Skocz do zawartości

Dominus Tecum, mikrobrowar codera


Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że zrobiłeś tak:

 

Pale ale - 3 kg

Brown - 0,3 kg

Caramunich typ I - 0,3 kg

Pszenica Prażona - 0,3 kg

Czekoladowy Castle Malting (900EBC) - 0,17 kg

 

Po pierwsze wziąłeś za dużo ciemnych słodów, w recepturze jest 10 uncji czekoladowego, czyli 0.28 kg, może coś źle usłuszałeś. Poza tym widzę, że masz lepszą wydajnośc i zmniejszyłeś ilość słodów, ale nie do końca prawidłowo: zmniejszyć należy tylko słód podstawowy: pale ale, słody specjalne trzeba zostawić w takiej ilości jak w recepturze. I wreszcie jako Crystal 40 ja wolę używać Caraamber niż Caramunich I, mają zbliżoną barwę, ale Caramunich ma moim zdaniem za dużo charakteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Chyba za mało tych ciemnych słodów jednak... Wszystko dobrze usłyszałem tylko inaczej rozumowałem :D Ja przepis Jamila widzę w ten sposób:

 

Pale ale 4,3kg 78,9%

Brown one lb 8,3%

Crystal 40 one lb 8,3%

Chocolate 280 gram - 9 - 10 uncji 4,6%

 

I mój zasyp dopasowałem procentowo - poza tym myślałem, że skoro przepis Jamila jest na warkę 23 litrów to naturalnym jest zmienić ilość wszystkich surowców ( warzę 20- litrowe ). Wydaję mi się jednak, że masz racje. Przy zlewaniu jak próbowałem tego piwa to paloność była bardzo delikatna tymczasem zgodnie z tą recepturą powinna być całkiem mocna by po 2 miesiącach leżakowania osłabnąć.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to dobrze, jeżeli zmieniasz wielkość warki z 23 na 20L to powienieneś przeskalować wszystkie składniki, ale jeżeli skalujesz ze względu na wyższą wydajność, to tylko słody podstawowe, te scukrzane.

W sumie jednak nie ma sensu zmieniać wielkości wybicia - z tych warek 23L ja kończę zwykle z 20-21L w fermentorze + ew. 1L rezerwy.

 

Co do paloności, to wyjdzie w praniu: każdy ma inne słody, czasem jaśniejsze, czasem zwietrzałe, i my wrzucamy je pod koniec zacierania, a Jamil od razu, więc i tak trzeba będzie robić korekty na smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #194 - Białe Brugijskie

 

Piwo w stylu Witbier

Przewidywane OG: 12.8 Blg, FG: 3.5 Blg, vol: 24.5L, przy wydajności 80%

IBU <10 Kolor 7 EBC

 

skład:

pale ale brewferm 2.10 kg

pszenica niesłodowana 2.00 kg

płatki owsiane 0.50 kg

biscuit 0.10 kg

cukier stołowy 0.25 kg

zakwaszający 0.10 kg

 

przyprawy:

kminek 0.5 g

kolendra indyjska 15g

świeżo starta skórka z 4 dużych pomarańczy i 4 mineoli 80g

 

zacieranie: (20L kranówka + 50% RO)

65-66* - 60'

->74* //+ 8 l wrzątku

 

wysładzanie 8L wody 72* + 1 ml kwasu mlekowego

 

gotowanie 60'

zwietrzały 5-letni perle ~1.0% sz. 50g ' FWH - chmielenie brzeczki przedniej

+ cukier

połowa przypraw na 10'

połowa przypraw na 1'

 

drożdże Wyeast Witbier starter 1L z saszetki

 

Wydajność wyszła dużo gorsza od zakładanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #195 - Danger Close

 

Piwo w stylu Witbier

Przewidywane OG: 11.8 Blg, FG: 3.5 Blg, vol: 24.5L, przy wydajności 60%

IBU 13 Kolor 7 EBC

 

skład:

pils strzegom 2.30 kg

pszenica niesłodowana 2.50 kg //skleikowana 30 min

płatki owsiane 0.50 kg

biscuit 0.13 kg

cukier stołowy 0.40 kg

zakwaszający 0.15 kg

 

przyprawy:

kminek 1 g

kolendra indyjska 15g

2 duże pomarańcze całe (z wyciśniętym sokiem, połówki)

15 g suszonej skórki curasao

 

zacieranie: (20L kranówka)

65-66* - 60'

72* - 10'

->75* //+ 8 l wrzątku

 

wysładzanie 8L wody 72* + 2 ml kwasu mlekowego

 

gotowanie 70'

Cascade '10 sz. ~6.7% 15g 60'

Mittelfrueh '10 gr. ~3.5% 10g 10'

połowa przypraw na 10' + cukier + skórki curasao

połowa przypraw na 5' + połówki pomarańczy

 

drożdże Wyeast Witbier 100ml gęstwy 1 dniowej

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dzisiaj siedzę nad witbierem.

 

Płatki pszenne kleikowałem 20' w 48°C , potem 4,5h od 66°C do 45°C i zrezygnowałem z gotowania ze względu na tak długi czas. Czy słusznie?

