Skocz do zawartości

Kadź zacierno-filtracyjna - Zrób to sam. (lodówka turystyczna)


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma fotki co prawda, ale już mówię, bo kilka dobrych warek tą metodą zrobiłem, łącznie z montażem kranika.

Lodówki dostępne u nas zbudowane są najczęściej z dwóch warstw plastiku i styropianowym wypełnieniem w środku. Wywierć otwornicą np. 1" otwór od zewnątrz (tak aby się nie przewiercić na wylot), a później 3/4" tą wewnętrzną. Zamontujesz kranik jak złoto :) Próba przewiercenia się przez dwie ścianki spowoduje, że po przykręceniu kranika plastik się wygina i będzie niestety ciekło do środka.

 

Jedna fotka, co prawda nie moja, ale oddaje istotę sprawy

normal_moj1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kranik jest chyba najprostrzym rozwiązaniem na świecie, aż trudno uwierzyć że wytrzymał przez tyle lat. Gumowy wąż przeciągniety przez otwór odpływowy z tanim kranikiem plastikowym.

 

2hdw2n6.jpg

 

 

Z drugiej strony wężyk jest włożony w filtr z rurek CPCV. Wszystko jest na wcisk bez kleju, tak że filtr łatwo jest rozłożyć i umyć.

Nacięcia są od dołu filtra, plus kilka dodatkowych nacięć od góry żeby wypuścić powietrze i żeby filtr leżał płasko na dnie.

 

33aqs13.jpg

 

 

Cała wielkość coolera jest ok. 52L, wystarczy na warki 40L chociasz cooler 60L byłby lepszy. Doszedłem do wniosku że zarówno kadź warzelna jak i MLT musi być ok. 1,5 razy wielkości warki. Tzn warzysz warki 20L, najlepszy jest garnek i cooler 30l. Warki 40L - kadź warzelna i cooler 60L.

 

105nlo0.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To jeszcze się zapytam, żeby się upewnić - taka lodówka z wyciętą dziurą na kran nie sprawia problemów podczas mycia? Chodzi mi głównie o to, czy nie ma problemu z tym że woda dostanie się do środka, tam gdzie jest styropian/izolacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do dzisiaj nie uszczelniłem silikonem, choć planowałem - albo nie miałem czasu, albo zapominałem o tym. Trzeba myć ostrożnie, to nic się nie stanie. Nie wiem, czy już masz lodówkę, ale dzisiaj widziałem w promocji w Kauflandzie za 34,99 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie byłem pewien, czy uda się w takiej małej lodówce zatrzeć 6kg słodu z infuzją na wygrzew (o zacieraniu z underlet'em, czyli krótką przerwą w 61°C na namoczenie nie wspomnę nawet), więc wolałem dla pewności kupić większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwoe do zacierania w garze i przenoszenia zacieru do kadzi filtracyjnej, tutaj nie musisz czekać na ułożenie się młóta. Tak więc otwierasz kranik na maksa, stawiasz brzeczkę przednią na gazie i po chwili beta-amylaza jest nieaktywna, bez robienia mash-outa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czołem,

Zapytam Was przewrotnie o to, dlaczego uważacie, że kadź zacierna z takiej lodówki jest lepsza od gara, w którym później brzeczka jest warzona i chmielona?

1. Kwestie zapachów nadal pozostają problemem, bo chmielić trzeba, więc przez przeszło godzinę smrodzimy domownikom

2. Kwestia podtrzymania temperatury w sytuacji, gdy dysponujemy zaizolowanym garnkiem też nie wydaje mi się tutaj kluczowa, bo taki garnek też bardzo fajnie trzyma ciepło.

3. Na pewno oszczędzamy czas na przerzucaniu zacieru do filtracji, bo on już tam jest

 

Jakich zalet takiej lodówki nie dostrzegam?

 

Zdrówka

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

Zapytam Was przewrotnie o to, dlaczego uważacie, że kadź zacierna z takiej lodówki jest lepsza od gara, w którym później brzeczka jest warzona i chmielona?

1. Kwestie zapachów nadal pozostają problemem, bo chmielić trzeba, więc przez przeszło godzinę smrodzimy domownikom

2. Kwestia podtrzymania temperatury w sytuacji, gdy dysponujemy zaizolowanym garnkiem też nie wydaje mi się tutaj kluczowa, bo taki garnek też bardzo fajnie trzyma ciepło.

