Skocz do zawartości

Dominus Tecum, mikrobrowar codera


Rekomendowane odpowiedzi

Pochwal się jak Ci szło filtrowanie.

Naszą ostatnią warkę z płatkami gryczanymi (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=82699) filtrowaliśmy ponad 4 godziny.

Mamy złudzenie, że płatki gryczne zatykają filtrator. Czy z kaszą jest podobnie?

Bardzo nam odpowiada smak piw gryczanych, ale warzenie piwa ma być przyjemnością, a nie udręką.

 

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się jak Ci szło filtrowanie.

O dziwo bez żadnych problemów. Przez pomyłkę nawet nie podgrzałem zacieru dostatecznie przy mash-out, ale i tak poszło bez żadnych problemów, może dlatego, że warstwa młóta była dość cienka, a i śrutowałem dość grubo.

 

A czy płatki śrutowałeś? Słyszałem, ze to właśnie powoduje zatkanie filtracji.

 

Za to błedem było skleikowanie płatków i kaszy w przeddzień warzenia - przegotowałem je i zostawiłem w 5L garnku, na drugi dzień garnek był szczelnie wypełniony twardą galaretą, miałem wielkie problemy, zeby to rozmieszać w zacierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatków nie kleikowaliśmy, daliśmy je razem z ześrutowanymi słodami do zacierania. Możliwe, że przyczyną morderczej filtracji był zbyt drobno ześrutowany słód. Śrutownik był ustawiony do zwilżonego śłodu, a śutowliśmy suchy.

 

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #89 - 08/15

 

Piwo w stylu Hefe Weizen

Przewidywane OG: 12.5 Blg, FG: 3.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 75%

IBU 9 Kolor 7 EBC

 

skład:

pils 2.40 kg

pszeniczny 2.40 kg

melanoidynowy 0.10 kg

 

zacieranie

67* - 50'

->74*

 

gotowanie 70'

saaz '07 2.8% gr. 25 g 60'

 

drożdże Wyeast 3068 Weihenstephan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #89 - 08/15

 

Piwo w stylu Hefe Weizen

 

zacieranie

67* - 50'

->74*

 

gotowanie 70'

saaz '07 2.8% gr. 25 g 60'

 

drożdże Wyeast 3068 Weihenstephan

Zamierzasz obalić mit przerwy ferulikowej? No ciekaw jestem efektów :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzasz obalić mit przerwy ferulikowej? No ciekaw jestem efektów :)

Też jestem ciekaw. Aczkolwiek kiedyś zacierano dekokcyjnie już od 35°C i trwało to dojść długo. Jeśli by się sprawdziło było by ciekawie. Jako, że ostatnio widuję opisy trendu na lenia uprościło by to sprawę piw pszenicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to chcę porównać dekokcję i infuzję; mam coraz więcej danych, że nie ma różnicy.

 

Mit przerwy ferulikowej obalił już Kaiser:

http://www.homebrewtalk.com/f128/how-much-effect-does-ferulic-acid-rest-have-122375/

 

Zrobił 2 pszenice z przewą i bez; nie ma róznicy w smaku.

Podobno, żeby przerwa ferulikowa zadziałała, musi byc naprawde długa i najlepiej przy podwyższonym pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Coder. Od ponad roku czytasz te zagraniczne fora, ludzie mają mieszane uczucia przez te obalanie mitów. :cool2:

Gdybym znał język też bym to czytał, bo jest to interesujące. Cieszę się, że jesteś w śród nas (przynajmniej mnie ciemniaka) i przekazujesz tak cenne informacje. "+"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie mają mieszane uczucia przez te obalanie mitów. :cool2:

Dziękuje za plusa i cieszę się, że moje informacje się przydają.

 

W przeszłości nieźle mi się obrywało za to obalanie mitów, więc teraz te bardziej kontrowersyjne informacje raczej zatrzymuję dla siebie, przynajmniej do czasu aż ich sam nie wypróbuję, albo aż ktoś wprost mnie zapyta.

 

A brzeczka po całonocnym chłodzeniu w wodzie z lodem zeszła do 16*. Da się warzyć, nawet w te upały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Coder z kontrowersjami bywa tak, ze ciężko je przełknąć. Ale ktoś musi to w końcu powiedzieć.

 

Podobnie jak ty wydaje mi się, ze zacieranie nie ma aż tak dużego wpływu na piwo. Warzyłem weizena na kilka sposobów i najlepszy wychodzi mi zacierany na lenia, w jednej przerwie 66 st przez 60 minut. Jak będę warzył pilsy tej zimy tez będę zacierał go po brytyjsku. Jest tyle innych elementów podczas warzenia, które są istotniejsze i maja mocniejszy wpływ na smak piwa, niż sposób zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to chcę porównać dekokcję i infuzję; mam coraz więcej danych, że nie ma różnicy.

 

Mit przerwy ferulikowej obalił już Kaiser:

http://www.homebrewtalk.com/f128/how-much-effect-does-ferulic-acid-rest-have-122375/

 

Zrobił 2 pszenice z przewą i bez; nie ma róznicy w smaku.

Podobno, żeby przerwa ferulikowa zadziałała, musi byc naprawde długa i najlepiej przy podwyższonym pH.

