Skocz do zawartości

Kadź zacierno-filtracyjna - Zrób to sam. (lodówka turystyczna)


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Makaron dałem Ci plusa bo w sumie to na podstawie Twoich postów zrobiłem sobie taki mini poradnik do zacierania z lodówką ;)

A co do chmielenia i gotowania to pamietam - ale zapomniałem dopisać. Teraz kolejne pytanie czy wode do wysładzania obliczą sią na podstawie jakiegoś wzoru czy liczyć na programie np. beerTarget ? Jesli możecie to podajcie linka do odpowiedniego postu aby nie zaśmiecac tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to powiedzieć normalnie ;)

 

Są dwie metody

wysładzanie ciągłe

wysładzanie na raty.

 

W pierwszej metodzie dolewamy wody na górę, do momentu jak nie uzyskamy odpowiedniej objętości/wody wysłodkowe będą miały mniej niż 3°Blg.

- ta metoda daje wyższą wydajność, ale ja jej nie polecam dla początkujących.

 

W drugiej metodzie dolewa się daną ilość wody do zacieru, miesza filtruje. Następnie całość spuszcza do gotowania. Po czym wypełnia się młóto wodą o temperaturze do 80°C do identycznej pojemności jak w przypadku pierwszego wysładzania, no i spuszcza zawartość po dokładnym wymieszaniu, odczekaniu chwilki i przefiltrowaniu do kotła warzelnego. Polecana przezemnie metoda, bo mniej błędów można przy niej popełnić i tym samym można uzyskać lepsze rezultaty, kosztem wydajności.

 

Edit

A to co ty opisałeś to metoda bez wysładzania ;) Wszystko jest w WIKI

Do tego zapomniałeś o gotowaniu i chmieleniu.

 

http://www.wiki.piwo...28fly_sparge.29

Nie jestem Makaron ani Anteks ;) , ale dodałbym jeszcze, że wysładzanie na raty daje bardziej powtarzalne wyniki. U mnie, jak przesiadłem się na lodówkę i wysładzałem w sposób ciągły to wydajność bardzo spadła. Zacząłem wysładzać na raty - jestem zadowolony z wydajności i lepiej potrafię przewidzieć wynik końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kolejne pytanie czy wode do wysładzania obliczą sią na podstawie jakiegoś wzoru czy liczyć na programie np. beerTarget ? Jesli możecie to podajcie linka do odpowiedniego postu aby nie zaśmiecac tego wątku.

Na początek, jeżeli zacierasz około 4 kg słodu to weź 15 litrów do zacierania i 15 do wysładzania. A z reguły to ilość wody do wysładzania dobiera się w zależności od ilości słodu - zazwyczaj 3,5:1. Oczywiście, przy mocnych piwach, jak lodówka okazuję się za mała to można wziąć i 2,5:1.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaron dałem Ci plusa bo w sumie to na podstawie Twoich postów zrobiłem sobie taki mini poradnik do zacierania z lodówką ;)

A co do chmielenia i gotowania to pamietam - ale zapomniałem dopisać. Teraz kolejne pytanie czy wode do wysładzania obliczą sią na podstawie jakiegoś wzoru czy liczyć na programie np. beerTarget ? Jesli możecie to podajcie linka do odpowiedniego postu aby nie zaśmiecac tego wątku.

 

Ja używam kalkulatora na thehomebrewforum.co.uk (trzeba być zarejestrowanym uzytkownikiem forum),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i po wczorajszym oglądaniu amerykańskich wynalazków warzelniczych stwierdziłem, że zrobię kadź zacierną z fermentora. Myślę tylko czy izolować go karimatą, armfleksem, czy (jeśli znalazłbym stosownie większą beczkę) nie umieścić go w owej beczce i szczeliny nie zalać pianką poliuretanową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...umieścić go w owej beczce i szczeliny nie zalać pianką poliuretanową.

Wg mnie nie ma sensu. Przy godzinnym zacieraniu temp. spada mi 2-3°C. Na razie prowizorycznie izoluję kocem choć mam matę, tylko muszę zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem, że się nie unoszą, ale z warzeniem jest "ciut" gorzej. Przymierzam się do zainstalowania browaru w garażu. Będzie ekstremalnie, pewnie włącznie z ciągnięciem 50 metrów węża by mieć bieżącą wodę, ale trudno. Spokój rodzinny rzecz święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po wczorajszym oglądaniu amerykańskich wynalazków warzelniczych stwierdziłem, że zrobię kadź zacierną z fermentora. Myślę tylko czy izolować go karimatą, armfleksem, czy (jeśli znalazłbym stosownie większą beczkę) nie umieścić go w owej beczce i szczeliny nie zalać pianką poliuretanową.

Robienie kadzi z fermentatora ma sens tylko jeżeli używa się go w tym celu rzadko i wtedy robimy izolację z czegoś co łatwo zdjąć. Jak masz robić trwałą izolację i często go używać to chyba prościej zaopatrzyć się w lodówkę, koszt podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ocieplenia fermentatorów oprócz karimaty nadaję się również -ja używam- kupiony w liroju ekran stosowany za grzejnikami. Z jednej strony styropian z drugiej folia aluminiowa. Rolka ok 20 złociszy

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.