3. Na pewno oszczędzamy czas na przerzucaniu zacieru do filtracji, bo on już tam jest

 

Jakich zalet takiej lodówki nie dostrzegam?

 

Zdrówka

Tomek

Pozytywy zacierania w coolerze:

1. dokładniejsze trafianie w temperaturę zacieru (z doświadczeniem)

2. utrzymanie w równej temperaturze na dłuższy czas

3. równomierna temperatura w coolerze, w garze jest cieplej na dnie gdzie grzejesz

4. przyspieszenie procesu warzenia o ok. godzinę, tzn w czasie zacierania grzejesz wodę do wysładzania a w czasie wysładzania grzejesz przednią brzeczkę do gotowania.

5. mniej mieszania podczas zacierania.

Wady:

1. w/g mnie cooler bardziej nadaje się do zacierania jednostopniowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

Zapytam Was przewrotnie o to, dlaczego uważacie, że kadź zacierna z takiej lodówki jest lepsza od gara, w którym później brzeczka jest warzona i chmielona?

1. Kwestie zapachów nadal pozostają problemem, bo chmielić trzeba, więc przez przeszło godzinę smrodzimy domownikom

2. Kwestia podtrzymania temperatury w sytuacji, gdy dysponujemy zaizolowanym garnkiem też nie wydaje mi się tutaj kluczowa, bo taki garnek też bardzo fajnie trzyma ciepło.

3. Na pewno oszczędzamy czas na przerzucaniu zacieru do filtracji, bo on już tam jest

 

Jakich zalet takiej lodówki nie dostrzegam?

 

Zdrówka

Tomek

Pozytywy zacierania w coolerze:

1. dokładniejsze trafianie w temperaturę zacieru (z doświadczeniem)

2. utrzymanie w równej temperaturze na dłuższy czas

3. równomierna temperatura w coolerze, w garze jest cieplej na dnie gdzie grzejesz

4. przyspieszenie procesu warzenia o ok. godzinę, tzn w czasie zacierania grzejesz wodę do wysładzania a w czasie wysładzania grzejesz przednią brzeczkę do gotowania.

5. mniej mieszania podczas zacierania.

Wady:

1. w/g mnie cooler bardziej nadaje się do zacierania jednostopniowego.

Wielkie dzięki @scooby_brew i @Wajcha! Zdaje się, że wszystkie z tych zalet gwarantuje mi garnek stalowy 36l w dorobionej z maty zagrzejnikowej izolacji (2 warstwy maty złożone styropianem do siebie), bardzo dobrze trzyma temperaturę (mam jeszcze styropianową skrzynię, do której mi wlezie ten garnek).

Infuzję realizuję, grzejąc sobie odpowiednią ilość wody w wolnym garnku/garnkach. Z pewnością kwestia tej filtracji jest plusem lodówki, ale znów mieszanie zacieru łyżką może zniszczyć filtrator z oplotu (więc to by wymagało filtratora rurkowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozytywy zacierania w coolerze:

1. dokładniejsze trafianie w temperaturę zacieru (z doświadczeniem)

2. utrzymanie w równej temperaturze na dłuższy czas

3. równomierna temperatura w coolerze, w garze jest cieplej na dnie gdzie grzejesz

4. przyspieszenie procesu warzenia o ok. godzinę, tzn w czasie zacierania grzejesz wodę do wysładzania a w czasie wysładzania grzejesz przednią brzeczkę do gotowania.

5. mniej mieszania podczas zacierania.

Wady:

1. w/g mnie cooler bardziej nadaje się do zacierania jednostopniowego.

 

Jak dla mnie termos ma więcej plusów niż minusów , z tym zacieraniem jedno temperaturowym ... myślę że nie jest to taki problem ja tam na leniucha rzadko ostatnio zacieram , da rady z przerwami , odrobina wprawy i idzie jak " kłamstwop po wiosce " ;)

I jeszcze jeden plus termosu , niema możliwości przypalenia brzeczki , nawet przy utalentowanych inaczej osobnikach to jest nie realnie :P

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam: w browarnictwie domowym największą frajdę sprawia mi pilnowanie temperatury, podgrzewanie gara i pilnowanie aby się nie przypaliło, zwieńczeniem tych jakże absorbujących mnie czynności jest płynąca klarowna brzeszczka z filtratora z oplotu :D sam miałem "różne wizje" żeby zmodyfikować mój browar ale skończyło się to na owinięciu karimatą gara i jestem bardzo zadowolony :D nie kombinować - warzyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.