ma prawie rok, w smaku typowy pszeniczniak ale niestety kwaskowaty - dla mnie nie pijalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #123 - Ray Helles

 

Piwo w stylu Muenchener Helles

Przewidywane OG: 12.5 Blg, FG: 3 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 80%

IBU 20 Kolor 8 EBC

 

skład:

pils bohemian weyermann 3.75 kg

carapils 0.50 kg

monachijski II 0.40 kg

 

zacieranie: 15 litrów (kranówka + 50% RO +3g CaCl2) 72*

67* - 15'

70-72* - 45' //dolanie 6L wrzątku

->77* //dolanie 6L wrzątku

 

wysładzanie 8L wody 72*

 

gotowanie 90'

perle '09 8% gr. 15g 60'

tettnanger '09 4.1% gr. 16g 20' + łyżeczka mchu irlandzkiego

hersbuecker '09 4.0% gr. 14g 5'

 

drożdże Wyeast Munich Lager

gęstwa ok. 200 ml

 

Kolejny Helles z książki Raya Danielsa, tym razem zasyp; mozna powiedzieć; standardowy.

Coś te drożdże są podejrzane, strasznie słabo flokulują, może trochę zmutowały przez to długie mrożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #124 - 848 Helles

 

Piwo w stylu Muenchener Helles

Przewidywane OG: 12.5 Blg, FG: 3 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 80%

IBU 19 Kolor 6 EBC

 

skład:

pils bohemian weyermann 3.75 kg

carapils 0.45 kg

wiedeński 0.11 kg

monachijski 0.12 kg //zabrakło wiedeńskiego

pszeniczny 0.23 kg

 

zacieranie: 14 litrów (kranówka + 50% RO +2g CaCl2) 73*

66* - 15'

70-72* - 45' //dolanie 6L wrzątku

->77* //dolanie 7L wrzątku

 

wysładzanie 8.5L wody 72*

 

gotowanie 90'

perle '09 8.2% gr. 14g 60'

tettnanger '09 4.1% gr. 14g 15' + łyżeczka mchu irlandzkiego

saaz '09 3.5% gr. 28g 1'

 

drożdże Wyeast Bohemian Lager

gęstwa ok. 200 ml

 

Przepis ze strony http://webpages.charter.net/azoreanbrewer/

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacieranie: 14 litrów (kranówka + 50% RO +2g CaCl2) 73*

66* - 15'

70-72* - 45' //dolanie 6L wrzątku

->77* //dolanie 7L wrzątku

 

Przepis ze strony http://webpages.charter.net/azoreanbrewer/

A skąd ten sposób zacierania?

Jak nie robię dekokcji, to robię Hoechkurz: 62/72. Tyle, że jak zaczynam od 62 do dostaję zbyt fermentowalną brzeczkę, nawet jak robię bardzo krótką przerwę 62, więc podwyższam temperaturę aż doszedłem do takich wartości. Na podstawie doświadczenia, w ciemno wiem, że ta brzeczka skończy na 3 Blg.

 

A przerwę 72 staram się robić jak najdłuższą, bo chyba poprawia mi to pianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #125 - Karger Weizenbock

 

Piwo w stylu Weizenbock

Przewidywane OG: 18 Blg, FG: 4.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 80%

IBU 15 Kolor 27 EBC

 

skład:

pszeniczny 4.00 kg

monachijski I 0.65 kg

pils 1.90 kg

caramunich I 0.15 kg

carafa special I 0.10 kg

 

malanoidynowy 0.10 kg

zakwaszający 0.05 kg

 

 

zacieranie: 15 litrów (1/4 RO) + słody + 2g CaCl2

40* - 90'

dodaję 50g słodu zakwaszającego

50* - 10'

67* - 60' //dolewka 12l wrzątku

72* - 30'

->77*

 

wysładzanie 8L wody 70* + 1 ml kwasu fosforowego

 

gotowanie 90'

Tettnanger '09 gr 4.1% 30g 60'

1 łyżeczka mchu irlandzkiego 15'

 

ładny przełom

 

drożdże Wyeast 3086

150 ml czystej gęstwy (z Weizen Lehr)

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakim celu użyłeś mchu irlandzkiego?

czy zmętnienie na zimno jest wg Ciebie jakimś problemem w takich piwach?

zresztą przy takiej ekstraktywności, ~18°Blg, chyba nie powinno piwa się podawać zbyt zimnego, myśel że min 10°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.