 

Całe pomarańcze też kiedyś dawałem, ale nie byłem zbyt zadowolony (zresztą całe piwo było nie udane). Robisz tak pierwszy raz, czy już masz wcześniejsze doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dzisiaj siedzę nad witbierem.

 

Płatki pszenne kleikowałem 20' w 48°C , potem 4,5h od 66°C do 45°C i zrezygnowałem z gotowania ze względu na tak długi czas. Czy słusznie?

Ja pszenicę zawsze kleikuję 30 min w 66°C i podgrzewam wrzenia i wlewam do zacieru. Po co tak długi czas kleikowania? Temperatura też niska, powinno być >65°C .

 

Robiłem też Witbiera bez kleikowania pszenicy (z przypadku, zmieszałem słody i pszenicę przed śrutowaniem) - wydajność efektywna wyszła taka sama 79% :cool:

 

Ps. Aha, to podgrzewanie do wrzenia kleiku stosuję tylko po to, żeby wykonać dekokcję 1 warową i podniesienie temperatury zacieru z 50°C na 62°C.

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem, kleikowanie z dodatkiem słodu i przerwami jak przy zacieraniu to wymysł browarów przemysłowych, żeby zaoszczędzić na energii. Działa to dobrze, ale zwykłe gotowanie chyba nie gorzej.

 

Co do pomarańczy to przymiarka do Witbiera na skalę przemysłową - do 5 hektolitrów nie da się przecież zetrzeć tyle skórki na tarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomarańczy to przymiarka do Witbiera na skalę przemysłową - do 5 hektolitrów nie da się przecież zetrzeć tyle skórki na tarce.

zależy jaką kto ma tarkę. A na pewno można kupić skórkę pomarańczy w 5 kg wiaderkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jaką kto ma tarkę. A na pewno można kupić skórkę pomarańczy w 5 kg wiaderkach

Ale podejrzewam, że jest to cała skórka, razem z tą białą częścią, która nie powinna trafiać do warzenia.

 

A kolega mi opowiadał, że widzał w jakimś belgijskim browarze, jak wrzucali całe połówki pomarańczy (wyciśnięte) do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jaką kto ma tarkę. A na pewno można kupić skórkę pomarańczy w 5 kg wiaderkach

Ale podejrzewam' date=' że jest to cała skórka, razem z tą białą częścią, która nie powinna trafiać do warzenia.[/quote']

Warto byłoby skontaktować się z kimś kto takie rzeczy rozprowadza czy produkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FG przypadkowe, czy zamierzone?

Nie lepiej by było odwrotnie chmielić? Mittelfruh ładnie podkreśliłby Cascade.

Nie wiem czemu, ale do Witów nie zaleca się chmieli amerykańskich na aromat (vide artykuł w ostatnim Piwowarze). A Cascade kiedyś użyłem na goryczkę do Witbiera, który wygrał w Żywcu, więc kontynuuje to.

 

A FG ok. 3.5 byłoby niezłe. Co wyjdzie, trudno powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomarańczy to przymiarka do Witbiera na skalę przemysłową - do 5 hektolitrów nie da się przecież zetrzeć tyle skórki na tarce.

To będzie pierwsze piwo warzone w nowym browarze? W ogóle to gratuluje wyboru tego stylu. Według mnie ma on szanse na duże powodzenie na rynku piwnym w Polsce. Przynajmniej ja i moi znajomi się będę cieszyć że tak znakomite piwo będzie w sprzedaży. A wiem co piszę bo nie raz robiłem Witbiera wg. twojej receptury :cool:

W ogóle to ten styl przekonał mnie do warzenia piwa w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale do Witów nie zaleca się chmieli amerykańskich na aromat (vide artykuł w ostatnim Piwowarze). A Cascade kiedyś użyłem na goryczkę do Witbiera, który wygrał w Żywcu, więc kontynuuje to.

Myrcen gryzie się z fenolami.

Niedawno warzyłem Weizena z Hersbruckerem na goryczkę i Amarillo + Cascade na aromat. Wprawdzie jeszcze trochę młody i nie poukładany, ale nie jest taki znowu zły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #196 - Jigaboo Stout

 

Piwo w stylu American Stout

Przewidywane OG: 17.5 Blg, FG: 4.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 80%

IBU 60 Kolor 90 EBC

 

skład:

pils strzegom 5.80 kg

caraamber 0.45 kg

palony jęcznień 0.35 kg

carafa III 0.10 kg

czekoladowy 0.30 kg

pale chocolate 0.15 kg

 

zacieranie: (kranówka 27L 72°C)

 

66-67°C - 60'

->75°C

 

wysładzanie 10L wody 60°C

 

gotowanie 90'

 

Northern Brewer '10 gr ~11.5% 40g 60'

Cascade '10 sz ~5% 33g 5'

 

mech irlandzki - 3g 15' +1g pożywki dla drożdzy

 

drożdże Wyeast British Ale, gęstwa 2 dniowa 150 ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.