Obejrzałem sobie jeden z tych artykułów, do których odwołuje się Kaiser i wynika z niego, że pH powinno być w okolicy 5,8. Co do czasu przerwy to wydłużenie jej z ok. 20minut do 2h zwiększa ilość kwasu ferulikowego dwukrotnie. Z wykresu widać też, że w samym ziarnie słodowym występuje pewna ilość kwasu ferulikowego i jest ona mniej więcej podwajana podczas typowej 20' przerwy. Inna ciekawostka, to optymalna temp. przerwy ferulikowej: 40°C a nie 44° jak to najczęściej spotyka się w naszych opracowaniach.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to chcę porównać dekokcję i infuzję; mam coraz więcej danych, że nie ma różnicy.

Witam w klubie - podobne zdanie mam ja i Mapajak :) (oraz wiele innych osób, ale Mapajak ma na koncie różne nagrody w konkursach, dlatego się nim podparłam :))

 

Co do ferulikowej - pszenicę robię w standardowym przedziale 63->61 i 73->71, właśnie dlatego, ze po iluś zrobionych warkach piwa pszenicznego zauważyłam, że nie ma różnicy w smaku, niezależnie od metody zacierania.

Edytowane przez Marusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efekt tworzenia sie melanoidyn mozna uzyskac różnymi efektami, np. zamiast dekokcji dorzucając trochę słodu melanoidynowego (co coder właśnie zrobił). w audycjach Jamila kilkukrotnie się ten temat pojawiał i zdanie osób ze środowiska brewing network było takie, że albo dekokcja, albo dajemy melanoidynowego, albo gotujemy brzeczkę nieco dłużej.

 

dane z eksperymentów dennyego conna wskazujących, że dekokcja nie przynosi poprawy w smaku umieszczałem już na naszym forum.

 

ale i tak lubię dekokcję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale i tak lubię dekokcję :-)

Ale za co? :)

Przyznam, że dekokcję traktowałem po macoszemu, nie przykładałem do rzeczonej wagi. Może inaczej, bez pomiaru pH miałem obiekcje do gotowania błotka (zdarzyło się kilka razy). Nadal ją tak traktuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tej dekocji jednak może być - spójrzmy choćby na dokonania weny.

 

Zwróćmy uwagę kto robi te piwa testowe do porównania dekokcji i infuzji. Sami mistrzowie, mają dopracowany proces, RIMS-y, mieszadła, mogą utrzymać temperaturę infuzji do 0.5*. Może w naszych niedoskonałych browarkach dekokcja ma jakiś dodatkowy wpływ stabilizujący, pokrywający wady procesu. Np. zauważyłem, że przy gotowaniu po dekokcji jest dużo mniej piany, mniej białek się wytrąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #90 - Blanche de Bruges

 

Piwo w stylu Witbier

Przewidywane OG: 11 Blg, FG: 3 Blg, vol: 25L, przy wydajności 75%

IBU 11 Kolor 7 EBC

 

skład:

bohemian pils 2.10 kg

monachijski II 0.15 kg

torrified wheat 1 kg

płatki pszenne 1 kg

płatki owsiane 0.5 kg

cukier 250g

 

kolendra indyjska 15g

kminek 0.5g

świeżo starta skórka pomarańczy 70g (6 pomarańczy)

 

zacieranie

dekokcja 54*->68* (dekokcja amerykańska = kleikowanie samych płatków!)

68*->64* - 60'

72* - 10'

->78*

 

gotowanie 70'

lubelski '06 ~2% gr. 30 g 60'

lubelski '06 ~2% gr. 15 g 15'

połowa przypraw 5'

połowa przypraw 1'

 

drożdże Wyeast Witbier

 

Straszny upał, nie warto się męczyć z warzeniem w taka podgodę, nastepna warka poczeka na lepszą aurę.

 

EDIT: Trochę zmieniłem recepturę w stosunku do poprzedniej Blanche de Bruges i nie wyszło to piwu na zdrowie...

Lepiej używać dawnej receptury:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Witbier,_Piotr_Wypych_(coder)

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #91 - Lambicus Piatzii

 

Piwo w stylu Lambic

Przewidywane OG: 13.1 Blg, FG: 1.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 75%

IBU ~5 Kolor 7 EBC

 

skład:

weyermann pils 3.10 kg

płatki pszenne 2.20 kg

 

zacieranie

40* - 15'

50* - 15'

66*->64* - 45'

71->70* - 30'

->76*

 

wysładzanie wodą 90* (!)

 

gotowanie 90'

lubelski '06 gr. postarzony w piekarniku i przewietrzony ~0.5% a-k 85 g 90'

 

drożdże S-33 do głównej fermentacji

Wyeast Lambic Blend do fermentacji cichej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #92 - Scottish Export

 

Piwo w stylu Scottish 80/-

Przewidywane OG: 10.1 Blg, FG: 3.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 70%

IBU 16 Kolor 30 EBC

 

skład:

brewferm pale 3.20 kg

monachijski II 0.23 kg

caramunich I 0.45 kg

melanoidynowy 0.23 kg

caraaroma 0.11 kg

pale chocolate 0.09 kg

 

zacieranie

70* - 60'

->76*

 

gotowanie 70'

East Kent Golgings'08 ~4.2% gr 30g 60'

 

drożdże Wyeast American Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.