Skocz do zawartości

Kadź zacierno-filtracyjna - Zrób to sam. (lodówka turystyczna)


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Śmieszn jest ta specyfikacja,tak jak coder napisał nie tylko Protein solution ma duży zakres,jednakże podejrzewam,że nikt się nie bawi w podawanie analiz słodu z poszczególnych parti.

Myślę, że do dużego browaru bez szczegółowej analizy nikt by słodu nie przyjął.

 

Inne firmy podaja rozsądne analizy:

 

http://www.brewingwithbriess.com/Assets/PDFs/Briess_PIS_Pilsen_Malt_WK.pdf

 

nie wiem na czym to polega, czy mają stabilniejsze resultaty słodowania, czy weyermann jest na tyle skrupulatny, ze podaje każdą mozliwą wartość, jaka im kiedykolwiek wyszła, a Briess po prostu podaje jedną średnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaron czy możesz opisać z praktyki krok po kroku jak zacierasz w lodówce? Chodzi mi o to ile konkretnie wody w jakiej temp. wlewasz do np. 4kg słodu zacieranego po angielsku, oraz ile np. do mash-out, czyli po prostu wszystko na prostym przykładzie. Właśnie kombinuję lodówkę do filtracji, ale myślę że latem się skuszę na zacieranie w lodówce.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na zatarcie 4 kg słodu.

 

Odmierzamy 10 litrów wody podgrzewamy do temperatury 74°C, wlewamy do lodówki wsypujemy słód (przy zakładanej temperaturze słodu 23°C ) mieszamy i powinniśmy uzyskać 67°C. Jeśli tak nie jest dolać wrzątku, albo zimnej wody, tak by skorygować temperature. Utrzymać taką temperature ok 60 minut i rozpocząć filtracje.

 

Jeśli chcemy mash-out dolewany tyle wrzątku by podnieść temperaturę do ok 78 °C ostatnio dolałem około 7 litrów wrzątku. Ale moim zdaniem mas-out nie jest niezbędny, filtracja powinna przebiegać sprawnie i bez mash-out.

 

PS

Każdy program piwowarski powinien mieć opcje strike temp, albo coś podobnego. Wpisuje się w pola odpowiednie wartości i wyskakuje temperatura wody. Pamiętajmy o pojemności cieplnej lodówki turystycznej, zatem zdziebko spadnie temperatura w ciągu pierwszych kilku minut (może o 1-2°C ), zatem temperatura 67°C moim zdaniem na początek jest idealna. Pamiętajmy, że przedłużając przerwę zwiększa się fermentowalność brzeczki.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze szybciej i prościej się nie da? ;):D:) No to jak zrobię lodówkę to muszę przetestować.

Hmmm spróbuje :D

10 litrów o temp. 74°C wymieszać z 4kg słodu, zmierzyć temperature powinna być +-67°C - trzymać 60 minut gotowe ;)

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak zrobię lodówkę to muszę przetestować.

Zdziwisz się. Moim zdaniem nie zacieranie ma największy wpływ na piwo, ale właśnie dobranie surowców i warunki fermentacji. W sposób zacierania możę nam zmienić poziom odfermentowania tylko o kilka procent. Oczywiście wszystko dotyczy słodu mocno zmodyfikowanego (lwia większość dostępna na rynku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
jednakże podejrzewam,że nikt się nie bawi w podawanie analiz słodu z poszczególnych parti.

A tu się mylisz :) Na moją prośbę laboratorium w Strzegomiu zrobiło analizę partii :) Chylę im czoła za to.

Ale nie w tym celu kontynuuję wątek.

 

Jako nowicjusz w takim typie zacierania (a jestem ostro związany z zacieraniem wielo-przerwowym [cóż za słowo]), nasunęło mi się kilka spostrzeżeń, zapewne błahych, ale wartych zaznaczenia. (Pisał o tym Makaron, ale stwierdziłem, że nie jest to aż tak istotne. Praktyka twierdzi inaczej :) )

 

1 - Jak wiercimy otwór na kranik, to rzeczywiście musimy zrobić większy otwór zewnętrzny i przykręcać kranik do plastiku wewnętrznego. Skręciłem z lenistwa przez dwie warstwy i niestety lubi lekko przecieknąć do spodu lodówki. Po przykręceniu właściwym wszystko jest ok.

 

2 - Zdecydowanie warto uszyć sobie śpiworek na lodówkę. Starty ciepła przy dobrej izolacji są rzeczywiście małe. Zrobię coś sprytnego z grubego koca polarowego.

 

3 - Najważniejsza dla mnie zaleta jest taka, że nie przelewam zacieru z kadzi do kadzi. Wszystko robię w jednej, co powoduje mniejszą czasochłonność, a dwa - porządek w domu

 

4 - Filtracja - marzenie :)

 

Tyle jeśli chodzi o pierwsze wrażenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj zacierałem w lodówce (4kg słodów, więc niewiele - można moim zdaniem więcej). Sposób jest fajny (jest czysto, sucho i przyjemnie :beer:).

Odpada czas (w moim przypadku) na przelewanie brzeczki do fermentora z filtrem, mycia gara itp.

Sposobem na "ocieplenie" lodówki może być folia bąbelkowa, którą akurat miałem pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy na forum.

Chciałbym zacząć warzyc z zacieraniem i myślałem o wykorzystaniu lodówki turystycznej.

 

Problem w tym, że nie mam odpowiednio dużego gara do chmielenia całości i tu pytanie: da sie chmielic polowe i w fermentorze wymieszac czesc chmielona i niechmielona?

 

Jeżeli nie to pomysł z lodówką odpada ponieważ tylko cena 30 litrowego gara mnie powstrzymuje od zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nie mam odpowiednio dużego gara do chmielenia całości i tu pytanie: da sie chmielic polowe i w fermentorze wymieszac czesc chmielona i niechmielona?

Całość brzeczki MUSI być gotowana. Jak już, to w dwóch garach gotuj, lub kup duży, koszt ok. 100zł w sklepach AGD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nie mam odpowiednio dużego gara do chmielenia całości i tu pytanie: da sie chmielic polowe i w fermentorze wymieszac czesc chmielona i niechmielona?

Tak, to się nazywa "partial boil", ale pogarsza to jakość piwa.

 

EDIT: trochę źle napisałem, partial boil to odpowiednik HGB - robienie gęstszego piwa, i rozcieńczenie wodą w fermentorze

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.