Skocz do zawartości

Kadź zacierno-filtracyjna - Zrób to sam. (lodówka turystyczna)


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Prosty patent - "kompot chmielowy": gotujesz chmiel w garnku ok 3 L dla goryczki (z godzinę w czasie warzenia) potem dodajesz do brzeczki, podgrzewasz do 90 C, dosypujesz aromatyczny i 10 minut w 90 C i styka - praktycznie to przetestowałem, piwo jest nachmielone, a nawet niektóre warki wręcz przechmielone. Jak się nudzisz to gotuj 90 minut....

to znaczy że brzeczki nie gotujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy że brzeczki nie gotujesz ?

Stosuję surogat gotowania - kociołek na maxa (czyli 90- 95 C) i trzymam tak zaleznie od nastroju 10, 30, czasem i 60 minut. Piękny przełom zawsze jest, zmętnienia na zimno nie mam (w temp 10 C)

 

Gotowania sensu stricto nie stosuję, bo i po co...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe

ja już się przymierzam do pasteryzacji w minikegach 5l bo w butelkach za dużo roboty.

 

Mi to nie przeszkadza, może być i pasteryzowane, na enzymach itp, najważniejsze by mi smakowało. Niektóre sklepowe też są "udoskonalane" i smakują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Trochę odświeżam ten stary temat ( przy czytaniu postów od końca tak się może zdarzyć ) Może jestem wygodny ale czy mógł by ktoś krok po kroku - bo z całej dyskusji rożne wioski się nasuwają..- bez zbędnych dywagacji opisać ten sposób zacierania ? oraz podać sprawdzone przepisy na zacieranie jedno-temperaturowe ?

 

edit : bo zapomniałem dopisać istoty postu :)

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lodówki wlewasz wodę o temperaturze ok. 74oC, wsypujesz ześrutowany słód, mieszasz, zamykasz. Po godzinie filtrujesz.

Nie musisz jednak zacierać jednotemperaturowo. Możesz zacząć od mniejszej ilości wody i temperatury podnosić poprzez dolanie odpowiedniej ilości wrzątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz robić lodówkę poczytaj jeszcze na wiki Fermentor z kranikiem wielofunkcyjny i na forum Kadź zacierna= wiadro z kranikiem Do zrobienia w 30 min :) Jednotemperaturowe to nuda znaczy na angola znaczy na bryta jak mówi Makaron ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo: ongiś w plikowni był arkusz excela pomocny przy obliczaniu temperatury wody i jej ilości (czy to na pierwszą przerwę czy na kolejną). Tomek w innym wątku wspomniał, że pracuje nad jej przywróceniem (plikowni), więc i ten arkusik się znów pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rozumiem, ale kolejny etap czyli chmielenie odbywa się metodą klasyczną ? czyli w garnku ? Bo w wcześniejszych postach pisaliście o chmieleniu na zimno..ale chyba coś źle z interpretowałem... Możecie mnie oświecić ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rozumiem, ale kolejny etap czyli chmielenie odbywa się metodą klasyczną ? czyli w garnku ? Bo w wcześniejszych postach pisaliście o chmieleniu na zimno..ale chyba coś źle z interpretowałem... Możecie mnie oświecić ? :)

Większość stylów piwa (prawie wszystkie) wymaga warzenia - nie zrobisz tego w plastikowym naczyniu. Wraz z warzeniem następuje chmielenie brzeczki.

 

Chmielenie na zimno jest procesem dodatkowym, stosowanym już na schłodzonej brzeczce zadanej drożdżami, w celu uzyskania aromatów chmielowych traconych z powodu temperatury.

 

edit: literówka

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo: ongiś w plikowni był arkusz excela pomocny przy obliczaniu temperatury wody i jej ilości (czy to na pierwszą przerwę czy na kolejną). Tomek w innym wątku wspomniał, że pracuje nad jej przywróceniem (plikowni), więc i ten arkusik się znów pojawi.

Masz na myśli ten arkusz?

http://tomasz_zieba.republika.pl/piwo/piwo_obliczenia.xls

W każdym bądź razie ten bardzo polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lodówki wlewasz wodę o temperaturze ok. 74oC, wsypujesz ześrutowany słód, mieszasz, zamykasz. Po godzinie filtrujesz.

Nie musisz jednak zacierać jednotemperaturowo. Możesz zacząć od mniejszej ilości wody i temperatury podnosić poprzez dolanie odpowiedniej ilości wrzątku.

Pamiętać jeszcze trzeba o wygrzaniu lodówki Ja wlewam wodę o temperaturze o 3°C wyższej, niż zakładana, a następnie czekam kila minut aż spadnie o te 3°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! właśnie zastanawiam się nad taką lodówką, co myślicie http://allegro.pl/lo...2039475794.html niestety jest chyba pusta w środku, tzn izolacją jest powietrze.

Nie żebym się specjalnie reklamował ale mam lodówkę 32l do odsprzedania (izolacją jest styropian) którą już wrzucałem na forum http://www.piwo.org/topic/5978-sprzedam-lodowka-turystyczna-32l/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób,w sumie to niewiele zmieniałem. Używam go do planowania warek, po warzeniu wpisuję co mi faktycznie wyszło.

W tabelce "podstawowe informacje" mogę szybko podejrzeć czy się mieszcze w stylu.

piwo_obliczenia.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi w jaki sposób przeprowadzić wysładzania przy warzeniu w lodówce ? Czy na zasadzie : chcę 25 Litrów brzeczki i to co zatarłem w lodówce uzupełniam do rządanej objetości w fermentatorze i schładzam do odpowiedniej temperatury dla drożdży ? Jesli sie myle proszę o rozjaśnienie mi problemu. O odpowiedź proszę Antexa lub Makarona bo widzę że oni mieli większe doswiadczenie z tym wynalzkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi w jaki sposób przeprowadzić wysładzania przy warzeniu w lodówce ? Czy na zasadzie : chcę 25 Litrów brzeczki i to co zatarłem w lodówce uzupełniam do rządanej objetości w fermentatorze i schładzam do odpowiedniej temperatury dla drożdży ? Jesli sie myle proszę o rozjaśnienie mi problemu. O odpowiedź proszę Antexa lub Makarona bo widzę że oni mieli większe doswiadczenie z tym wynalzkiem.

 

Jakby to powiedzieć normalnie ;)

 

Są dwie metody

wysładzanie ciągłe

wysładzanie na raty.

 

W pierwszej metodzie dolewamy wody na górę, do momentu jak nie uzyskamy odpowiedniej objętości/wody wysłodkowe będą miały mniej niż 3°Blg.

- ta metoda daje wyższą wydajność, ale ja jej nie polecam dla początkujących.

 

W drugiej metodzie dolewa się daną ilość wody do zacieru, miesza filtruje. Następnie całość spuszcza do gotowania. Po czym wypełnia się młóto wodą o temperaturze do 80°C do identycznej pojemności jak w przypadku pierwszego wysładzania, no i spuszcza zawartość po dokładnym wymieszaniu, odczekaniu chwilki i przefiltrowaniu do kotła warzelnego. Polecana przezemnie metoda, bo mniej błędów można przy niej popełnić i tym samym można uzyskać lepsze rezultaty, kosztem wydajności.

 

Edit

A to co ty opisałeś to metoda bez wysładzania ;) Wszystko jest w WIKI

Do tego zapomniałeś o gotowaniu i chmieleniu.

 

http://www.wiki.piwo...28fly_sparge.29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.