Skocz do zawartości

Dezynfekcja chmielu


BeerGrill

Rekomendowane odpowiedzi

Szyszki chmielu wylane po chmieleniu pod drzewka owocowe leżą po kilka mies. i nawet nie gniją , w końcu poddają się , ale czas który wytrzymują na ziemi bez degradacji imponujący . Tłymaczenie tylko jedne ma w sobie dość dużo antyseptyku .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem warzenie od zrobienia 3 piw na raz. W jednym dostałem infekcji, a ono było jedyne chmielone na zimno. Od tego czasu wole dmuchać na zimne, tym bardziej ze odkazenie w clo2 w niczym nie szkodzi piwu ani chmielowi. Co do chmielu to z tego co wiem ma właściwości antyseptyczne a nie odkazajace, co znaczy ze powstrzymuje rozwój bakterii na swojej powierzchni a nie je zabija. A że nawet mała ilość bakterii może zepsuć piwo tez się już przekonałem - podczas rozlewu wpadła mi do piwa jedna igła z choinki, i wyszedł z tego piwa kwas. Wole nie sprawdzać czy wieksza ilość bakterii będzie na 50g chmielu czy na jednej igle z choinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chmielu muszą być na bank jakieś dzikie drożdże, wiec lepiej jakiś go zdezynfekować, pojęcia nie mam jak ,nigdy tego nie robiłem ;).

Chmiel się suszy w temperaturze 60 stopni, a to chyba wystarczy, żeby ubić drożdże.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, że szyszki z własnego chmielu to lepiej jakoś tam sobie zdezynfekować przed wrzuceniem na cichą :)

A niby w czym różnica w szyszkach swojej produkcji od szyszek zbieranych na plantacjach premysłowo ? Pomijająć fakt że w zbieranym maszynowo więcej śmieci . Co dotyczy aspiektu czy wogule dezynfekować czy nie , no to sprawa idywidualna . Znam tylko jeden przypadek kiedy chmiel spleśniał w woreczku , po prostu nie był suszony i tak leżał w loduwce kilka mies. u kolegi , mówił że miał nie przyjemny zapach . Dobrze wysuszony i szczelnie zapakowany , zwłaszcza próżniowo ( jak ktoś ma pakowarkę :okey: ) nie stanowi problemu , tak sądzę .

 

P.s. Ja suszę w temp 45-48C , 60C niejako za dużo IMHO .

 

P.s. Jak byś kiedyś zdecydował na dezynfekcje , to prędzej bym sprawdził jak by to wyglądało w mikrofali , na pewno żadne drobnoustroi które mają w swoim składzie choć kilka malekuł wody nie przezyją . Ale to czysto teoretyczne rozważania . Bo .... trzeba sprawdzić reżymy mocy i skutki oddziaływania mikrofal na chmiel .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mikrofalę radzę uważać. Raz wstałem chmiel to później tydzień wietrzyłem mikrofalówkę. chmiel zaczął się filc jak tytoń. 5g granulatu 650w 3min. Po około 2 min z mikrofali zaczęło się tlić. W oczy gryzło niemiłosiernie O smrodzie w domu i wojnie za to już nie wspominam...

Edytowane przez Marciu11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel się suszy w temperaturze 60 stopni, a to chyba wystarczy, żeby ubić drożdże.

tjaa dlatego przyjmujemy że całą resztę żeby zdezynfekować gotujemy chociaż 15 minut w 100 stopniach, a chmiel wystarczy trochę w 60 stopniach potrzymać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel się suszy w temperaturze 60 stopni, a to chyba wystarczy, żeby ubić drożdże.

tjaa dlatego przyjmujemy że całą resztę żeby zdezynfekować gotujemy chociaż 15 minut w 100 stopniach, a chmiel wystarczy trochę w 60 stopniach potrzymać...

W 100 stopniach gotujemy, żeby pozbyć się bakterii, a ja pisałem o drożdżach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Ostatnio zakupiłem trochę szyszek chmielu Cascade na allegro, czytając ten wątek zastanawiam się czy warto takie szyszki zdezynfekować przed chmieleniem na zimno czy przed samym wrzuceniem do kega. Nie chciałbym sobie zainfekować piwka. Jeden kolega radzi żeby zanurzyć je w Clo2, ale może można je również wymoczyć przez kilka minut w szklance spirytusu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.